Ruští zloději letadel narazili i v Číně. Boeingy s přemalovanou registrací tam už nesmí

Boeing 777-300ER společnosti Aeroflot. Foto: Sergey Korovkin 84 / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)Boeing 777-300ER společnosti Aeroflot. Foto: Sergey Korovkin 84 / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Zákaz může výrazně omezit zejména leteckou nákladní dopravu.

40 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří

Ono je to i o bezpečnosti.
Rusko prakticky dopravní letadla nevyrábí.
A dva největší výrobci odmítli dodávat náhradní díly na počátku ruské invaze.
A třeba pneumatika vydrží v tom lepším případě asi 250přistání.

blue

Rusko dopravní letadla vyrábí (SU 100 Superjet), ale stejně se neobejde bez západních technologií. Elektronika, motory, část vnitřního vybavení, vše z produkce „prohnilého“ západu.

Jan

Čína nemá v tomto případě vlastně moc na výběr. Mají smluvní povinost zadržet ukradené letadla, když se objeví na jejich letištích. Tyto smlouvy musela Čína podepsat, aby její letecké společnosti měly přístup k letadlům západních leasingových společností. Čínská letecká doprava je na tom závislá. Kdyby ruskou krádež tiše tolerovali, tak by měly čínské letecké společnosti časem obrovský problém si někde něco půjčit.

Vladimír

Číně jde v první řadě o zisk a ruská invaze na Ukrajinu je pro Číňany dar z nebes.
Ale i malé varování.
Případnou invazi na Thaiwan si rozmyslí, raději půjdou po břichu ruského medvěda, samozřejmě chytře, ekonomickým vydíráním.
Rusko se koncem února zlikvidovalo samo.
Конец фильму
!

tarten

Před tím, jaký stupeň jednoty ohledně postupu proti ruskému agresorovi Západ předvedl, by se „lidová“ Čína rozpakovala mnohem méně na ten Taiwan (Čína bez přívlastku) vtrhnout.

IGCT

Bylo spoustu řečí jak Rusko padne, a ono ne. Rusko hodně podceňujete.

blue

To je pěkný nesmysl. Nikdo neříkal, že Rusko padne, zejména ne ti, kdo zaváděli sankce. Ti naopak vědí, že reálný účinek sankcí se neprojeví hned, ale s odstupem.
Rusko nepadne hned, takhle velká země se nepoloží ze dne na den. Ale ekonomicko-politicky je už teď odepsané, a na dlouhou dobu.

Koro

Pochvala titulkáři. Tady se s korektnostní nikdo nemaže.

vašek

Doufám že stejně nekorektní budou, až bude článek o cikánských zlodějích ve vlacích v MHD

MildaIV

V některých případech je u nás trestný čin říkat pravdu.

Andy

Dost lidí na pořád pocit že je legit vydávat lži a bullshity za „nekorektní“. Ne lež a bullshit zustava lží a bulshittem.

Před mnoha lety jsem pracoval v supermarketu na Florenci. 19 z 20 zlodějů byli dobře situování bílí lidé. Tatové a mámy od rodiny popřípadě feťáci

Jan Sůra

Díky.

Jan Sůra

Možná někdy i pochopíte, že tento trestný čin páchají i jiní občané ČR, pro vás jistě splňující vzorovou barvu pleti. V případě letadel neznám jinou zemi, která krade letadla a ještě se k tomu hlásí.

Jiří Kocurek

Kromě znárodnění po druhé světové mě napadají jen únosci více či méně napojení na nějaký stát. A sem tam nějaký ten vojenský puč v tramtárii.

Šejdr

Ona je to pro Číňany docela hezká příležitost, jak vykopnout z trhu ruskou konkurenci a posílat zboží do Ruska čínským cargem.

jonáš

Tady pude spíš o to, že při dvojitý registraci se neví za kym pude zodpovědnost v případě nějakýho průseru. Ani kdo a jak doloží pravidelnej kvalifikovanej servis těch letadel.

dopravopat

Čína na to ide pragmaticky. Rusko si myslí že má spojenca, ale Čína je spojenec iba vtedy, ak jej to vyhovuje. A momentálne jej vyhovuje hrať na obe strany a určite si robí zálusk na výpredaj Ruska, keď skolabuje. Nečudoval by som sa ani keby mu zobrala územie.

Martin

To je slozite, pokud by cinane vtrhli na cizi uzemi, poskodili by si reputaci,… vsichni vi, jak cina zachazi s obyvateli na anektovanych uzemich…
Spise pujde po ruskych firmach a spolecnostech, koupi si to, co chce a co by mohla potrebovat, aby posilila svuj vliv…

SaulGoodman

No na druhou stranu třeba ilegální těžba dřeva na Sibiři ze strany čínských společností probíhá už roky. Rusko prostě není schopno tomu zabránit, ať už v důsledku korupce nebo zkrátka nedostatečných technických prostředků. Tak jako tak, Čína si tam celkem beztrestně drancuje jejich lesy, ani to nemusela vojensky obsadit.

K.S.

Otázka nakolik je ilegální, nakolik „ilegální“. Když jsem o tom kdysi četl tak to bylo něco ve smyslu že akorát nedodržuje nějaké požadavky smluv.

blue

Čína si tam v podstatě už i řídí, kdo bude ve vedení měst, regionů atd. Moskva tam má zanedbatelný vliv, navíc historicky jsou to oblasti, které patřívaly Číně, a obyvatelstvo je etnicky té Číně docela blízké.

Rudolf Tuček

Rusko Číně sv

Rudolf Tuček

Rusko Číně své území pronajímá, co jsem četl tak se jedná o 60 tisíc km čtverečních na 49 let.

Ibragim z Bastru

Platí pro všechny Velké státy. Nemají přátele, ale jenom zájmy.

SaulGoodman

Jojo, přátelství na věčné časy a tak dále. Kromě toho, když dojde na realpolitiku. Ruské výkřiky o tom, jak nepotřebují Západ a přeorientují se na Čínu v praxi. Pro Čínu je EU a USA mnohem zajímavější obchodní partner než Rusko, a když dojde na lámání chleba, evidentně jdou politické deklarace stranou. Podle mě jedna z oblastí, kde se Putin přepočítal nejvíce. Čína nebude Rusko zachraňovat, maximálně ho cynicky využije k nákupu surovin za výprodejové ceny. Mimo hlasování v OSN prakticky Čína Rusku nijak nepomohla a částečně i neformálně přejala sankce, resp. se odmítla podílet na jejich obcházení. Vzhledem k demografickému… Číst vice »

dopravopat

Čína chce najmä obchodovať. A moc dobre vie, že vojna obchodu prekáža. Platí aj o vojne ktorú rozpútalo Rusko na Ukrajine.

Jiří Kocurek

Ono to vypadá dost blbě, když obchodujete se zlodějem a ten je tak drzý, že si jezdí pro zboží kradeným autem.

tarten

… a navíc do světa hlasitě roztrubuje: „Je moje, já si ho totiž podepsal!“

mgr.pavel

Škoda jen, že když se Rusko se Západem pere, ta třetí vzadu Čína se tomu směje. Že na tomto konfliktu nakonec geopoliticky nejvíc vydělá právě ona.

Rusko půjde do kopru, kam správně patří. Západ na válce dost finančně ztratí (snad aspoň za cenu posílení soudržnosti?), Ćína na tom celkově vydělá.

(toto není myšleno jako filipika proti sankcím či proti dodávkám zbraní na Ukrajinu, spíš naopak – čím dřív RuSSák stáhne ocas, tím dřív – a to pro všechny)

Gwann

Bohužel realita.

A nejvtipnější je, že ti blbci co obdivuji Rusko a nenávidí západ různé v Africe a na blízkém východe…budou mít hlad kvůli Rusovi, obviňovat z toho západ, kam se ale konstatne snaží přesunout.

Je čas si přestat lhát…a vyřešit si mentálně, že vlastní nepratele není možno podporovat ani živit, jakkoliv to vypadá nehezky.

K.S.

Myslím si toho musíme vyřešit, nejenom mentálně, mnohem více. Ale velká část je právě na té mentální úrovni. Ono třeba hodně dělá postkoloniální pseudotrauma západu. Koloniální panství se rozpadla před 60-70 lety, troufnu si říct že nikdo z lidí co dnes jsou u moci se na tom aktivně nepodílel a velká část to už ani nezažila, nemá cenu se v tom babrat, je třeba jít dál. (A to nemluvím o tom jak se někteří snaží vinu za kolonialismus hodit i na země co kolonie neměly) Dědičný hřích existuje tak maximálně v Bibli, ne v civilizovaném světě.

Ondra L.

To neni tak jisty, ze na tom cina vydela (ekonomicky), stejne jako neni uplne pravda, ze by cinskym vladnim kruhum slo jen o penize. Ono jim jde predevsim o moc, at uz ekonomickou, tak vojenskou. V tyhle mocensky matematice se nepocita jen tak, kdo na situaci vic vydela, ale taky obracene – kdo vic ztrati. V tom jsou si rusko a cina trochu podobne, rozdil je v tom, ze putin si ve svy politicky senilite nejspis neuvedomil, ze rusko davno neni nejaka plnohodnotna supervelmoc, tou jsou cina a usa. Rusko jen zdedilo po sovetskym svazu jaderny arzenal a sit produktovodu… Číst vice »

SaulGoodman

Přesně! I Číně jde o moc, jenže dělá to inteligentně, ekonomicky, korupcí zahraničních politických představitelů, šířením svého kulturního vlivu (v Africe se v některých zemích vyučuje ve školách jako cizí jazyk čínština a studenti odjíždí na VŠ do Číny) atd. Díky tomu se jí daří získávat vliv a udržovat si v zásadě obraz solidního partnera, byť pochopitelně nechci zlehčovat porušování lidských práv apod. Rusko oproti tomu prostě nemá kromě surovin a možná zbraní co nabídnout, protože zkrátka ekonomicky nemá na to, aby někde v Africe budovalo infrastrukturu apod. Tj. když car zatouží po rozšíření vlivové zóny, pokusí se o to… Číst vice »

blue

Po zkušenostech z války na Ukrajině si troufám říci, že ani ty zbraně nebudou zrovna silný exportní artikl. Chlubení se „zázračnými“ zbraněmi je dost v rozporu s reálnými bojovými výsledky ruské armády (i když je to více chyba velení a spousty taktických chyb). Bohužel to pak obrazu vojenské techniky vůbec nepřidá. A k poslední části – je otázkou, zda by takový rozpad Ruska nebyl spíše ku prospěchu. Nad mnoha částmi stejně v podstatě centrální vláda nemá kontrolu, a vládnou si tam „místní“ nebo dokonce úplně cizí (Čína). Má to asi jedno obří rizko, a to je ztráta kontroly nad jadernými… Číst vice »

MildaIV

NATO bylo po Trumpovi dost nefunkční. Po Ruské invazi si všichni na západě uvědomili, že žili v iluzi světa bez násilí a válek a že armády nejsou jenom zbytečný požírač peněz z ropočtu. Lekce je to sice drahá, ale bohužel byla potřebná.

K.S.

To je otázka, západ je zasažen toliko sekundárními dopady války, které ale lze omezovat. (Akorát ale nesmíme sedět se založenýma rukama a naříkat) Takže ze střednědobého hlediska to může být i finančně výhodné. Povede to totiž k nutnosti reindustrializace a budování infrastruktury. A to už bude moderní průmysl, ne kolbenky s tisíci zaměstnanci. Vztekáme se tu třeba nad nesplavným Labem, přitom spojení mezi Nice a Kolínem n. Rýnem po vodě prakticky není a není ani vnitřní spojení ve Francii. Vztekáme se tu nad přetíženými tratěmi a neschopností státu s tím cokoliv dělat, v Německu se propadne trať do tunelu a… Číst vice »

Šejdr

K poslednímu odstavci: Plus je těžko odhadnout, kolik v západní Evropě působí různých Rusáky placených Gerhardů Schroderů…

K.S.

No právě, na ten mi také přišel na mysl. Zrovna nedávno jsem si říkal že by nebylo od věci si projít účetnictví některých eko organizací, hlavně těch větší a chronicky blokujících. Vůbec bych se nedivil kdyby tam byly silné finanční vazby.

Gwann

Stačí se podívat u nás…kdo platil jurodiveho Jakla.

Ovšem nezapomínejte…nejlépe slouží ten kdo neví že slouží!

K.S.

To sice ano, na druhou stranu tu myšlenku takovému člověku musí někdo vnuknout, nebo jej řídit, jinak se to rozběhne všemi směry a bude vám to gh.

Řekněme to takto: Pokud by probíhala Energiewende bez ovlivňování velkým plynem (víte co tím myslím), pravděpodobně by buď nedošlo k pozavírání jaderek tak brzy, nebo by došlo k dřívějšímu tlaku na akumulaci, rozvoji vodních zdrojů atd.