RUMOBIL má zabránit vylidňování: Jihočeši zavedli pilotní linku do Slepičích hor

Vozidlo ČSAD České Budějovice s označením busem. Pramen: JikordVozidlo ČSAD České Budějovice s označením busem. Pramen: Jikord

Jihočeský kraj se rozhodl za evropské peníze otestovat, zda má smysl provozovat veřejnou dopravu v řídce osídlených oblastech na jihovýchod

Jihočeský kraj se rozhodl za evropské peníze otestovat, zda má smysl provozovat veřejnou dopravu v řídce osídlených oblastech na jihovýchod od Českých Budějovic. Krajský organizátor Jikord se proto zapojil (jako jedna ze 13 institucí v Evropě) do projektu RUMOBIL (Rural Mobility) a zavedl pokusnou autobusovou linku od nádraží Kaplice do Slepičích hor.

Autobus v sezoně do konce července jezdí z Kaplice nádraží přes Besednici a Soběnov do Benešova nad Černou. Zkušební provoz z 85 procent dotuje evropský fond pro regionální rozvoj. Pokud se ukáže, že řešení má smysl, převezme zcela financování Jihočeský kraj. „Autobusová linka má za cíl zlepšit veřejnou dopravu v regionu, zejména zkrátit cestu do krajské metropole. Je propojena s železniční dopravou a navazuje na vybrané vlaky včetně expresů Praha – Linz. Priorita jsou místní obyvatelé, ale linka může být využita i v rámci turistického ruchu,“ uvedl Martin Stach z Jikordu. Cestující dostanou například slevu na vstupném do areálu zříceniny Pořešín.

Unijní podmínkou bylo napojení linky na páteřní síť TEN-T, což splňuje právě návaznost na koridor Praha – Linec. Pilotní linku od vlaku do Slepičích hor zajišťuje díky vítězství v tendru společnost ČSAD České Budějovice a její značka „busem“, hodnota zakázky do konce července činí necelý milion korun. Pokud se linka ukáže jako smysluplná, zajistí ji kraj i v srpnu z rozpočtu na turistickou dopravu a v příštích letech ji zahrne do závazku.

Projekt RUMOBIL má v celé Evropě pomoci samosprávám vytipovat linky, které pomohou venkovským oblastem a zasloužily by si veřejnou objednávku. V tuzemsku je vedle jižních Čech do projektu zapojena i Vysočina a Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích. Na Slovensku spolupracuje Univerzita Žilina a Žilinský kraj. Vedoucím partnerem projektu je ministerstvo regionálního rozvoje a dopravy Saska-Anhaltska.

Tagy ČSAD České Budějovice Jihočeský Jikord RUMOBIL Slepičí hory
22 komentářů