ŘSD ukázalo podobu přechodu pro medvědy u hranic se Slovenskem

Vizualizace ekoduktu u Mostů u Jablunkova. Foto: ŘSDVizualizace ekoduktu u Mostů u Jablunkova. Foto: ŘSD

Stavba má začít v roce 2024, náklady jsou odhadovány na 155 milionů korun.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce začít v roce 2024 se stavbou nového ekoduktu na silnici I/11 v těsné blízkosti hranic se Slovenskem. Před několika týdny podalo žádost o vydání společného rozhodnutí. Náklady na stavbu jsou odhadovány na 155 milionů korun.

ŘSD zveřejnilo již konečnou podobu ekoduktu, který má sloužit hlavně pro medvědy. „Nyní připravujeme výběrové řízení na zhotovitele zadávací dokumentace stavby. Pokud nebudou komplikace, tak plánujeme ve druhé polovině roku 2023 zahájit výběrové řízení na zhotovitele stavby a v roce 2024 zahájit realizaci stavby,“ řekl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

O ekoduktu se začalo mluvit více letos v létě, kdy se Děti Země pozastavily nad pomalou přípravou stavby. „Přitom ministerstva a Moravskoslezský kraj v listopadu 2006 podepsaly se spolky Deklaraci o porozumění, takže ekodukt patří mezi prioritní stavby,“ říká předseda Dětí Země Miroslav Patrik. Přechod má umožnit migraci například medvědů, vlků, rysů nebo losů. Podle Patrika se Dětem Země také nelíbí, že šířka ekoduktu se dvěma oblouky má být v koruně jen 47 metrů. Podle něj by to mělo být kolem 80 metrů.

Umístění ekoduktu na silnici I/11. Foto: ŘSD

Umístění ekoduktu na silnici I/11. Foto: ŘSD

„Státní investor se dlouhé roky účelově handrkoval o šířku ekoduktu, dokonce navrhoval jen 40 metrů, přestože by optimálně měla být dvojnásobná. Dohodnutá šířka jen 47 metrů je pro nás důkazem, že ŘSD ČR pohrdá zájmy ochrany přírody, neboť ho zajímá jen rychlé a rozsáhlé betonování krajiny pro rozvíjení škodlivé automobilové dopravy,“ řekl Patrik.

Ekodukt má sloužit migraci savců přes Jablunkovskou brázdu. Nadchodů určených pro migraci velkých savců je v současné době ve správě ŘSD přes dvacet. Detailněji je stavba popsána v informačním letáku.

Tagy ekodukt I/11 Mosty u Jablunkova Ředitelství silnic a dálnic ŘSD
60 komentářů