ŘSD otevřelo první odpočívku s hřištěm i posilovnou, stojí na D55

Odpočívka Kurovice na dálnici D55. Foto: ŘSDOdpočívka Kurovice na dálnici D55. Foto: ŘSD

Ředitelství silnic a dálnic dnes zprovoznilo odpočívku Kurovice na dálnici D55, která se stala pilotním projektem pro budoucí vzhled zázemí

Ředitelství silnic a dálnic dnes zprovoznilo odpočívku Kurovice na dálnici D55, která se stala pilotním projektem pro budoucí vzhled zázemí pro řidiče podél českých dálnici. Inspirací se staly rakouské odpočívky.

Na odpočívce jsou vybudovány takzvané korporátní toalety, stejnou podobu mají získat postupně na všech odpočívkách. Součástí vybavení je automat na nápoje včetně kávy, nabíjecí box na mobily, cvičební prvky pro dospělé a dětské hřiště.

Celkem odpočívka nabízí 90 míst pro osobní automobily, z toho 8 pro invalidy. Na odpočívce může stát 40 nákladních aut, 8 autobusů a 6 karavanů. Na odpočívce je k dispozici WC, automat na nápoje, charger box na mobily, dětské hřiště a cvičební prvky pro dospělé.

Záchody korporátního modelu ŘSD by se měly na české dálniční síti šířit. „Budou nasazovány jako primární obslužná zařízení na malé odpočívky, například na D1 Stranécká Zhoř vlevo nebo Rohlenka vlevo, a pro zvýšení rozsahu služeb se s nimi počítá na vybraných středních a všech velkých odpočívkách,“ řekl mluvčí SŽDC Jan Studecký.

Dělení na malé, střední a velké odpočívky představilo ŘSD nedávno společně s novými standardy. Velké budou disponovat čerpací stanicí a restaurací, místy pro posezení a dětským hřištěm. Osobním autům nabídnou nejméně 50 míst, autobusům osm a kamionům nejméně 70 stání. Střední odpočívka bude mít pumpu nebo stravovací zařízení, míst bude nejméně 30/4/15. Malá odpočívka bude mít WC a místo pro posezení, nabídka parkovacích míst bude 25/4/0.

Dnes odpovídá standardu 21 odpočívek, v roce 2025 to má být 86, v roce 2040 pak celkem 156 odpočívek.
ŘSD chce postupně zvyšovat i počet parkovacích míst pro kamiony. Letos jich má přibýt 207. Dnes odpočívadla nabízejí 2660 parkovacích míst pro nákladní vozy. Dalších 1560 stání podle údajů ŘSD chybí.

Odpočívka Kurovice na dálnici D55. Foto: ŘSDOdpočívka Kurovice na dálnici D55, ilustrační foto. Pramen: ŘSDOdpočívka Kurovice na dálnici D55. Foto: ŘSDKorporátní záchody ŘSD, vizualizace. Pramen: ŘSD

 

Tagy D55 odpočívky Ředitelství silnic a dálnic
39 komentářů