ŘSD otevřelo nový úsek průtahu Plzní kolem Velkého Boleveckého rybníka

Nový úsek silnice I/20 v Plzni. Pramen: MDČRNový úsek silnice I/20 v Plzni. Pramen: MDČR

Nový úsek má odvést dopravu z rekreační oblasti rybníka a také odklonit tranzitní dopravu z centra města.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dnes po více než dvou letech budování slavnostně uvedlo do provozu nový úsek silnice I/20 na průtahu Plzní. Konkrétně jde o 1,3 kilometru silnice mezi ulicemi Plaská a Na Roudné kolem Velkého Boleveckého rybníka, kde nově vznikl čtyřpruh.

Silničáři vidí význam úseku mimo jiné v tom, že odvede dopravu z rekreační oblasti rybníka. Klíčové je ale odvedení tranzitní dopravy z centra města, kudy dosud I/20 vedla. Její přeložka má být alternativní spojnicí silnic I/27 (na Žatec a Most) a I/26 (na Rokycany).

„Zprovozněná stavba umožní řidičům využívat další část plánovaného východního okruhu Plzně, který po svém dokončení bude spojovat dálnici D5 a stávající silnici I/20, vedoucí na Karlovy Vary,“ uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Nový úsek silnice I/20 v Plzni. Pramen: MDČR

Nový úsek silnice I/20 v Plzni. Pramen: MDČR

ŘSD přitom do budoucna počítá s napojením výše zmíněného úseku na ulici Rokycanskou rovněž ve čtyřpruhovém uspořádání. Zatím ale budou muset řidiči vzít zavděk ulicí Jateční (II/231), na kterou se nový čtyřpruh napojuje formou stažení na dvoupruh s pomocí okružní křižovatky.

Součástí stavby byla i úprava železniční zastávky Plzeň-Bílá Hora na trati do Žatce, kde vzniklo nové nástupiště, a také zbudování nového železničního mostu. Stavba se otevírá zhruba o tři měsíce později oproti původním plánům.

Silnice I/20 je součástí mezinárodního tahu E49 Vídeň – České Budějovice – Plzeň – Karlovy Vary – Magdeburg. V oblasti Plzně se ŘSD rozhodlo přebudovat silnici I/20 na čtyřpruh, který odvede tranzitní dopravu a ulehčí vnitroměstské dopravě v Plzni.

Tagy I/20 Plzeň ŘSD
22 komentářů