Infrastruktura Silnice Stavebnictví

ŘSD má definitivně poslední pozemek pro D3 u Budějovic, majitele soud odmítl

Výstavba D3 severně od Českých Budějovic. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Výstavba D3 severně od Českých Budějovic, ilustrační foto. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Ředitelství silnic a dálnic se po dlouhých peripetiích a jedné vlastní velké chybě definitivně dostalo k poslednímu pozemku pro budovanou dálnici D3 mezi Ševětínem a Borkem severně od Českých Budějovic. Krajský soud dnes zamítl žalobu původního majitele Jiřího Zevla proti vyvlastnění.

„Soud tím potvrdil správnost všech kroků ŘSD, vyvlastňovacího i krajského úřadu. Jakmile ŘSD obdrží písemné rozhodnutí soudu, připraví spolu se zhotovitelem harmonogram pro dokončení celé stavby,“ uvedl mluvčí silničářů Jan Studecký.

Jde zhruba o 50 metrů dálnice v jejím levém pásu ve směru od Prahy. Ten už je hotov a využíván pro provoz, zeje v něm ale právě padesátimetrová díra, kterou vozidla objíždějí do protisměru. K tomu nemuselo dojít, kdyby ŘSD neudělalo chybu, kterou nahrálo majiteli na smeč.

Silničáři se totiž dobrali k vyvlastnění pozemku po několikaletém procesu už v roce 2017, právní moci nabylo loni v září. Jenže během následné šedesátidenní lhůty neposlali majiteli peníze. Ten si díky tomu posléze zažádal o vrácení pozemku a uspěl. Vyvlastňovací proces se proto rozběhl podruhé a skončil u soudu. Zatím není jasné, zda se podaří celou stavbu zprovoznit v termínu, kterým je březen příštího roku.

Detaily stavby:
D3 Ševětín – Borek
délka: 10 680 m
plocha vozovek: 323 070 m2
počet stavebních objektů: 75
Zhotovitel: Eurovia CS, a.s.
Cena stavby dle smlouvy: 933 223 300 Kč (bez DPH)
Termín výstavby: 03/2017 – 03/2020

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ondra

Prosím Vás, sjednoťte v článku „odmítl“ a „zamítl“;

v právním jazyce je třeba tyto dva pojmy důrazně rozlišovat (odmítá se pro procesní pochybení, aniž by soud žalobu zkoumal, např. že žalobce podal žalobu pozdě X zamítá se žaloba po jejím projednání soudem pro její nedůvodnost). Takže buď opravit titulek na zamítl, nebo v textu na odmítl, podle toho, jak soud rozhodl.

Díky!

noerf

Bylo by možné zjistit harmonogram prací na tomto úseku. Pokud se má pás dálnice ve směru na České Budějovice otvírat v březnu 2020, tak to znamená pokladku asfaltu v zimním období, kdy na to jsou vyloženě vhodné podminky.-) Takže je první předpoklad pro brzké opravy splněn

Herold

Tento tristní případ jenom dokazuje totální neschopnost ŘSD. Obdobný případ se odehrál na stavbě D35, kdy ŘSD nebylo schopno čtyřikrát (!!!) připravit platnou smlouvu na výkup pozemků (katastr to pokaždé zamítnul), takže to původně ochotné prodávající přestalo bavit, požadovali vzhledem k nárůstu cen pozemků vyšší cenu a experti z ŘSD to teď řeší vyvlastňovacím řízením…

Tu instituci by bylo nejlíp rozpustit, všechny zaměstnance propustit, sídlo zbořit, zbořeniště posypat solí a vystavět něco úplně jiného na jiném základě…

Railanalytik

Tolik emocí bez rácia 😂

liberal shark

Nestačí Vám, že ŘSD vyhodilo zodpovědného úředníka ?

LKB

Ja myslim, ze to bude chyba systemu a organizacni kultury, takze nestaci.

liberal shark

Tak to je skoro vždycky, akorát se to nesmí říkat :-).