Letecké společnosti Letectví

Rozchod Smartwings a Menzies. Handlingová firma smlouvu s aerolinkami vypověděla sama

Boeing 737-700 společnosti Smartwings a Airbus A319 ČSA. Foto: Letiště Praha
Boeing 737-700 společnosti Smartwings a Airbus A319 ČSA. Foto: Letiště Praha

Společnost Menzies Aviation upřesnila důvody, které vedou k předčasnému konci její spolupráce s největším zákazníkem na Letišti Praha. Smartwings a České aerolinie oznámily, že v říjnu přechází v oblasti odbavení letadel a cestujících na Ruzyni ke společnosti Czech Airlines Handling (CSAH), která patří státnímu Letišti Praha.

Viceprezident Menzies Aviation Jiří Petržilka uvedl, že stávající smlouva se už stala ekonomicky neudržitelnou. „Došlo ke změně některých, avšak zcela klíčových parametrů, které naše společnost neměla pod kontrolou a to ještě předtím, než nastala krize z důvodu koronaviru. Na tyto okolnosti smlouva sice pamatuje, ale jelikož ze strany skupiny Smartwings nebyl akceptován žádný z řady návrhů, který naše společnost předložila, neměli jsme jiné východisko, než současnou smlouvu předčasně vypovědět,“ uvedl Petržilka.

Podle něj firma nabídla dopravci novou smlouvu, ale za jiných podmínek. „Do podmínek a cen jsme museli promítnout jak zcela nové požadavky partnera, tak i podstatnou změnu trhu a nejistý výhled leteckého provozu,“ dodal Petržilka. Smartwings si nakonec ve výběrovém řízení vybraly CSAH. „Jakkoli je společnost CSAH naším konkurentem, rozhodnutí skupiny Smartwings plně respektujeme a budeme poskytovat naše služby až do posledního dne naší smluvní spolupráce. Společnosti CSAH gratuluji,“ dodal.

O změně handlingové firmy u největších aerolinek v Praze informoval deník Zdopravy.cz ve středu.

V případě ČSA jde o návrat k původně jejich firmě po dvou letech, Smartwings dosud u CSAH letadla neodbavovala. Pro obě handlingové firmy působící na ruzyňském letišti jde o bezkonkurenčně největšího zákazníka.

„Skupina Smartwing Group realizuje restrukturalizační program a jeho součástí je i optimalizace sítě dodavatelů. Vybrali jsme nejlepší nabídku co do kvality služeb a nabízené ceny,“ uvedla mluvčí Smartwings Group Vladimíra Dufková. Od změny handlingové firmy očekává zefektivnění procesu odbavení letadel a zkvalitnění služeb pro cestující Smartwings a Českých aerolinií při odbavovacím procesu na Letišti Václava Havla Praha.

Menzies odbavuje lety ČSA od října 2018, Smartwings využívá služeb Menzies dlouhodobě. Handlingové služby obnáší pozemní služby odbavení, tedy odbavení cestujících, letadel, nákladu a pošty. CSAH má smlouvu s více než 40 dopravci, například Air France, KLM či Lufthansou.

22 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petr Novák

Vladěnce bych též dopřál restrukturalizační program.

kanafasik

Tak Menzies už „nevede“ Romanův kamarád Kadlec, který Skotům předvedl jakto děláme „po našem“, tak co by u Menzies když tam nemá „výhody“ dělal?

Václav

Zdá se mi to, nebo to bylo myšleno ironicky?
“Společnosti CSAH gratuluji,“ dodal.

Mirek

Vzhledem k tomu kolik jim stale OK/QS dluzi, to zcela jiste bylo ironicky

Anonymus

CSAH je statni, takze tady se dluhy jen tak splacet asi nebudou, obavam se

MPE

A Jirka Petrzilka to jako byvaly manazer CSAH moc dobre vi a je rad, ze uz ho to nemusi trapit…:-)

mik

Handling na letisti PRG moc na urovni neni, kdyz treba zhodnotim odbaveni cestujicich a prijezd k letadlum, Ryanairu . vetsinou prostoje a cekani v buse , chaos s priority nastupem , caste dohady o rozmerech zavazadel… nedelam si ani iluze o tom druhem handlingu se spolecnosti Smartwings .jsem neletel radu let .v podstate jednou v poslednich letech s CSA rovnez jednou a to mam rocne 40-60 letu Celkove je PRG predrazene letiste a pri cestach do CR se mu radeji vyhnu pokud to jde a je to pro me vyhodne Kdyz jsem naposledy z Prahy odletal byly na plose 4… Číst vice »

Petr

Ono na každém větším letišti MUSÍ být aspoň 2 poskytovatelé handlingových služeb. Aby si společnosti mohli vybrat kdo je pro ně výhodnější.

A dohady jsou u každé společnosti a nejen na odbavení ale i na security (vlastní zkušenost z pohledu pracovníka).

Ryanair – dostanete to co si zaplatíte 🙂

Matěj

Jak souvisí handlingová společnost se security?

Petr

To byla narážka na „caste dohady“. Děje se to u každé společnosti a nejen u ní.

GPGP

Ryanair není „normální“ let. společnost, to je parazit který škodí všem, i MHD v Praze poskytuje „lepší“ služby 🙂

Tadeas

Tak určitě!!! 😀
Zdravíme Vás z letiště do vozovny. Cililink.

Pepa

Vyhráli výběrové řízení… Kolik firem na PRG poskytuje handling??

Myšpul

Tak byl tu ještě třetí zájemce, BGS který chce začít poskytovat handlingové služby na LKPR.

Pepa

Aha, to zni jako dobře zavedená světová firma… Baltic Ground Services

MPE

To je. Obsluhuje namatkou ARN, HEL, CPH, celkem skoro 30 letist…

Pepa

No ale třeba v ARN ma dva zákazníky. Ale snaží se to je fakt

Petr Novák

Dědo, zabal to

Petr

Neví někdo jak to s BHS vypadá?

Myšpul
kulhán

Konkrétně teď nabírají lidi, někdo mi ukazoval inzerát na prace.cz