Letectví

Rok 2019 byl třetím nejbezpečnějším v historii letectví, ukazují statistiky

Přistání na dráhu 06/24. Foto: Letiště Praha
Přistání na dráhu 06/24. Foto: Letiště Praha

Komerční letecká doprava zažila jeden z nejbezpečnějších roků v historii. Počet smrtelně zraněných při leteckých katastrofách loni výrazně klesl, ubylo i tragických nehod, které někdo nepřežil.

Vyplývá to z předběžné zprávy Aviation Safety Network, podle které v roce 2019 při 20 leteckých nehodách zahynulo 283 lidí. Nejtragičtější byla nehoda Ethiopian Airlines se 157 mrtvých. Nehoda vedle k následnému uzemnění letadel Boeing 737 MAX. Jen pro srovnání: jen na českých silnicích letos zahynulo 528 lidí.

V roce 2018 zahynulo při leteckých nehodách 559 lidí. Menší počet obětí než letos si letecký provoz vyžádal jen v roce 2013 a 2017. Počet nehod se ztrátami na životech stoupl nad pětiletý průměr 14 nehod za rok. Při kalkulaci na počet letů byla letos pravděpodobnost tragické nehody jedna ku dvěma milionům.

Poněkud překvapivě letos k nejvíce smrtelným nehodám došlo v Severní Americe, kde došlo celkem k 11 pádům letadla. Šlo většinou o nehody na Aljašce a severu Kanady.

Šéf Aviation Safety Network Harro Ranter zdůraznil, že bezpečnost letectví stále roste. „Kdyby zůstala na stejné úrovni jako v roce 2000, došlo by při takovém provozu k 65 nehodám. To ukazuje velký posun v bezpečnosti,“ řekl Ranter.

5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
HonzaX

Ten počet mrtvých je hodně kolísavý. Stačí jedna větší nehoda a statistika se otáčí. Shodou okolností ty dvě nehody B737 nepadly do stejného roku. Spíš má smysl porovnat tendenci. A ta je příznivá.

Bemda

Staci uzemnit Maxe a je klid!

Vašek

Prosím, opravte si dvě chybky, hned první věta je nesrozumitelná… A první věta ve třetím odstavci rovněž.

MadMajk

Stále tam zůstalo slůvko LONI, přitom se hovoří o roce 2019, který ale končí až zítra 😉