LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Režijky zůstanou i v komerčních vlacích drah, jako benefit. SŽDC za ně zaplatí

Jednotka Pendolino Českých drah na pražském hlavním nádraží. Foto: Jan SůraJednotka Pendolino Českých drah na pražském hlavním nádraží. Foto: Jan Sůra

Ministerstvo dopravy a železniční odbory dnes rozlouskly problém nejbližší budoucnosti režijek. Ty zůstanou po příští dva roky zachovány i v

Ministerstvo dopravy a železniční odbory dnes rozlouskly problém nejbližší budoucnosti režijek. Ty zůstanou po příští dva roky zachovány i v komerčních vlacích Českých drah mezi Prahou a Ostravou, což byl stěžejní požadavek odborů.

Podle ministerstva ale nepůjde o státem nařízenou slevu, nýbrž nově o zaměstnanecký benefit. Oproti dnešnímu stavu se tak fakticky změní jediné: Správa železniční dopravní cesty za cesty svých zaměstnanců v komerčních vlacích Českým drahám zaplatí. Úřad to má údajně s vedením obou firem předjednané.

Velmi si cením věcného jednání s odboráři a jejich snahy se s námi dohodnout. V příštích týdnech dáme návrhu definitivní podobu a předáme ho zástupcům odborových svazů na železnici,“ řekl Ťok. Obě strany podle ministerstva rovněž odsouhlasily navýšení ceny režijního jízdného od příštího roku o stokorunu na 1100 korun, což je pro odbory přijatelné.

Kolik bude SŽDC a další „režijkoví“ zaměstnavatelé Českým drahám platit, není zatím jasné. „V této fázi jednání se nebudeme vyjadřovat, nejdříve se seznámíme s návrhy,“ uvedla mluvčí SŽDC Kateřina Šubová. Podle ministerstva se nicméně zaměstnavatelé mohou dohodnout i se soukromými dopravci.

Ani odbory detaily dohody nerozebírají. „Pro nás je důležité, že režijky budou platit i v komerčních vlacích a dohoda platí na dva roky. Pokud jde o technické řešení, počkáme si až na písemné návrhy ministerstva, zatím na papíře nic není,“ řekl předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša.

Pokud jde o vzdálenější budoucnost, netají se ale současné vedení ministerstva tím, že by režijky rádo úplně vyškrtlo ze zákona a ponechalo na rozhodnutí firem, zda je svým zaměstnancům pořídí.

Už dříve server Zdopravy.cz informoval o jednáních, podle kterých by SŽDC zaplatila za režijky zhruba 50 milionů korun ročně Českým drahám.

Tagy České dráhy režijky SŽDC
Žádné komentáře