Lanovky Lidé Železnice

Režijkové memorandum bude podepsáno v pondělí, uvolní drahám ruce do soutěží

Posunovač. Autor: Zdopravy.cz/Josef Petrák
Posunovač, ilustrační foto. Autor: Zdopravy.cz/Josef Petrák

Jednání o budoucnosti režijek na železnici jsou u konce, příslušné memorandum podepíší zástupci odborů, ministerstva dopravy, Správy železniční dopravní cesty a Českých drah v pondělí odpoledne.

„Bude zrušeno jízdné zdarma pro železničáře v komerčních vlacích, tyto výhody ovšem svým zaměstnancům ve formě zaměstnaneckých benefitů poskytnou přímo České dráhy a Správa železniční dopravní cesty,“ uvedlo ministerstvo v pozvánce pro novináře. Základní režijka tak bude nadále platit ve vlacích, které provozují České dráhy v závazku na základě přímého zadání. Pro nedotované vlaky, lanovku na Ještěd a vlaky, které budou v budoucnu České dráhy provozovat v závazku veřejné služby na základě úspěchu v nabídkovém řízení, budou muset dokoupit zaměstnavatelé časový kupon jako benefit. To se týká Správy železniční dopravní cesty, Českých drah a jejich dcer; zavázat je k tomu má právě memorandum.

„Tento nový kombinovaný způsob zajištění jízdních výhod fakticky nijak nezhoršuje postavení jejich držitelů, ale současně také, na rozdíl od stávajícího stavu, nebude České dráhy znevýhodňovat v konkurenci s ostatními železničními dopravci,“ uvedl na stránkách Odborového sdružení železničářů předseda Martin Malý. Zaměstnanecký benefit dostanou i rodinní příslušníci a důchodci. Zatím není jasné, na kolik změna správu železnic vyjde. Server Zdopravy.cz už v srpnu informoval o jednání, na kterém SŽDC předběžně slíbila možnou platbu za režijky v hodnotě zhruba 50 milionů korun ročně.

Právě nutnost uznávání režijek uváděly České dráhy jako jeden z hlavních argumentů proti podobě soutěží o dotované spoje. Několikrát uspěly u antimonopolního úřadu. Uživatelé režijek za ně v příštích dvou letech zaplatí mírně více, memorandum určuje roční ceny pro léta 2018 a 2019 na 1100 korun (dnes 1000 korun) pro zaměstnance, 600 korun pro děti a důchodce a 1250 korun pro dospělé rodinné příslušníky.

9 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
petr

já jsem to pochopil tak, že čd budou jezdit jen na objednávku, aby režijkáři nebyli ochuzeni spoji……

babilon

Nějak nechápu. Co se změnilo? V čem se liší povinné uznávání režijek od dobrovolného? Tržby od nich budou (ve srovnání s konkurencí) chybět tak či tak.

Lukáš

Změnilo se to, že teď za ně dostanou ČD nasypány další peníze navíc, bez ohledu na to, jestli ty spoje využili nebo ne.

Michal

Jakože největší problém zavedení zcela standardních výběrových řízení na státem dotovanou drážní dopravu jsou jízdní výhody pro zaměstnance? Apríl není, Silvestr není, nějak tomu nerozumím…

Jaroslav Šimek

Dobrý den.
Mě by zajímalo. proč se neustále řeší režijní výhody pro důchodce a pro děti.
Na Slovensku jezdí důchodci a děti zdarma a ještě mají nárok na vlak zdarma i Čeští občané – důchodci a děti.
Tady se neustále něco řeší a na nic nejsou peníze.
S pozdravem
Šimek

Elb

Třeba proto že Slovensko je tak trochu Balkán a my jsme v dopravě podstatně dále, což se tady chce udržet..

Michal

A třeba taky proto, že i na Slovensku nejezdí důchodci a děti zdarma proto, že to byl primární záměr této akce… Si nedělejte iluze a kupte si lístek, za těch 50% jízdného vás to nezabije, strýcu.

noerf

By mně zajímalo, proč zaměstnanecké výhody řeší ministerstvo. To se akorát ukazuje nenormalnost tohoto stavu.

Lukáš

Protože nárok na „režijky“ je dán zákonem a směrnice k tomu může upravit pouze MD. Ještě bych dopnil autory, že na režijky mají nárok také zaměstnanci MD a DÚ.