LOT 3a leaderboard

Režijkové memorandum bude podepsáno v pondělí, uvolní drahám ruce do soutěží

Posunovač. Autor: Zdopravy.cz/Josef PetrákPosunovač. Autor: Zdopravy.cz/Josef Petrák

Jednání o budoucnosti režijek na železnici jsou u konce, příslušné memorandum podepíší zástupci odborů, ministerstva dopravy, Správy železniční dopravní cesty

Jednání o budoucnosti režijek na železnici jsou u konce, příslušné memorandum podepíší zástupci odborů, ministerstva dopravy, Správy železniční dopravní cesty a Českých drah v pondělí odpoledne.

„Bude zrušeno jízdné zdarma pro železničáře v komerčních vlacích, tyto výhody ovšem svým zaměstnancům ve formě zaměstnaneckých benefitů poskytnou přímo České dráhy a Správa železniční dopravní cesty,“ uvedlo ministerstvo v pozvánce pro novináře. Základní režijka tak bude nadále platit ve vlacích, které provozují České dráhy v závazku na základě přímého zadání. Pro nedotované vlaky, lanovku na Ještěd a vlaky, které budou v budoucnu České dráhy provozovat v závazku veřejné služby na základě úspěchu v nabídkovém řízení, budou muset dokoupit zaměstnavatelé časový kupon jako benefit. To se týká Správy železniční dopravní cesty, Českých drah a jejich dcer; zavázat je k tomu má právě memorandum.

„Tento nový kombinovaný způsob zajištění jízdních výhod fakticky nijak nezhoršuje postavení jejich držitelů, ale současně také, na rozdíl od stávajícího stavu, nebude České dráhy znevýhodňovat v konkurenci s ostatními železničními dopravci,“ uvedl na stránkách Odborového sdružení železničářů předseda Martin Malý. Zaměstnanecký benefit dostanou i rodinní příslušníci a důchodci. Zatím není jasné, na kolik změna správu železnic vyjde. Server Zdopravy.cz už v srpnu informoval o jednání, na kterém SŽDC předběžně slíbila možnou platbu za režijky v hodnotě zhruba 50 milionů korun ročně.

Právě nutnost uznávání režijek uváděly České dráhy jako jeden z hlavních argumentů proti podobě soutěží o dotované spoje. Několikrát uspěly u antimonopolního úřadu. Uživatelé režijek za ně v příštích dvou letech zaplatí mírně více, memorandum určuje roční ceny pro léta 2018 a 2019 na 1100 korun (dnes 1000 korun) pro zaměstnance, 600 korun pro děti a důchodce a 1250 korun pro dospělé rodinné příslušníky.

Tagy Ministerstvo dopravy odbory režijky SŽDC
9 komentářů