Doprava ve městě Parkování

Rezidentům v Brně zlevní parkování už od září, město prověří další lokality pro P+R

Brno. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Brno. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Rada města Brna schválila ve čtvrtek na svém zasedání úpravu ceníku rezidentního parkování. Změna má být přínosná zejména pro rezidenty a abonenty v původní oblasti 1-01 (centrum města), kteří budou potřebovat navazující oprávnění platné od 1. září 2019.

Rada města už na jaře schválila novou koncepci i zlevnění parkování. Novinky ale mají začít platit až od 30. září. Pro předplatitele by tak nastalo měsíční vakuum, neboť systém rezidenčního parkování začal v centru města loni platit 1. září. Přesněji řečeno, současní rezidenti a abonenti by si museli prodloužit povolení za původní vyšší ceny.

Zatímco dnes by například abonenty roční oprávnění vyšlo u prvního vozidla na 6 tisíc korun, od 30. září začne platit nová koncepce a budou to jen 4 tisíce. Radní proto včera schválili, že prodloužení oprávnění se bude prodávat už dle nového ceníku.

„Lidé, kteří si prodlouží oprávnění v září, by bez změny v ceníku pravděpodobně s nástupem nových cen svá oprávnění vraceli a pořizovali si nová a levnější. To by představovalo zvýšené zatížení úředníků, kteří by museli v krátkém čase tyto požadavky zpracovat, ale také by to způsobovalo zbytečné komplikace samotným řidičům,“ napsalo město v tiskové zprávě. Návrh ale ještě čeká administrativní kolečko, takže není zatím jasné, kdy bude možné začít s prodlužováním.

Dělení na rezidenty a abonenty zůstává i v nové koncepci. Rezidenti budou za první vozidlo platit 200 korun, abonenti 4000 korun. Změna systému parkování a takzvaných modrých zón, které byly zavedeny loni v září, byly jedním z hlavních témat loňských komunálních voleb v Brně.

Radní včera také rozšířili počet zkoumaných lokalit pro případný vznik parkovišť P+R. Nově se zaměří i na ulice Schwaigrova (pro příjezdy od Bratislavy), Okružní a Ostravská (od Olomouce). Celkem se tak v Brně zkoumá už 14 lokalit, například Královo Pole nádraží (300 parkovacích míst), Purkyňova (490 parkovacích míst), Fakultní nemocnice Bohunice (2000 parkovacích míst), Veveří-Šumavská (400 parkovacích míst) či Žlutý kopec-Tomešova (250 parkovacích míst).

13 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
jan

Takže oni platí i za první auto?:-) natož za druhé…

Michal S.

Dobry den, rekl bych ze pri odpipnuti pri vystupu, se bude casove prodluzovat vystup cestujicich. Zajimalo by me, co bude clovek delat, kdyz si zapomene odpipnout, to se mu bude porad nacitat cas jizdy i kdyz uz se neprepravuje?

marty-t2

ja to pochopil tak, ze pri pipnuti na vstupu se jakoby virtualne pipne 25kc listek, teda pokud uz clovek ten den nejel tak casto ze by se mu vyplatila celodenni tusim za 90kc. No a pokud by na tuto jizdu jel pod 15min a nemel by aktivovanou celodenni, teprve pak dava pipnuti pri vystupu jako nepovinna moznost smysl, aby se mu zapocitalo misto 25 jen 20kc… zdrzovat to muze, ale podle mne stejne 90pct cestujicich pouziva mesicni salinkartu – tak to tak hrozne snad nebude… aspon tak to vidim ja.

Michal S.

Pripadne me, ze pri odpipnuti pri vystupu se samotny vystup cestujicich bude casove prodluzovat. A zajimalo by me, co bude clovek delat, kdyz si zapomene odpipnout, to se mu bude porad nacitat cas jizdy?

Anonym

Hlavně musí naopak zdražit parkování nerezidentům. Holt ani Brno není nafukovací…

jan

klidně si z Brna udělejte noclehárnu..

Jackub

Ten celkový (navíc teoretický) počet parkovacích míst je vskutku „ohromný“… 😮 🙁 😀 Ale je hezké, že „už“ všechny ty lokality zkoumají… 😀

Jiří Kocurek

A nevadí, že jsou to dvojí ceny za totéž? Seš cizák, tak budeš mít pivo za dvě dila, místní za 30.

Jiří Kocurek

Ech, překlep: …za dvě Kila…

Jan

Proti Purkyňovej už myslím povstalo NIMBY, predpokladám, že sa tak stane aj inde.

Aistis

To mělo být kde? Někde u Technického muzea nebo u Herčíkovy?

MildaIV

Tak kdo by stál o náhradu zeleně parkovištěm. Hlavně je potřeba budovat parkovací místa v profilech domú. Brno pořád uděluje vyjímky pro novostavby/rekonstrukce z povinosti mít daný počet parkovacích míst.

a8n

U rekonstrukcí se to dá ještě pochopit, tam by to obvykle vystřelilo cenu mimo akceptovatelnou úroveň.