Aerolinky Emirates loni více než zdvojnásobily zisk, podle Reuters firmě chybí letušky

Členové palubních posádek Emirates. Foto: EmiratesČlenové palubních posádek Emirates. Foto: Emirates

Třicátý rok v řadě je letecká společnost Emirates Airline v zisku. Firma dnes oznámila, že za uplynulý fiskální rok vydělala

Třicátý rok v řadě je letecká společnost Emirates Airline v zisku. Firma dnes oznámila, že za uplynulý fiskální rok vydělala 762 milionů dolarů, o 124 % více než v předchozím finančním roce. Vyplývá to z výroční zprávy skupiny Emirates Group, kterou dnes firma publikovala.

Celá skupina Emirates Group v posledním finančním roce vydělala 1,1 miliardy dolarů, což je nárůst o 67 %. Tržby celé skupiny stouply meziročně o 8 % na 27,9 miliardy dolarů. Polovinu zisku pošle skupina svému majiteli: státní Investment Corporation of Dubai.

Podle předsedy představenstva Emirates Group šejka Ahmed bin Saeed Al Maktouma zůstaly podmínky pro byznys skupiny velmi obtížné kvůli politické nestabilitě, výkyvům kurzů měn nebo rostoucím cenám ropy.

Hlavní část zisku celé skupiny připadá na aerolinky Emirates Airline, ty loni vydělaly 762 milionů dolarů, což je nárůst o 124 %. Průměrná marže stoupla na tři procenta. Růst kapacity dopravce ale už nebyl tak velký, celkově vzrostl počet nabízených „sedačkokilometrů“ o 2 %. Firma se více začala zaměřovat na ziskovost své sítě. Emirates mají aktuálně 268 letadel, průměrný věk flotily je 5,7 roku. Loni společnost koupila osm nových Airbusů A380 a devět Boeingů 777-300ER, osm letadel firma vyřadila z flotily.

Emirates loni přepravily 58,5 milionu cestujících (+4 %), průměrná obsazenost stoupla ze 75,1 na 77,5 %. Největší podíl tržeb mají Emirates od evropských cestujících.

Firma loni koupila společnost Air Logistix, aby se dostala  na americký trh s leteckou nákladní dopravou. Té se loni dařilo velmi dobře, Emirates SkyCargo dosáhlo růstu tržeb o 17 %, i když objem přepraveného zboží nepatrně klesl. Nejziskovější rok v historii zaznamenala společnost dnata, která se zabývá pozemními službami na letišti, zejména handlingem a cateringem.

Zatímco hospodářské výsledky firmy jsou výrazně lepší, firma má problém s nedostatky zaměstnanců. Na některé lety posílá méně stevardek a stevardů, než u ní bylo v minulosti obvyklé. Důvodem je jejich nedostatek. Po chybějících pilotech tak jde o další personální problém dubajského dopravce.

Na potíže upozornila agentura Reuters, která se odvolává na svědectví sedmi zaměstnanců firmy i interní dopis. Nedostatek se projevuje tím, že dopravce nasazuje na lety méně členů posádky a na poslední chvíli mění ještě rozvrh práce. Emirates odmítly, že by měly nedostatek posádek, naopak podle nich zpomalily loni nábor nových. „Naše náborové aktivity, stejně jako úpravy počtu členů posádek na jednotlivých typech letadla jsou součástí běžné revize našeho obchodního modelu,“ uvedla firma v prohlášení.

Emirates zaměstnávají 25 tisíc stevardů a stevardek. Interní dopis, na který se odvolává Reuters, mluví o významném nárůstu počtu letušek, které onemocněly, i celkových dopadech nedostatku zaměstnanců na provoz.

Počty členů posádky upravují mezinárodní normy. Podle nich u letadel s více než sto cestujícími musí musí být dva palubní průvodčí a další na každých 50 cestujících. Emirates tvrdí, že normy stále plní.

Už na konci dubna Emirates musely kvůli nedostatku pilotů i slabší poptávce odstavit několik desítek letadel.

Tagy emirates
3 komentáře