Rekordní rok SNCF: Rychlovlaky TGV využilo 110 milionů cestujících

TGV Atlantique na nádraží Montparnasse. Foto: By SeeSchloss (Own work) [CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia CommonsTGV Atlantique na nádraží Montparnasse. Foto: By SeeSchloss (Own work) [CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons

Francouzský státní dopravce SNCF má za sebou úspěšný rok, pokud jde o počty pasažérů. Vysokorychlostní vlaky TGV (včetně značky Ouigo)

Francouzský státní dopravce SNCF má za sebou úspěšný rok, pokud jde o počty pasažérů. Vysokorychlostní vlaky TGV (včetně značky Ouigo) využilo loni rekordních 110 milionů cestujících, což je meziročně o deset procent více. Uvedl to magazín Eurailpress.de.

Vlaky TGV už slouží cestujícím 36 let. Rychlostní maximum na trati z Paříže do Lyonu bylo počátkem 80. let 260 kilometrů v hodině, dnes je 300 kilometrů v hodině. Síť linek TGV v současnosti obsluhuje na 230 měst. Firma přitom nedávno oznámila, že vyřadí z provozu nejstarší vlaky a sníží tak počet souprav ze 400 na 300. Zbylé vlaky chce více vytěžovat, na provozu by tak řez neměl být znát.

Šéf firmy Guillaume Pepy ovšem vyzdvihuje i výkony ostatních druhů vlaků. Produkt Intercités, což jsou klasické vlaky jezdící na střední vzdálenosti, zastavil loni pětiletý odliv cestujících a zaznamenal osmiprocentní nárůst na 26,6 milionu pasažérů.

Regionální vlaky TER přepravily 336 milionů cestujících, což představuje nárůst o 4,6 procenta (šest milionů cestujících). Městskou a příměstskou železniční dopravu v Paříži a okolí, kterou SNCF provozují pod značkou Transilien, využily 1,2 miliardy cestujících, o tři procenta více než předloni.

Tagy 2017 sncf TGV
3 komentáře