Cestovní ruch Dopravci Železnice

RegioJet odhalil ceník jízdenek na vlak do Chorvatska, začne na 590 Kč

Siemens Vectron v reklamním polepu na film 3Bobule. Foto: RegioJet
Siemens Vectron v reklamním polepu na film 3Bobule. Foto: RegioJet

Společnost RegioJet odhalila první detaily o svém novém železničním spojení mezi Prahou a chorvatskou Rijekou. Vlak bude zastavovat i v Bratislavě, dopravce překvapil zejména cenou: místo k sezení vyjde už na 590 korun za jednu cestu, v lůžkovém kupé na 790 Kč.

Vyplývá to z informací, které firma zveřejnila na svých stránkách.  Základní akční cena je výrazně nižší, než za kolik například RegioJet jezdil loni do Chorvatska autobusem, nejlevnější zpáteční jízdenky vycházely na 1 490 Kč. Dopravce zatím neuvádí, kolik akčních jízdenek bude k dispozici a jaké budou její podmínky, u mezinárodních autobusových linek obvykle nešlo akční jízdenku bezplatně měnit na jiný termín.

RegioJet dosud nezveřejnil kompletní jízdní řád, z trasování je ale zřejmě, že firma zastaví jednak v Bratislavě, tak i ve slovinské metropoli Lublani. V Česku vlak zastaví v Pardubicích, Brně a Břeclavi.

Nové spojení bude v provozu třikrát týdně, z Česka bude odjíždět v úterý, pátek a v neděli. Začne 30. června, skončí 25. září. V Rijece budou navazovat autobusy RegioJet do jednotlivých měst a letovisek u Jaderského moře, celkem půjde o třicet destinací. Jízdenka na autobus bude stát od 200 korun. Prodej jízdenek začne 9. června.

Předběžný jízdní řád

Praha hl. n. 17:20

Pardubice hl. n. 18.15

Brno hl. n. 19.48

Břeclav 20.23

Bratislava hl. st. 21.15 (předběžný čas odjezdu)

Příjezd do Lublaně bude mezi 5.00 – 6.00 hodinou ranní a do Rijeky kolem 8.00 hodiny ranní. V opačném směru budou vlaky z Rijeky odjíždět v podvečerních hodinách kolem 18.00 hodiny, z Lublaně pak po 21.00 hodině a příjezd do SR a ČR bude druhý den ráno – do Prahy spoj dorazí v 8.42 hodin.

160 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dopravak 01

Je to blaf, nefunguje jim prodej jizdenek na e-shopu, zkuste si jizdenku koupit 😀

Mirek

No ty kráso, už se vidím jak 15 hodin sedím ve voze Astra. Vsadím boty, že budou technické problémy jako nefunkční klima, poruchy lokomotiv a v nejlepším kombinace obého, takže třeba 24 hodin v neklimatizované Astře. To je sen.

pawel

Myslím, že vlak mohl zastavit w Ústí nad Orlicí, odkud Poláci- hlavně z Kladskej Kotliny – mohli také použít tento vlak, protože jsou blízko tohoto města, a – stejně jako Češi – také rádi cestují do Chorvatska. Kromě toho se do Ústí nad Orlicí dostanete z Vratislavi nebo z Kłodzka jednou změnou vlaku – v Lichkově. omlouvám se za můj český jazyk.

Ludva

A vztahují se i na toto slevy pro studenty a důchodce?

Nightjet

Já osobně RegioJet moc nemusím, ale u tohoto spojení má u mně velký obdiv. Dle mého názoru bude o toto spojení obrovský zájem a to hlavně i kvuli te nízké ceně. Jen co mně trochu zaráží je to že jak je to možné že RegioJet je tak pružný, a že dokáže takové atraktivní spojení udělat tak z ničeho nic, ale ČD a celkově státní dopravci tak že nejsou a nebyli schopni takové spojení udělat.

Kirak

Strategie pana Jančury je.
Nalákáme hodně lidí na velmi nízkou cenu. O to se poté ďíky velkému zájmu začnou zajímat cestovky ty jeho vlak vykoupí a začne jízdenky prodávat dráž a ty peníze od cestovek dostane i kdyby tam nikdo nejel.

Pe.tr

V Bohnicích mají odborníky . Třeba ti pomohou .

Kirak

Pe.tr Takže píse omezenec jo 🙂 Nezmůže se na nic jen kritizovat a nadávat na fakta se kterými se podniká nebo si myslíte že vlak jedoucí 1000km z cenou jízdného od 590kč má na to aby na sebe vydělal ? 🙂
Neznáte o železnici vůbec nic a jen brečí a nedokáže napsat schopnou odpověď.
Jak malé děcka na Youtube

Hana

Ještě to pořádně nezačalo a radílek ví co bude???

Dispečer

Konkrétně ČD by toto zvládly také, do Splitu se jezdilo tak, aby se neprodělalo a fungovalo to. Potom ovšem začaly jednotlivé žel. správy zvedat poplatky za dopravní cestu nebo neměly zájem na vlak dávat svoji loko a vl. četu. Nic jim to nepřinášelo. Uvidí se po prvním roce, treba to bude fungovat, je každého věc, jakou formou cestuje .

Bob

A bude přepravovat také jízdní kola?

Ludva

No cena se na první pohled zdá být dobrá, ale po započtení cesty na vlak a jizdenky na autobus v Chorvatsku je zřejmé, že již při třech lidech vychází auto výrazně levněji. A ještě bych se zamyslel nad jednou věcí, co bude v případě poruchy lokomotivy? Má to RJ nějakým způsobem ošetřené? Když na Slovensku při neschopné lokomotivě lidé zůstali tuším kolem 17 hodin, jak dlouho by zůstali v Chorvatsku?

pavelmaresh@gmail.com

Tohle neni nabídka pro socku , co se chce trmácet deset hodin autem po ucpaných dálnicích.
Tohle je nabídka pro člověka, co chce už cestou na dovolenou odpočívat, dojet do cíle pohodlně vyspaný a chce aby se staral někdo jiný.
A nepočítá jestli ho to náhodou nebude stát o stovku víc

Ludva

Já myslím, že ta nabídka, podle té zvýrazněné ceny, právě míří na ty socky, jak tyto lidi hanlivě nepěkně označuješ. Na ty co tu stovku chtějí ušetřit. Komu na nějaké té stovce nezáleží a chce byt na dovolené odpočatý, sedne raději do letadla a než si stihne vypít kávu je tam.

Daniel Novák

Až na to, že zrovna do Rijeky se dostat letadlem byl obrovský problém i v nejlepších letech.

Jirka

Tato nabídka je právě pro lidi, kteří auto nemají nebo mají, ale ne ve stavu, aby dojelo do Chorvatska.

PatriK

Naopak, do cíle se s touhle nabídkou budete muset dopravit vlastními silami, jelikož za „akčních“ 590Kč skončíte na nádraží. Pak si od 200Kč můžete koupit jízdenku na autobus, který vás doveze „do letoviska“. K hotelu/penzionu se zavazadly buď pěkně po svých nebo sehnat obvykle předražený taxík. Nehledě na strávený čas, o odpočiněk při cestování tímto způsobem se nejedná.

Jirka

To záleží jak daleko ještě po Chorvatsku pojedete. Ten vlak bude dobrý na sever Chorvatska. Ale jet takovou dlouhou dobu vlakem a potom ještě muset jet 5 hodin busem na Makarskou (možná déle z důvodu kolon). To už je lepší jet rovnou busem z ČR, který jede kratší dobu, takže se kolonám v Chorvatsku může vyhnout.

Aleš

„To už je lepší jet rovnou busem z ČR, který jede kratší dobu, takže se kolonám v Chorvatsku může vyhnout.“??? Když jede kratší dobu, tak se vyhne kolonám?

Asi jen blázen by jel vlakem do Rijeky, když chce být na Makarské. Ten vlak je samozřejmě logicky IMHO cílený na lidi, co chtějí jet na Kvarner nebo možná i na Istrii.

dada

sice levneji auto vyjde, ale zase se v nem blbjeji spi!

kix

Při třech lidech vyjde auto výrazně levněji? Takový auto bych chtěl vidět, auto vyjde minimálně 4Kč/km + dálniční poplatky, pokud někdo u auta počítá jen palivo+poplatky, tak si lže i do vlastní kapsy..

PatriK

Ostatní náklady na auto jsou fixní, ať jezdí nebo ne, tak správně, náklad cesty je benzín + silniční poplatek.

Pe.tr

Fixní je maximálně pojištění a kontrola stk , ostatní náklady stoupají s provozem a opotřebením , resp zkracuje se životnost

asdfr

Nie vsetko zavisi od km. Napr. olej – vymena raz za rok alebo pocet kilometrov. Co nastane skor. Mas v aute dalsie kvapaliny ktore casom degraduju – brzdova, chladiaca. Tak isto rozvodovy remen – moze byt 5 az 7 rokov vymena, aj ked nema kilometrovi nabeh.

PatriK

Únosnou hranicí pro výměnu oleje by mělo být ujetí 15 až 20 tisíc kilometrů.

asdfr

Pokial ma sluzobaka, do ktoreho leje len benzin, tak ano naklady na cestu je len ten benzin.
Pokial si to auto kupil, tak naklady na kupu tak isto treba zapocitat do nakladov na cestu. Pokial ide s tym autom do servisu, tak tak isto naklady na servis je potrebne rozpocitat na tu cestu. Tak isto zakonnu poistku za to auto treba rozpocitat do nakladov na cestu.

PatriK

To jsou fixní náklady vyplývající z vlastnictví auta, bez ohledu zda jezdí nebo nikoli.

Aleš

Přesně tak, jestli s autem najezdíte ročně 100 kilometrů nebo 100 tisíc kilometrů, je to úplně jedno, v obou případech vám vydrží 20 let bez nutnosti výměny dílů.

Roman Svačina

Od 590 CZK je zajímavá cena. O tom žádná. Dobrý počin. No a jestli někdo máte odkaz na podobu českého prohlášení o dráze s odkazem na výpočet ceny za použití dopravní cesty v SI,HR a dle všeho i HU tak díky za info. Rád bych vyčíslil náklady na použití dopravní cesty …. Aby jsme měli trošku představu. Díky za info

PatriK

Za 590Kč je možná zajímavá cena pro jednotlivce, rodina stejně vždy pojede autem a ještě ušetří. Kromě toho za 590Kč je jízdenka jen na nádraží do Rijeky. Doprava do cílového místa k hotelu bude zajištěna? Jak a za kolik?

-TR-

V článku máte odkaz na web RegioJetu, kde je to všechno vysvětleno. Nepokládejte hloupé dotazy, pokud nemusíte.

PatriK

Je uvedeno, že autobus bude stát od 200Kč pojede do letovisek. Rekreat ovšem počítá s dopravou až k hotelu (obvykle se na pobyt totiž nejezdí jen s příručním zavazadlem). Smysl by to celé ještě dávalo, kdyby Regiojet zajistil kompletní službu rekreace, vč. pobytu a dopravu k němu, bez toho tomu velkou šanci nedávám. Ale aspoň to zkusili, uznávám odvahu;)

Jaroslav

Po desítkách pobytů v Chorvatsku mám odsledované , že autobusy cestovek napříč pobřežím vysazují rekreanty na magistrále (D8), a majitelé hotelů je malou dodávkou nebo osobákem podle počtu lidí sváží k hotelům.Ale třeba na Istrii zase jezdí fakt až k hotelu.Vše je řešitelné…..

R2R2

Je to cena akcni, uvidime, kam se vysplha pozdeji, na druhou stranu pro mnoho lidi muze byt samozrejme zajimava i mnohem drazsi doprava vlakem, protoze je to pro ne proste daleko a nechteji ridit nebo ani nemaji automobil ci ridicsky prukaz, cena nemusi byt hlavnim kriteriem. A kdo trochu preferuje pohodli, tak spise sahne po luzkovem kupe, ktere je i v akci drazsi nez 590 za sezeni. Je dobre si uvedomit, ze avizovana kapacita je priblizne 20 000 cestujicich, nikdo neceka, ze do vlaku prestoupi vsichni, kdo jezdi do Chorvatska a osobne ani necekam, ze tam prestoupi zastupy automobilistu, ale… Číst vice »

Vlastik

To je zase zášti a nenávistných komentářů, jen proto že s tím přišel soukromý dopravce. Kdyby s tímto spojem přišli ČD, jen by jste je vychvalovali, jak jsou super. Ta vaše jednostrannost jen vůči ČD, je opravdu trapná.

Jiří Kocurek

Toho bohdá nebude, aby železničář za vlak platil. Režijka by měla být celoplanetární! 😀

dada

celoplanetarni? dnes? mela by platit v cely slunecni soustave! za chvili se bude zase litat na mesic a pak i na mars. tzn platnost by se mela rozsirit. Melu by to OSZ probrat s Muskem.

Pe.tr

I Musk se bojí , že bez uznávání režijek se mu nepohne ani kolo . K čemu by ten dragon měl . Bez toho do švestek ……..

Ludva

Jiří tobě ty tzv. režíjky leží asi hodně v žaludku :-). Závist je špatná vlastnost, moc špatná. Já ji nemám také, ale rozhodně ji těm zaměstnancům na železnici nezávidím. Záměrně píšu zaměstnancům na železnici, protože takové benefity mají všichni dopravci. Vlastně i autobusoví, takže správně by bylo zaměstnancům v dopravě. Je mi tak trochu záhadou, proč to všem těm závistivcům vadí jen u jednoho dopravce? Ty budeš asi ta klasická ukázka toho pravého čecháčkoství, že :-).

Bivoj

Pane Kocurek, teď karty na stůl – vy jste u ČD pracoval a vyhodili Vás ? Nebo děláte u nějaké firmy, která žádné benefity neposkytuje, tak jen závidíte ?

Ludva

Vlastiku ať to tu pročítám jak chci žádnou zášť ne a ne najít. ČD jsi do této diskuze zapletl až ty. Nebude to náhodou naopak, že ty jsi plný záště k ČD ? Jen pro tvojí informaci nemám s ČD nic společného a jsem pravidelný cestující u všech dopravců. I když po špatných zkušenostech, naposledy po včerejší raději RJ omezím pokud to půjde.

Kirak

Nenávist ? Uvědomte si že za 560 kč nemůže se vlak jedoucí 1000 km daleko uživit tady se jedná pouze o strategii jak zbohatnout a ukázat se to jsem já Jančura. Ta strategie zní za levný peníz prodáme stovky jízdenek. O tento byznys se začnou zajímat CK Díky nim bude mít jistou kapacity a prodaná místa klidně za 2000kč Jakmile začnou vyprodávat vlak cestovky tak půjde cena nahoru. Takže abych shrnul nepochopencům. Vlak stojí mnohem více než auto a nevyplatí se platí se za tíhu vlaku takže i když poveze 18 vagónů tak bude mít sice vysokou přepravu ale o… Číst vice »

Kirak

Dalsi omezenci minusari

Jouda

Áá já to věděl že jsme národem smradlavejch sandálistů. Ještě že se zdraží letenky a Ruzyně nebude v létě tolik smrdět. Konečně mě zase začne bavit létat

Lech Malý

Když se tu tak řeší ta trasa, doporučíte někdo nějaký odkaz na dobré evropské žel. mapy? Bueker už bohužel není moc aktuální :-(.

Jiří Kocurek
kakov

něco se dá najít tady http://www.vlak.wz.cz/mapy.html

Jirka

Kudy to pojede z Bratislavy? V pátek tam a v sobotu zpět by o vlak mohl být opravdu velký zájem. Zvládne Brno hl. nádrží třeba 10 vagonů?

Džamel

Se bude skákat do vekslí… Kdo pamatuje Pannonku v létě…

Jiří Kocurek

Peron je dlouhý 380 metrů. Takže pokud to nebudou kloubové vagony, tak by to mělo zvládat 14 vozů.

Jirka

V Brně hl. nádraží peron rozhodně není dlouhý 380 metrů.

Jiří Kocurek

A stojí u něj 9 vozů, jsou to tři soupravy. A na další 3 vozy je u něj místo.
https://mapy.cz/zakladni?x=16.6121447&y=49.1903030&z=19&base=ophoto

Alibaba

Ale to vám nevychází 380m. 12*cca 26m(á jeden vůz)= 312. A když už máte ty mapy otevřené, tak si to můžete rovnou změřit, ne? Zas tak nepřesný to není, o echt metry tu nejde.

Dalibor

stará fotka před rekonstrukcí. Nyní je 1. nástupište delší. Odhadem ke 400m.

Jaaa

Nejdelší, tj. 2. perón, má 330 m, z toho použitelnejch je tak 280 m. V. nástupiště pak má max. 290 m.

*h8*

Jestli si pamatuju dobře, tak letní Panonka v minulém desetiletí zvládala i 15 vozů. Délka nástupišť v Brně: 1 – 392 m; 2 – 332 m; 3 – 304 m; 4 -362 m

Dalibor

nyní, po rekonstrukci je nejdelší perón č.1.

Jiří Kocurek
Jouda

To je přesně ono. Jak může jezdit za 600 Kč k moři?? To nemůže ekonomicky vyjít. Logicky ráj musí oloupit někde jinde. Na kvalitě, pak drbe na mzdách, na bezpečnosti. Jak s rajčatama v Kauflandu. Dopoledne jásáme že jsou za akčních 9.90, a odpoledne na ně nadáváme, že jsou bez chuti. Takhle se ne podniká. I když se to jistě českému sandálo ponožkovému turistu líbí

Zbyněk

Na stránkach se píše, že to je akční cena, je logické, že se časem zvedne, až ta akce skončí.

Radek Janata

Za tuto cenu bude jen X míst v každém spoji. Ostatně jako u letecké dopravy, kde cena letenky někdy nepokrývá ani odletové taxy.

Pavel

Já si tak trochu myslím, že Chorvatská vláda v rámci podpory (obnovy) turismu odpustila RgJ část poplatků za použití železniční cesty na svém území. Ale to je jen spekulace.

Jirka

Chorvatskem to pojede do Rijeky je pár desítek kilometrů.

Bivoj

Taky mohl dostat od chorvatské vlády nějakou mimořádnou dotaci, za to, že jim turisty přiveze

Jirka

Akční cena pro pár stovek cestujících. Záleží také na počtu vagónů a naplněnosti. I za 590 to může vyjít. Vždyť je to kousek, jen jízdní doba je trochu mimo.

R2R2

Netusim kudy presne to jede, ale ten „kousek“ bude minimalne kolem 900 km. To se bez dotaci za podobne penize moc zajet neda. Samozrejme v ramci akcni ceny muzete alespon u casti jizdenek pod naklady, ale jezdit za tuto cenu trvale je spise nerealne bez ohledu na obsazenost.

Jirka

Jel jsem s ČD do Varšavy za 500 Kč, do Varšavy je to sice asi o 200 km blíž, ale zase nízká obsazenost. Přes hranice nejel skoro nikdo.

R2R2

A to jezdi CD komercne nebo je to dotovany spoj?

Vít Jůza

Proč by to nemělo vycházet? Při plném vlaku i při těchto cenách tržba kolem půl milionu na cestu, koukal jsem se pro orientaci na stránky naší Správy železnic … cca 50Kč/km, tedy za dopravní cestu řádově 50 tisíc, i řádově víc patřičný zlomek ceny vlaku, kde hodně záleží na ceně a celkovém využití a trvanlivosti, něco mzdy, úklid a údržba … ale rozhodně to není na pálení od boku, že to nemůže ekonomicky vyjít.Spíš je pravděpodobné, že si to Jančura nějak spočítal.

...

Jestli to pojede přes Blavu a zároveň i přes Laibach, tak je to dost zběsilá trasa…

Jiří Kokrhel

Noční vlaky se vždycky natahujou. Vy spíte a je vám jedno kudy to jede. Nedávné vlaky do Zurychu jezdily přes Lipsko a pak dolů přes celé Německo a do Švýcarska

Tady na Moravě

A jak jinak než přes Laibach by to mělo jet do Rijeky? Přes Zagreb by to jelo jenom po území Chorvatska půl dne.
Rajka-Hodoš je sice oproti Semmering-Graz trochu zajížďka, ale rakouský poplatky asi taky nebudou nejnižší.

Avala

Trasa přes Rajku-Hodoš nicméně znamená přepřah na diesel, a to se RJ asi moc nevyplatí.
Můj tip tedy je z Bratislavy přes Petržalku do Bruck an der Leitha, po nákladní spojce mimo Vídeň na Semmering, Graz, Maribor, Ljubljana, Pivka, Rijeka. Zvládnutelné s Vectronem.

Tady na Moravě

Hodoš je 4 roky zadrátovaný. Přes HU lze jet Rajka>Csorna>Szombathely>Hodos komplet pod dráty.

Tady na Moravě

To stejné latí o Szombathely-Zalaszentivan.

Alibaba

A pokračují i směr Nagykanizsa?

Jirka

Je zadrátovaný i na Slovinské straně?

Alibaba

Je, ale relativně nedávno, takže se daj chápat vaše pochyby.

Jirka

Díval jsem se na Google mapy a tam není zadrátovaný docela velký úsek – asi 100 km úsek od Slovinsko/Maďarských hranic až po dvojkolejku na Maribor. Nicméně je možné, že od aktulizace map již nějaký ten rok proběhl a mezitím to zadrátovali.

Jiří

Diesel vůbec netřeba, v Maďarsku už je nějakou dobu pod dráty trasa přes Csornu směr Szombathely. Myslím, že elektricky už nejmíň cca 2 roky, jen bude muset být úvrať v Zalaszentivánu Vše vychází elektricky.

Jiří

A pokud by se v budoucnu obnovila a zelektrifikovala i trať Kormend – Zalalovo dalo by se jezdit pohodlně a rychle i bez úvrati v Zalaszentivánu.

Alibaba

GYSEV se k tomu zatím nějak nemá.

-TR-

Na této trati je v současné době zcela zastavena osobní doprava. I to je důvod, proč GySEV nechce nyní do trati investovat.

Alibaba

Podle mě tam byla zastavená doprava nějaký ten rok už když si ji GYSEV bral (nevím jestli kupoval, nebo jen do provozu) pod svá křídla.

Jirka

Pokud pojede přes Bruck an der Leitha, tak bude muset projet i Vídní.

petr 5

Na stránkách RJ ( odkaz v článku) je mapka. Z Blavy se motá západním Maďarskem podél hranice s Rakouskem. Do Chorvatska vjíždí poblíž rozhraní AT, HU a HR.

petr 5

sorry, špatně jsem koukal. Nevyjíždí do HR, ale do Slovinska. Až posledních pár km před Rijekou je v HR. Mapka: https://www.regiojet.cz/opencms/export/sites/regiojet.cz/chorvatsko/img/RJ_chorvatsko_mapa_CR_CHOR_6-2020_424x400.png

Anonymus

Jak dlouho to jede a v jakych casech to zastavuje kde?

-TR-

Jízdní řád teprve bude zveřejněn.

Marek Janík

Když je to spojené s 1047/1044, tak by jeden řekl, že v časech jako 1047/1044.

Ten_z_Biliny

Auta vozit nebude?

Daniel Mach

Proč by měl?

...

Protože mu za to někdo zaplatí? 🙂

-TR-

Záměr v dokumentu pro ÚPDI se ještě nemusí splnit. Mohly nastat nějaké technické překážky, které zabránily zavedení autovlaku a o kterých nevíme.

Zbyněk

Má vůbec RJ vlastní vozy na auta?

Jiří Kocurek

Nemá a pronajmout se nedají. To je odboráři raději osobně rozřežou autogenem, než aby vydělali na pronájmu.

kakov

čd je taky částečně měli v nájmu, takže se určitě pronajmout dají

Aldik

Asi nemá v čem 😀

Zaro84

Fajn, startovací cena začíná nyní na 590, kolik to bude později? Na R8 taky začínal na stovce a pak to jako jinde šlo pěkně nahoru…

Zbyněk

Vzhledem k tomu, že to není vlak, kterým budete každý den jezdit do práce, vám může být pozdější cena celkem jedno. V pondělí se spuštěním prodeje si koupíte jízdenku na dovolenou a další vývoj cen už jde mimo vás.

Modré zábradlí

Tak strop nastavil pan Šimáně na 6000Kč…

MartinS.

Ale ne do Rijeky, ale do Splitu což je po silnici o 400 km dál a i ta cestovní doba je trochu jiná. Kdo tam chce být rychle, tak si připlatí.

Vrtak

Takze to vypada na trasovani pres Madarsko, jako u Jadran ex. Pres Rakousko se mi to nejak nezdalo. Rozumne je zastaveni v BV a Blave. Tipuji dobre, ze to pojede z Rajky mimo Györ primo na jih to nejkratsi trasou smer Koprivnica?

Anonymní alkoholik

Nee. Přes Koprivnici ne-e. Pojede se z Rajky přes Csornu, Szombathely a Zalaszentiván na přechod Hodoš (SLO), dál přes Zidani Most, Ljubljanu a konečně přechod Šapjane do Rijeky. Důvod takovéhle okružní jízdy je pravděpodobně všeobecně známá vysoká cenová politika Chorvatského správce infra a i HŽPP, které si za průjezd jejich územím účtují vysoké ceny. Díky tomu (dle diskuzních serverů) už pár let třeba nejezdí rychlík ze Záhřebu do Sarajeva, který měl mmch. jezdit v režii bosenského talga.

Jaaa

A účtují si je i sami sobě?

Jiří Kocurek

Dobrá otázka. Pak je třeba se také zeptat, jak moc nadávají na tranzitující kamiony, když si tam nákladní vlak ze zahraničí nechcou pustit.

Jaaa

Třeba mají i drahé kamioňácké mýto. 🙂

Dopravak

Pokud je mi známo, nejde (až tak) o poplatek, ale především o politickou nevůli na straně Chorvatů. Tedy dle infa z Bosny…(ale jen agentura JPP na šotu)

Franta

zajímá mě to trasování z bratislavy dál směr rijeka…

Banan151

Dle mých informací z Bratislavy přes Rajku a Hodoš.

J.K.

Do Košic míval stále některé spoje low cost za 280 / standard 380, tak jestli tohle zvládne prodat za 580 na sedačku, tak asi dobrý…

Chronosphere

Tak za ty prachy mu koupáci utrhnou ruce,teď jen jestli to udrží v zisku.

Marťas

Jízdenky se rychle vyprodají, takže si myslím, že vlak bude v podstatě nevyužitelný. Kromě těch několika lidí, kteří vykoupí jízdenky dlouho před odjezdem, s ním nelze počítat jako s alternativou, pro kterou se člověk rozhodne pár dní před odjezdem.

whef

No myslím, že operativně může přidat vagony, když bude velký zájem. Jinak v lehátkovém vagonu, pokud bude alespoň trochu oki, to může být fain, lepší než se táhnout busem či autem. Otázka je jestli se budou moc ve vlaku používat klimatizace, snad to bez ní nejde a i ostatní vlaky jezdí s ní. Kdo má paranoju z nákazy ať radši sedí doma 🙂

Radek Janata

U nočního vlaku klimatizaci nepotřebujete. Venkovní teploty nejsou vysoké.

kakov

jste normální? v nočním vlaku je „klima“ nutnost, jste tam 8 h v uzavřeném prostoru, který když nebudete řádně větrat, tak se v něm udusíte a „upečete“ zároveň, otevřené okno (pokud jsou otevíratelná) smrdí průserem

Radek Janata

Za prvé, větrání (ventilace) není klimatizace. Ventilace může běžet, i když je klimatizace vypnutá, či tam vůbec není.

A vždycky můžete otevřít okno. Myslím, že i u klimatizovaných Nightjet lůžek a lehátek lze alespoň trochu otevřít okno.

Zbyněk

S otevřeným oknem nevím jestli se někdo za jízdy vyspí.

Radek Janata

Vyspí. Nemusí být totiž otevřené celé, bohatě stačí na pár cm. Kromě toho, jak jsem napsal, je tam VENTILACE. Ta je ve vagonech už dlouho.

Zbyněk

Dobrý, nemusíte na mě KŘIČET 😀 Jde mi o hluk jak z venku, tak i od toho větru při otevřeném okně. Stačí jet 100 a hluk to celkem dělá, byť jen pootevřené okno. Ale beru, že to někomu vadit nemusí.

ABC

tak u těch novějších určitě ne

kakov

jo a pak zastaví vlak v Bohumíně a otevřeným oknem Vám tam vlezou nepřizpůsobiví občané a okradou Vás, to už se opravdu stalo,

ve většině klimatizovaných (včetně nočních) vagónech nejsou otevírací okna, Vy jste nějaký antiklimatizátor?

PS: proto je, v úvodním příspěvku, ta klima v uvozovkách

Vít Jůza

„Neotvírejte okna, tlakové větrání by bylo neúčinné“

MiKi

Očividně jste nějakou cestu v leže v létě absolvoval.

Radek Janata

Ano, a to i v JV Asii, kde klimatizace v nižších třídách není a teploty jsou obecně vyšší. Větrání opravdu stačí.

Ostatně klimatizace je (ve střední Evropě) až věc posledních 20 let.

kakov

můžu se Vás prosím na rovinu zeptat o co Vám jde? proč proti tomu tak brojíte, já a i mnoho jiných lidí pojedeme radši v klimatizovaném voze než neklimatizovaném voze, budete si muset zvyknout, že se svým postojem jste v menšině, fakt, že v asii nemají klimu, nebo že před 20 lety nebyla, pro mě není argument,

Marťas

Běžný cestující nebude čekat do posledního okamžiku, jestli se přidají nějaké vagóny. To je dobré pro někoho, kdo se spontánně rozhodne se zajet na den vykoupat, ale ne na rodinnou dovolenou.

Spálená tlumivka

Obecně máte jistě pravdu. Ale v letošní sezóně, kdy jednak cestovky lidem zrušily dovolené (= hodně lidí bez zajištěmé dovolené) a stále druhak panuje nejistota, zda se epidemiologická situace v některých státech náhle nezhorší a stát jim nezmění barvu v tom svém semaforu, se dá čekat velmi mnoho objednávek last minute. Zkuste se zamyslet z tohoto pohledu: Chcete na dovolenou k moři. bude vám stačit Chorvatsko. Víte, že máte dovolenou třeba na začátku srpna. Co když v půlce července díky velkému počtu turistů prudce vzroste v Chorvatsku počet nakažených. Chorvatsko samo to bude považovat za řešitelný problém, ale někomu na… Číst vice »

Tom

Tak Česká vláda si může blikat semaforkem jak chce… Pokud to nebude akce celé EU.
Kdo asi zjisti, že jedeš z červené oblasti a ne jen z bezpečného např Rakouska??

Radek Janata

Když jseš ve žlutém vlaku z Rijeky, tak celkem snadno.

Jiří Kocurek

Ano, Srpen je známý tím, že je to chřipkové období. Což je počasí, při kterém se viry šíří nejvíce, protože bývá kolem nuly, pod mrakem a den je krátký.

Jaroslav

Ach ten srpen, syčák jeden… 😀

Tuzemák

Jak vona ta rýmovačka byla?
– Srpen bílý, pole sílí. 🙂

R2R2

Srpen bily sili pole 😉

Tuzemák

😀 P*** V***

v.sp

Trochu silne slovo, „nevyužitelný“. Pokud se vyproda, tak asi vyuzity bude. Ano, pokud bude velky zajem, tak nezbyde misto pro cestujici, co se rozhodnou par dni predem. Ale rodinna dovolena se obvykle planuje dele dopredu (i kdyz chapu, ze ted se plany meni mnohem rychleji).

kakov

silné slovo to není, pokud bude nadměrný zájem, bude tento vlak opravdu nevyužitelný, pokud dojde k situaci, že se vyprodá v řádu hodin, bude muset řada lidí volit dostupnější alternativu

libor

takto snad uvažuje jen šotouš s režijkou…

kakov

režijku nevlastním a nikdy jsem nevlastnil, nikdy jsem nebyl zaměstnancem ČSD, ani jiné nástupnické či související společnosti,

minulí rok v létě jsem chtěl jet do Brna s rodinou, když jsem zjistil, že je u Jančury totálně vyprodáno už 3 měsíce dopředu, tak jsem jel raději s ČD, prostě chc službu, kde si řeknu jedu, koupím lístek a jedu, žádnou loterii jestli náhodou se sežene místo

Aleš

A je to chyba Jančury, že je o jeho služby takový zájem? Samozřejmě může být chybou možnost bezplatného storna do 15 minut před odjezdem.

Zbyněk

To je logika – vlak pojede zaplněný do plné kapacity, pobere nejvíce lidí co může, ale je nevyužitelný.. 😀 touhle logikou je každá úspěšná linka (nebo zájezd, film v kině,…) nevyužitelná.

kakov

ano, pokud existuje konkurence, kde tahle „nevyužitelnost“ není, raději volím konkurenci, v tomto případě jiný způsob dopravy, kde nehrozí, ža neseženu lístky

Zbyněk

A povíte mi prosím ten jiný způsob dopravy k Jadranu kromě auta, u kterého nehrozí, že se na někoho nedostane místo? Mám takový dojem, že dálkové autobusy, zájezdové autobusy i letadla jsou povinně místenkové, na stojáka tam nepojede nikdo. Asi byste našel nějaké dejme tomu vlakové spojení bez místenek, pochybuji ale, že by to bylo s méně jak 2 přestupy a dvojnásobnou jízdní dobou.

kakov

sám jste ho řekl, třeba to auto, i když já auto velmi nerad, tak než denně vysedávat u netu, jestli náhodou nebude v prodeji volná jízdenka,
místenku kupuji téměř vždy, ale po čr si vybírám spoje, kde lze jízdenku koupit kdykoli, tj. není o ně takový enormní zájem,

Zbyněk

Vidím že si vůbec nevidíte do pusy…
Nechápu vaše angažování u příspěvku o hromadné dopravě, když vaše odpověď je „auto“… to je trochu mimo, už mi došlo, že jste troll, sice pozdě, ale došlo 🙂

kakov

no dovolte? musíte mě nutně urážet? já Vás také neurážím, ZDŮRAZŇUJI jsem velký odpůrce automobilismu!, bohužel do HR je auto mnohdy jediná alternativa, sám jsem několik let po sobě zkoumal, jak se tam dostat VHD a byl to vždy problém, jakékoliv spojení moc komplikované a většinou drahé (přes Mnichov s DB cca 5000 Kč jedna cesta), problém byl i s přestupy, takže zbývalo jen pár občas jezdících busů,

múžete mi prosím vysvětlit, v čem si nevidím do pusy?

Zbyněk

U dálkových tras jsou zkrátka místenky potřeba. Asi byste se totiž netvářil úplně spokojeně, kdybyste nastoupil do vlaku, kterým máte jet třeba 10 hodin a zjistil, že všechna sedadla jsou už obsazená lidmi, kteří nastoupili před vámi.

kakov

to není otázka potřebnosti místenky, ale otázka, jestli jsou k sehnání normálním způsobem nebo to funguje jako fronta na banány před rokem 89,

kakov

PS: každopádně jsem velmi rád, že toto spojení vznikne

Dalibor

v tom případě jediná jistota je Auto, teda zajímavý je, že já na podobnou nevyužitelnost zatím nikdy nenarazil.. Dycky\ se něcconašlo. Fakt je, že kupuju 99,9% lístků dopředu…A do 1. třídy, tam býva volněji :-))

Jiří Kocurek

Touto logikou je Rondo nevyužtitelné. Protože je na Kometu vyprodáno. Pro těch 7700 lidí v hledišti je nevyužitelné.

Viktor

Jak je vidět RegioJet to zvládnul obstát kronakrizi a našel si uplatnění buď v nákladní dopravě nebo vlákna do Chorvatska…. dávám tomu 1*…jen mám dotaz na jakou licenci v zahraničí pojedou, nebo kdo to bude provozovat?

Ivos

Myslím, že jde na základě dohody mezi RJ, OBB tu už má, SŽ a HŽ a pak je to stejný dostane cenu za projetý kilometr od místních správců něco ja SŽDC a dohodne si grafikon, v noci toho moc nejezdí, pronajme si si strojvedoucího v každěm státě do Rakouska tam už smlouvu má. Ve všech těchto státech budou určitě raději povolí vlak než např. 10 autobusů.
Ve smlouvách můžou být i podmínky, kde zastavit a zda bude moci prodávat jízdenky a zajakých podmínek občanům příslušného státu. To je stejný jak u autobusů.

Richard

Co s tím má ÖBB když pojede přes Slovensko a Maďarsko ?

Viktor

No jasný mi bylo jedině v Rakousku (Westbahn) a v Maďarsku (ČRS) ale dále to nevím… hlavně si myslím že RJ chce na stopro držet ceny nízké tak si myslím že nebude zastavovat v každém větším městě

Karel

V Madarsku to je CRS. To bude taky u vlaky z Vidne. http://continentaltrain.com/en/index.html

Jaaa

Co to je za společnost? Jejich webovky, a především angličtina na nich, jsou příšerné. 🙂

Jiří

Já se bojím aby ten vlak vůbec do Rijeky dojel. Může nastat situace, že bude moci například dojet pouze do pohraničního Šapjane a dále po blízké dálnice autobusem. Co jsem slyšel od určitých lidí tak Chorvatsko nemá vůbec jisté.

Viktor

Je to taková železniční společnost, kterou jsem vždy zahlédl v Rakousku v bishoshofenu nebo ve Schwarzachu… jednou za jízdy a byly tam jen spací vozy a bar… takže asi pronajímá vagóny (celé soupravy). A asi má zkušenosti na železnici… myslím že u RJ jde jenom o toho strojvedoucího který zná značky a signály a asi je jedno jestli má tam vagóny nebo uhlí