LOT 3a leaderboard

RegioJet na měsíc přeruší autobusová a vlakové spojení do Budapešti, ČD budou dál jezdit

Stevardka RegioJetu. Pramen: Student AgencyStevardka RegioJetu. Pramen: Student Agency

Maďarská vláda zavírá hranice, RegioJet ruší vlaky a autobusy do Budapešti. České dráhy budou dál jezdit, ale omezí některé služby.

Zpět na článek
50 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
JirkaK

kdo má zajištěné ubytování v Maďarsku (rezervace musí proběhnout před 1.září), tak může stále tam jet, ale musí mít negativní test na COVID-19

Le Kon

Je zvláštní, že vlaku do Rijeky se to netýká, jak to udělali? Dyť to přece taky jede přes maďarsko.

JirkaK

pojede odklonem Rakousko – Slovinsko

55p

Tranzit ale přece zakázaný není, ne?

TIP

Vlaková linka do Chorvatska je bez omezení. Vlak přejíždí přes Maďarsko pouze jako tranzitní spoj.

Marťas

Jenže všude se píše jen o tranzitu silniční dopravou, jsou při něm totiž stanoveny povolené trasy, hraniční přechody a odpočívadla. Možná by redakce mohla zkusit podmínky pro tranzit vlakem zjistit, včetně například možnosti se na jednu noc (při přestupu v Budapešti) ubytovat.

Martin Novak

Jojo, to by mě také zajímalo. 23.9. jsem chtěl jet vlakem do Bulharska. Ubytování v Sofii je zajištěno, jízdenky také mám a teď mě do toho Maďar hodil vidle. Ale podle ČD webu i podle elvíry by vlaky Praha-Budapest i Budapest-Timisoara toho 23.9. měli normálně jet. A někde jsem zaslechl, že tranzit do 24 hodin by možný měl být. Tak snad to bude ok, ale nevím no.

Martin Hanzal

Obstarejte si test, ne starší než 48 hodin a tranzit vám bude umožněn. Ubytování v HU by muselo být bookované před 1.9.

Martin Novak

Jo moc díky. Předpokládám, že ten test bude nutný i zpět při cestě z Bulharska. Nebo pokud se člověk vrací do své domoviny, může projet i bez testu? Přeci jenom, v čechách si ten test ještě obstarat zvládnu, ale v Bulharsku vůbec nevím jak to funguje, nehledě na to, že celá akce cestu poněkud prodražuje. Odkud máte informace? Rád bych měl jistotu. Díky moc.

Martin Hanzal

Tak ještě jinak: „Občané zemí visegrádské čtyřky, Češi, Poláci a Slováci, budou moci vstoupit do Maďarska, pokud předloží negativní test na koronavirus, který nebude starší než pět dnů“

Martin Novak

Ano, toto jsem četl, ale jedná se tam o občany, kteří mají rezervovaný pobyt v Maďarsku do 1.9.2020. Já, ale potřebuji pouze Maďarskem projet. Ubytování tam tedy nemám. Na stránkách našeho MZV píší o možném průjezdu Maďarskem a to do 24 hodin po vyhrazených hraničních přechodech a časech, které jsou napsané na stránkách maďarské policie. Ta stránka maďarské policie byla naposledy aktualizována 15. 7. 2020 a to je tedy podstatně dříve, než bylo nějaké uzavření hranic plánováno – a ze všeho co jsem tak našel to vypadá, že se jedná o informaci pouze pro řidiče osobních automobilů.

Martin Novak

Tak pro zájemce jsem zjišťoval přímo na MZV. Průjezd možný je a to i vlakem. Negativní test není vyžadován. Na hranicích by měla probíhat nějaká zrychlená ,,zdravotní prohlídka,,. Pravděpodobně měření teploty. Na průjezd Maďarskem je stanoven čas maximálně 24hodin od vstupu. Což na tranzit například do Rumunska bohatě stačí. Vlaky do Rumunska, stejně jako EC na Slovensko tedy jezdí a přestup v Budapešti i pomocí metra možný je.

Leoš Konečný

Super díky za zjištění.

Petr

Stupidní postup Maďarska se mi nechce komentovat, opatření Regiojetu je pochopitelné. Co mě hodně příjemně překvapilo je postup Českých drah – budou jezdit dál, ale v případě zájmu budou vracet plné jízdné. Tohle je podle mě jediná možnost, jak v nadcházejících měsících (nebo možná letech) udržet alespoň část cestujících v mezinárodní hromadné dopravě. Pokud by dopravci chtěli postupovat striktně podle předkoronavirových storno podmínek, tak budou lidi jezdit leda autem, nebo vůbec.

Peeetr

Koronavirus zůstává stále silný, a dřív než za rok nebo po masivním očkování se jeho nebezpečí signifikantně nezmenší.

Surio Mario

Zavřít hranice znamená snížit těžko predikovatelné riziko importované nákazy. Nechat hranice otevřené znamená nezaříznout aspoň část služeb závislých na cestovním ruchu, omezit růst nezaměstnanosti, který bude i tak dost rychlý, a snížit počet lidí, kteří se v důsledku ztráty výdělku propadnou do bídy (nemluvě o dost velké skupině lidí, kteří mají hypotéky a dlouhodobější ztráta zaměstnání by pro ně znamenala katastrofu). Zavřít, nebo nezavřít, která varianta bude mít menší důsledky?

ABC

Tak já si myslím že motivace Maďarska může být úplně jiná – teď můžou tzv. uprchlíky prostě obrátit celem vzad a alou zpátky do Srbska

Berťa

Jak to víš?

Nováček

Je děsně nebezpečnej a zlej, je to agent síájéj 😱

noerf

Je tam rozdíl, Regiojet je závislý na cestujících a očekává nízkou obsazenost. Strojvedoucí a vlakvedoucí dodává maďarský dopravce.
ČD jsou v jiné pozici, část vozového parku dodávají jiní dopravci a to zda-li pojede vlak do Maďarska závisí na maďarském dopravci. Jestli chce vozit cestující či nikoliv. Nehledě na to, že tyto spoje jsou dotované v rámci objednávek od jednotlivých států.

Petr

Však ano, já jen říkám, že je od Českých drah pěkné, že vracejí peníze, i když spoj pojede. Překvapivě to ani v dnešní době není vůbec samozřejmost a riziko toho, že vládě v destinaci rupne v kouli a zavře hranice, nese stále zákazník. Neříkám, že je Regiojet špatný, protože spoje ruší – to mi přijde v téhle situaci naprosto pochopitelné.

Gajda

To sice ano, ale v rámci EU a tady v tom případě i historické V4 uzavírat hranice moc nepřinese. Oni ti maďaři stejně nebudou sedět na zadku a nakažených bude ve skutečnosti možná i 10x víc než uvádí oficiální čísla. Zničí si ještě víc ekonomiku, ale nepomůžou si. Ten virus není mlha, aby po ránu zmizel – takže jejich opatření zabrání pár dovozů nakažených k nim, pár odjezdům nakaženým od nich, ale nevyřeší nic.

Pezos

Když se podíváte na čísla z Maďarska, mají tam více než desetiprocentní smrtnost. Takže to vypadá, že se testuje jen tak, aby měli hezká čísla. A ve skutečnosti to nemají pod kontrolou o nic víc než my a zavření hranic je jen kouřová clona.

Y.K.

Tak ono to bude hlavně tím, že je to vlak podle mezinárodních dohod a na Maďarském území jsou dopravcem MÁV (na Slovensku ZSSK). Takže když to nezaříznou MÁV, ČD nemají důvod spoje rušit, bo to v zahraničí de-facto není jejich vlak. Pochopitelně Černý Petr v podobě vracení jízdného jim zůstane.

Miropiro

Možná se to hodí do krámu MÁVu mít spojení mezi Budapeští a Szobem…

Radek Janata

Přesně tak. Ten vlak má v Maďarsku dost zastávek a místní cestující nejspíš nad mezinárodnímí i převažují.

Erik

Je to jejich demokratické právo rozhodnout o uzavření hranic. Stupidní je váš komentář.

Petr

Že mám na něco právo ještě neznamená, že to zároveň není stupidní. Každý vzdělaný schopný člověk má právo žít z podpory a bydlet na ubytovně, ale je to stupidní. Každý zdravý člověk má právo každý večer chlastat a zničit si zdraví, ale je to stupidní. No a každá suverénní země má právo dělat několik měsíců masivní celoevropskou reklamní kampaň na podporu svého cestovního ruchu a pak zavřít hranice, aby ten cestovní ruch totálně zařízla. Ale je to stupidní 🙂

Kubrt

Jistě, každá země se může izolovat od okolního světa. Nevím ovšem, proč jste tam dal to slovo demokracie – tohle rozhodnutí vychází z vládního dekretu, maďarský parlament se na Orbánovo přání dobrovolně vypnul, takže se slovem demokracie bych tu moc nešermoval.

Pezos

No, pokud plánují dělat naschvály nákladní dopravě jako na jaře (kilometrové kolony před Bratislavou), tak by bylo fajn udělat protiopatření a klidně ať si v Orbánországu demokraticky hladují.

Samo

Dosť málo ľudí o tom vie, ale aj Včasná jízdenka Evropa je stornovateľná, len je tam bežne poplatok 3€. Takže rozdiel je že ČD len neuplatnia tento poplatok (za čo klobúk dole), ale aj za bežných podmienok by to šlo vrátiť bez príliš veľkej škody. ČD si asi povedali že tá trojeurová investícia sa im vráti v dobrom image.

PetrN

Nojo, pppulista Orban se potřebuje zavděčit tuoym vystrašeným malomestakum, tak zavře hranice… Smutné, kam se nejen k vůli víru po desítkách let vracíme

Peeetr

A ještě zajímavější je, že státní hranice nejvíce ze všech pomlouvají liberální elity, jenž sami často bydlí v uzavřených komunitách.
V USA platí dokonce čím víc bylo velké město pro otevřené hranice a přijímání běženců, tím víc má dnes uzavřených či vyrabovaných obchodů v centru.

Kubrt

Nějaká data by k tomu nebyla?

Jiří Kocurek

Že by do ČR z Maďarska přišli hispánci nebo jiné etnikum v USA běžné mi přijde jako totální nesmysl. A když jsme u toho, tak konkrétně Detroit se změnil v městro duchů po krachu firem, kterému předcházela velká vlna stávek ze strany odborů. Odbory požadovaly příliš vysoké mzdy, výrobní náklady tak překročily tržní cenu.

Podobná myšlenka je v ČR známá takto: Lístek na VRT bude stát 3 tisíce korun, takže si ho nikdo nebude moct dovolit.

notfake

Autobusy se ruší komplet, nebo bude zachován provoz na části Praha-Bratislava?

svojsin

Taky bych se přidal k dotazu.

Od //RJ

Autobusy Praha – Bratislava – Budapešť a Praha – Bratislava – Split se ruší kompletně bez náhrady. Dnešní Budapešť v 23:00 již nevyjede. V pátek 4.9. jede poslední Split, mimořádně přes Rakousko a Slovinsko.

Cestující mají možnost využít vlakové spoje, jak na Bratislavu, tak na Split s nutností přestupu z vlaku Rijeky.

Roman Svačina

No a co ČD? Dle appky Můj vlak to vypadá, že bude provoz zachován?

D.U.

ČD ještě nevydalo žádné opatření… co by zaměstnanci na to taky čekáme 🤦‍♂️

Dodo

https://www.cd.cz/jizdni-rad/omezeni-provozu/zahranicni-mimoradnost/284/

Denní spoje pojedou zatím normálně do Budapešti, noční lůžko a lehátko se ruší.

Samo

Tak isto nepojdu restauracne vozne Utaselato.

Lada

Vydali, a to už dopoledne, několik hodin před Regiojetem.

Pe.tr

Asi tajně. A kdy informace odtajní i běžným cestujícím .

Kubrt

To je jedno, že o tom nikdo neví, hlavní je že to bylo před regiojetem.

Lada

Tajně? Jak „méně tajně“ než na úvodní stránce oficiálního webu (kde to ten, koho to zajímá, neboli ti vaši „běžní cestující“, bude hledat) by to prosím mělo být?

Berťa

Na Novinkách přece….

Lada

😀

Pe.tr

V daný čas jsem to v mobilu neměl ač hledal . Takže , minimálně v danou dobu , asi interní záležitost pro zasvěcené .

Jara 16

I a i a i a. Hlavně když se kejhá…