RegioJet bude úvěr se státní zárukou splácet o rok déle

Lokomotiva Bombardier TRAXX MS3 v barvách RegioJetu. Foto: BombardierLokomotiva Bombardier TRAXX MS3 v barvách RegioJetu. Foto: Bombardier

Dva úvěry se státní zárukou musí dopravce splatit do listopadu 2026.

57 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
LeKon

Tak honem banda zavistivych cechacku a neprejicich modrych sotousu – hned to tady zkritizujte

Gwann

starost o státní záruku a její osud je neprejicnost?

dejte si facku.

PS: pokud byste chvilku uvažoval, než něco napíšete, tak pravý modrasek…by se měl těšit z toho, že egap vylepi sporce záruku za zlutaska. protože to znamená, že zlutak skončil. tady se objevuje…hlavně ať z toho neplatíme…takze vám nevím…

Jara16

V klidu.. 😉 LeKon je svým způsobem vyjadřování čerstvě odtržený od mateřského mléka… Dospěle uvažující jedinec by tohle nepustil do světa.. 😉

Leoš Konečný

Vy budete asi jeden z nich předpokládám, vy byste měl povinně jezdit v parném létu rezavou Karosou a šukafonem

Leoš Konečný

Já myslím, že majetek SA/RJ je dost velký, abyste zrovna vy musel mít starost. Všichni byste měli být RJ vděční, že pozvedl kulturu cestování, ale to ne – jenom kritizovat

Ludva

Vděční za co? Zejména v UK to tedy opravdu zvednul. Jinak ten podíl na zvednutí ve zbytku republiky je mizivý. Ten pokrok v kultuře přišel již před RJ a pokračoval by i bez něj. Uvědomte si, že RJ není jediná konkurence. Ta hlavní je pro celou železnici v ostatních druzích dopravy.

Gwann

promiňte, ale děkovat soukromnikovi, který jezdí pro zisk, za to že vydělává… no…takový lokaj nejsem. k majetku SA/RJ si nastudujte výkazy, mám nebezpečný pocit, že tam je základem vlastního kapitálu renovaci rozdíl při fúzi. takzer si na základě papíru násilí hodnotu 30-40let starých vagónu. a to je ten kapitál. jsou veřejne dostupné, pokud něco víte o financích, vyctete to z toho. PS: pokud by se RJ složil, tak jeho oletane vagony nebudou mít moc kupce. alespoň ne za ty dardy, co má ve výkazech. jo, za 2-3 min / kus to prodá vždycky, většina je celkem OK. ale ne za… Číst vice »

gajda

A kdo má starost o to, že za všechny dluhy a že nejsou malý ručí stát, protože je jediným akcionářem?

medical_examiner

Proč?
Já už mám prokoumaný soustavnější plán na principu extrémně vysokých provozních nákladů…😈

noerf

Začít řešit prodloužení splatnosti krátce po uzavření úvěru je zajímavé. Nicméně Regiojet má půjčky poměrně kryté majetkem a navíc tyto kraje stát.

Feedhunter

Stát samozřejmě nic nekryje. Kryjeme to my, co platíme daně.

noerf

Samozřejmě, že to kraji občané z daní skrz státní instituci EGAP.

Leinad

Peníze které jsme jednou zaplatili na daních, jsou státu.
Nejsou Leinadovi ani Feedhunterovi.

Feedhunter

Cože? Jsou to stále naše peníze. Žádného státu. Kdo je to stát?

Vašek

Stát je ta organizace, která když jí nezaplatíš výpalný, tak ti sebere majetek a když už nebude mít kde brát, pak i většinu možností, jak rozhodovat o svém životě (třeba kdy budeš vstávat, kdy a co budeš jíst, kde budeš bydlet a koho dostaneš na cimru).

Pokud je něco tvoje, tak o tom rozhoduješ, když si usmyslíš, pokud ne, tak to tvoje není. Takhle prosté to je.

ABC

a když se budeš bránit na tu cimru nastoupit tak tě zastřelí

medical_examiner

A co teprve, když by jich bylo 9 na cele…

Jan

Stát jsou hlavně úřednící a potom málá skupina demokraticky zvolených zastupitelů, která by je ideálně měla řídit.

Gwann

presne tak…

Gwann

no, asi tak…dle mého letos není schopen splatit nic, tak mu splátkách posunuli rovnou o celý rok, bo se letos už s COVIDem nepočítalo.

a tak se natáhla celá splatnost.

jen jsem zvědav zda egap bude záruky tak nadšeně prodlužovat i jinde. občas je s nima jednání jak rozpravka…

Jay

Prodloužením splatnosti si snížíte díky nižším splátkám dopad do cash flow, takže máte z provozní cashe více prostoru na realizaci investičních projektů. Je to přirozený zájem firem, které potřebují investovat a nemusí to mít nic společného s tím, že by firma nebyla schopná úvěr splácet.

Vašek

To je zbytečný, Gwann tu o sobě prohlašuje, že je vzdělaný ekonom a přitom si myslí, že daňový odpis je příjem.

Gwann

vašku, jste demagog, lhář a hulvát.

s tím DPH a urazkama, že nechápu diagramy a jsem kriminálníky, jste to tehdy jasné předvedl.

podobně aroganty si namažu na chleba dva-tri do roka. obvykle lituji okamžiku kdy mne potkali, když pak táhnou k šipku se zebrackou holí.

Vašek

Pokud odpisem DPH tvoříš výdělek, jak jsi sám napsal, tak jsi kriminálník, protože to jinak, než podvodem nejde. Na rozdíl od tebe a tvého soudruha Jaaa, když tu něco tvrdím, tak to i dokládám, tedy si toho demagoga nech na tu chvíli, až se podíváš do zrcadla. No a lhář a hulvát, to je od tebe pro slušného člověka pocta.

Gwann

ano, rozložením splátek pomůžete cash flow. ale rozložení splátek je z hlediska banky vetsinou buď forbearance (cili klasifikace watch a opravkovani na lifetime, coz ale při uznatelne$ zajištění jako egap záruka není problém až do okamžiku back stop provisioningu) nebo rovnou forced restructuring/default trigger. což má také dopady do opravek a hlavně kapitálu.

což ale jistě víte, když mne tu školite z cash flow.

Gwann

PS: na performing forborne obvykle další úvěr nedavate, na non performance to je skoro vyloučené.

Miroslav Zikmund

A proč by TO nemohl udělat … připusťme, že původní podmínky se sjednávaly za nějaké situace, nikoli pod nátlakem, ale při podrobnější analýze „v čase“ se ze skříně vysypal nějaký kostlivec a firma začala odpovědně jednat ….

Gwann

moc by mne zajímalo, co mu CS a EGAP schválili. běžná délka Covid záruky od egap byla do prosince 3 roky na provozní úvěry, nevím, zda investicaky byly na déle, vůbec ale nevím.

jde o peníze nás všech…je to státní záruka, docela by mne to vše zajímalo…

***** Petr

Možná prodloužil splatnost ale RJ to neprožere a ani se to tam neztratí . To spíše s ohledem na erár pozoruji ČSA , ČP a ČD . I kdyby to RJ hypoteticky nezaplatil tak nám tu miliardu ušetřil jen za tu dobu co jezdí na ceně plus přidal kvalitu a investuje logicky . Jen aby to cestování nějaká forma covidu znovu nekousla.

Gwann

neprozere, neztratí? soukromníci nemůžou něco pokazit a nedobře dopadnout? podívejte se někdy do insolvencniho rejstříku.

nebyl bych rád aby zlutak spadnul a platila se záruka za něj bance. ale stát se to může komukoliv…

Gramofon

ČD nejsou v insolvenčním rejstříku jen proto, že je vlastní stát, který za ně bočním dosypem všechny dluhy z našich daní zatáhne.

Gwann

takto kategoricky bych nebyl, to je na úrovni pomluvy. CD dle všech informací platí včas. narozdíl od leoše a RJ, který to i přiznal (poplatky za koleje). mimochodem, podmínkou poskytnutí EGAP záruky je bezdluznost vůči státu. jak se s tím srovnava neplacení poplatků za dopravní cestu správě železnic? nechce se na to pan Sura na EGAP optat?

gramofon

Boční dosypy za státní majetek, který si stát znovu kupuje (nádraží, koleje, první nástupiště, atd.) za miliardy nejsou žádná pomluva, ale holý fakt. Kdyby se do ČD tyto prachy z našich daní nedosypaly, tak dávno zkrachovaly.

Gwann

CD s věřiteli nemůže převádět majetek za nula, pokud má vyšší hodnotu. jak k majetku přišli, je jiná věc, ale irelevantní. ona to je svého druhu kompenzace za ty neinvestice do voz+veho parku

Vašek

Kompenzace za neinvestice do vozového parku? Jako, že by si stát nakoupil vagony a lokomotivy a pak je daroval akciovce?

gramofon

Takhle modrogumy ekonomicky uvažují.

Gwann

stale ta stejná písnička. prostě gramofon.

až tu bude něco o CD, tak mne tu zase hezky oboduje druhá strana.

pravda je zbytečná, je třeba mít ten jediný správný názor. buď pro losnu nebo maznaka

Gwann

myslíte bautzeny a raby v roce 1975 a 820 nebo 830 v šedesátých letech. či bobiny z let 1952 a dále?

Vašek

Ne, myslím to, co jsi psal, tak se nevykrucuj.

medical_examiner

On si ty peníze odpracuje, resp. odjezdí…
I když nevím, kolik Brňáků bude jezdit autobusem do Prahy za 1200-1300…

Otakar

Někdo to musí napsat: Do švestek!

Toníček

njn. On se vždycky nějaký hlupák najde. Tentokrát jste to dobrovolně vzal na sebe vy, Otakare.

Gramofon

Hlupák? Vždyť tyto výkřiky jsou základním prvek nevšedně inteligentního a spravedlivého boje modrých proti žlutozlu!

Ludva

Tentokrát ale opravdu není proti čemu, nebo spíše proti komu bojovat 🙂 . Když pominul to, že RJ vlastně zneužil program covid, protože tyto programy byly určeny k úplně jinému účelu, než k investicím do rozvoje, napadá mě jen jedno. RJ odkládá platby za použití dopravní cesty, prodlužuje dobu splatnosti půjček a přitom prohlašuje kam všude začne jezdit, začíná se chovat hodně podobně jako Leoexpres. Jak to dopadlo u něj vědí všichni. Myslím ale že, na rozdíl od Lea, v případě RJ se to ČD vyplatí ho koupit tam ČD nezaváhal 🙂 .

***** Petr

Dobrý sen . Jako by trabant koupil BMW . Ale něco podobného se vlastně taky už stalo s Tatou 🙂
A Leo to vlastně taky se Španělem vyhrál tak snad to dotáhnou .

Otakar

Toníčku, kdybyste se zamyslel, možná by Vám došlo, že šlo o nadsázku. Tato hláška se u žluťáka objevuje pod všemi příspěvky. Je vždy zajímavé sledovat, jak se toho někdo chytí a startuje jako býk na rudý hadr…

Toníček

Je to tím, že všichni jsou stejní „vtipkaři“ jako vy Otakare.
Opakovat stejný „vtip/nadsázku“ pod každou diskuzí… Podle mě je to ohrané a hlavně otravné. Nic jiného.

Surio Mario

Tato hláška není nic jiného než komentářový spam. Výmluva, že se objevuje pod každým článkem o RJ, je stejně relevantní, jako když se bude spamer vymlouvat, že nabídka milionové provize za převedení dědictví z Nigérie se přece objevuje v každé mailové schránce.

ABC

a když se neobjeví tak si někteří stěžují že se neobjevila 🙂

***** Petr

Správně . Je to folklór . První má bod 🙂

Otakar

Dobře pane Sůro, příště si tuto poznámku odpustím. Dá se to říct i slušně jako jste udělal vy a neútočit hned jako Toníček nebo LeKon.
Na druhou stranu jsem rád, že jsou tu i tací, kteří to neberou vážně, ale dokážou se nad tím jen pousmát.

TPal.

Ano, ale rozdíl je, když se to píše pod jedním článkem z 10 a pod každým článkem. Tato diskuse zbytečně ztrácí na kvalitě a čitelnosti. Taky nejsem proto úsměvným komentářům, ale moudré přísloví říká „Opakovaný vtip není vtipem“.

medical_examiner

Jako kdyby nějaký velkohubý politik přišel o obživu…

LeKon

Jj vzdycky nejaky dementik neco napise

ABC

Nad propastí!

medical_examiner

Nad Macochou? Nebo někde jinde?