cargo

Rakousko začne na první dálnici testovat rychlost 140 km/h. Po roce uvidí, zda ji zvýší trvale

Rakouská dálnice A1. Foto: AsfinagRakouská dálnice A1. Foto: Asfinag

Rakousko chce na své nejvytíženější dálnici A1 mezi Vídní a Salcburkem v druhé polovině roku testovat novou maximální rychlost. Na

Rakousko chce na své nejvytíženější dálnici A1 mezi Vídní a Salcburkem v druhé polovině roku testovat novou maximální rychlost. Na vybraných úsecích řidičům povolí jet až 140 kilometrů v hodině.

Rakouský ministr dopravy a infrastruktury Norbert Hofer odmítl některé návrhy zvýšit povolenou rychlost až na 160 kilometrů v hodině. „Chceme rok testovat, jaké jsou dopady tohoto zvýšení rychlosti. Poté se rozhodneme, zda případně rychlost zvýšíme i jinde,“ řekl Hofer deníku Kurier. Zvýšenou rychlost dovolí jen za příznivého počasí a v situacích, kdy nebude příliš silná doprava.

Igor Sirota z ÚAMK připomíná, že Rakousko o něčem takovém uvažovalo už v letech 2006 a 2007 a na některých úsecích zkoušelo rychlost 160 kilometrů v hodině. „Byť žádné negativní výsledky test nepřinesl, v tichosti se přešlo opět na tradiční dálniční rychlost,“ dodal Sirota.

Podle něj vyšší rychlost nemá vliv na vyšší počet nehod, jako příklad udává Německo, kde je na zhruba 60 % dálniční sítě neomezná rychlost.

V Rakousku je na dálnicích dosud maximální rychlost  130 kilometrů v hodině na dálnicích. Na řadě úseků v hustěji obydlených oblastech  je rychlost zpomalena kvůli ochraně před hlukem.

Tagy dálnice maximální rychlost Rakousko
12 komentářů