Dopravci Železnice

Rakousko čeká v pondělí železniční stávka, ovlivní i provoz v Česku

ČD railjet ve stanici Wien Hbf, zdroj: České dráhy
ČD railjet ve stanici Wien Hbf, zdroj: České dráhy

Dvouhodinová stávka má v pondělí ochromit provoz na rakouské železnici. Protest rakouských zaměstnanců v dopravě bude mít dopad i na provoz vlaků v Česku u vlaků ve směru Břeclav – Praha a Horní Dvořiště – Praha. Komplikace mohou čekat cestující Českých drah i RegioJetu.

V době stávky bude v Rakousku kompletně zastaven provoz od 12 do 14 hodin. „Přímý vliv bude asi na 8 až 9 vlaků dálkové dopravy a zhruba 11 vlaků regionální dopravy,“ řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Výstražnou dvouhodinovou stávku vyhlásili zaměstnanci v dopravě kvůli nesouhlasu s navrhovaným navýšením mezd. 

České dráhy ani RegioJet ale dosud neznají přesné dopady. „Přesná opatření pro stávku v Rakousku bohužel bude možné dotáhnout až v pondělí dopoledne. Kolegové z ÖBB totiž nebudou znát seznam stávkujících. Na webu ČD jsme tedy zatím zveřejnili alespoň pravděpodobně dotčené vlaky,“ dodal Joklík.

Opatření pro provoz budou ČD připravovat ve spolupráci s ÖBB. Informace pro veřejnost budou zveřejňovány na webu ČD v sekci „mimořádnosti v zahraničí“.

Také RegioJet čeká na informace o stávce. Jeho vlaky táhnou v Rakousku lokomotivy se zaměstnanci společnosti Graz-Köflacher Bahn, kteří také stávkují. „Detaily se budou dále upřesňovat v průběhu víkendu případně až během pondělního rána. V návaznosti na to budou také známa případná omezení provozu spojů RegioJet na trase Praha – Brno – Břeclav – Vídeň a zpět. Ihned, jakmile budeme mít k dispozici jakékoli přesnější informace, zveřejníme je zde a současně budeme informovat naše zákazníky také prostřednictvím SMS,“ uvedl RegioJet na facebooku.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jirka
Host
Jirka

Kdo mi prosím vysvětlí,jak je možné,že kolektivní vyjednavači jsou vázáni mlčenlivostí.Vůči komu?Snad při vyjednávání zastupují zaměstnance a vůči zaměstnavateli nemají žádné povinnosti.Zaměstnanec,který si platí odborovou organizaci má snad právo na informace o průběhu jednání.

Martin Hanzal
Host
Martin Hanzal

Ok, pojdme si dat malou lekci „how to learn Austria“ a vyvratit par nepravd v teto zprave. Predem se omlouvam, ze je zprava psana bez diakritiky ale sluzebni PC nedovoluje instalaci ceske klavesnice. Puvodni prispevek jsem psal na mobilu, ale tento elaborat uz radeji u klavesnice. 1) Kolektivni vyjednavani neprobiha mezi zamestnavatelem a odborovymi organizacemi, tak, jak to zname v Cesku, ale mezi (jednou!) odborovou organizaci (vida.at) a Wirtschafskämmer Österreich (WKÖ) a kolektivni smlouva je tedy platna pro vsechny zamestance v zeleznicni doprave, nikoliv jen pro zamestnance ÖBB. 2) Kolektivni vyjednavani bezi jiz od cervna, kdy prisla WKÖ s nabidkou… Číst vice »

Martin Hanzal
Host
Martin Hanzal

Pane Sůro, mohu se zeptat na zdroj informace, že zaměstnanci GKB nebudou stávkovat?

T.H.
Host
T.H.

Dvě hodiny stávky… to tady máme každý týden, akorát tomu říkáme např. „spadlé dráty ve Vršovicích“ a zoceleným cestujícím to ani neříkáme předem 🙂

ApolloXI.
Host
ApolloXI.

Metransu můžou být Vršovice u zádele, ne :-D?

Anjel777
Host
Anjel777

Dráty možu spadnúť aj v Hostivaři,Děčíne alebo v Kralupoch n.V. 🙂

Anjel777
Host
Anjel777

Napíšem to takto.Pred rokom sme mali kongres OSŽ na Smíchove. Pán Vokoun z dozornej rady ČD ma utešoval a ubezpečil,že to dobre dopadne,dostaneme aspoň +7-8 % do tarif.tabuliek.Veď po 4 rokoch,keď sa malé platy napr.informátorov,pokladníkov,alebo úschovy zavazadiel zvyšovali len o minimálne čiastky,ale ekonomika i výsledky hospodárenia ČD boli slušné..
A výsledkom vyjednávaní odborov boli nejaké 4 % a jednorázová odmena.Tak som po 13 rokoch z odborov odišiel,v Taliansku,vo Francúzsku a teraz ako čítame i v Rakúsku sú odbory radikálnejšie

Hodně štěstí
Host
Hodně štěstí

Protože čeští odboráři na to nemají koule. Ty maximálně vyhlásí stávkovou pohotovost a to je vše. Protože ty předáci mají peníze jisté od členů, tak proč by se do něčeho pouštěli.

ApolloXI.
Host
ApolloXI.

Předáci bez lidí jsou jako návratový modul kosmické lodi bez tepelné ochrany a o tom to celé je 🙂 Jeden Středula je málo, i když je momentálně členů v odborech víc než členů ve všech politických stranách dohromady.

nespokojený fíra
Host
nespokojený fíra

Nechapu, kdo dneska dobrovolne plati 500 Kc tem radobyodborum… byl jsem tam rok, pak jsem okamzite odesel. Na Vanoce darkovy kos v hodnote 150 Kc, parada, pojisteni, ktery se da sehnat naprosto stejny ale levneji, parada………. Kalendar se slevou, no naaaaaadhera… Uz se zase tesim na to zvyseni platu o 0,4% … Ted zas vsichni drzi hubu a krok, protoze jsme dostali premie… Proste firove neumeji tahnout za jeden provaz.

Jirka
Host
Jirka

Tady se zaměstnanec a odborový sponzor ani nedozví,s jakými požadavky odbory na kolektivní vyjednávání jdou.Všechno je moc tajný,aby jsme nevěděli jak moc má zaměstnavatel odbory v …..

ApolloXI.
Host
ApolloXI.

Tak si máte přečíst web a FB ADP (Aliance drážního provozu) 🙂

Jirka
Host
Jirka

Můžu a přečtu.Ale informace bych chtěl především ze stránek organizace,která mne zastupuje.

Dominik
Host
Dominik

U nás se o stávce tak maximálně mluví, ale pomalu ani stávkovou pohotovost nevyhlásí.

petr.r
Host
petr.r

a proč jako?

ApolloXI.
Host
ApolloXI.

A co na to české odbory? PRD

Fan_thomas
Host
Fan_thomas

A co by jako české odbory měly dělat ?

petr.r
Host
petr.r

no myslím, že by měly namítnout, že jsme v eu a ty jejich platy jsou dostačující a měly by trvat na kompenzaci jak pro naše pracující, tak pro cestující.

Martin Hanzal
Host
Martin Hanzal

Můžete to nějak přeložit do srozumitelného jazyka?

petr.r
Host
petr.r

že stím nesouhlasíme a budeme postupovat v rámci eu k dosažení 100% náhrad.

ApolloXI.
Host
ApolloXI.

Měl jsem na mysli úplně něco jiného 😀