Cestovní ruch Infrastruktura Letectví Letiště

Letiště Praha začalo vysílat dění na ranveji ve vysokém rozlišení

Airbus A330-200 společnosti American Airlines. Foto: Letiště Praha
Airbus A330-200 společnosti American Airlines. Foto: Letiště Praha

Letiště Praha a televize Mall.tv spustily dnes ve 14:00 živý přenos z kamery, která ve vysokém rozlišení zachycuje dění na hlavní vzletové a přistávací dráze 06/24. Přenos doplňují informace o odletech a příletech a také zvuk s komunikací. Vysílání je k vidění na stránkách letiště, na Mall.tv a na kanálu YouTube.

„Živý přenos dráhy je dlouhodobě divácky populární a věřím, že vysoká kvalita obrazu – navíc rozšířená o zajímavé informace z letectví v nové sekci našeho webu – vzbudí široký zájem o letecký provoz a fungování letiště jako takového,“ uvedl marketingový manažer letiště Ondřej Svoboda.

Kamera pro živý přenos byla dosud umístěna ve vzdálenosti necelé dva kilometry od ranveje. Nyní je postavena blíže, vzdušnou čarou je to 520 metrů, a obraz přenáší ve vysokém rozlišení (tzv. Full HD). Záběry tak jsou kvalitnější. Kamera je vybavena stěrači.

 

18 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Myšpul

A původní kamera Slow TV zůstane na místě?
Obě kamery mají téměř stejný záběr, mohla by být jedna někde jinde, třeba na druhém konci dráhy 06/24.

bohyn

Také bych radši viděl pohled z druhé strany, odlet není tak zajímavý, jako přiblížení.

Suchdolák

Nestartuje a nepřistává se ani zdaleka výhradně stejným směrem – i když víc startů je asi spíše přes Jeneč a přistání přes Suchdol a Horoměřice. Kdo a podle čeho o tom v jednotlivých dnech a jejich částech rozhoduje, to ale nevím, protože ta éra pozoruji (alespoň zatím, ale věřím, že snad ještě hodně dlouho) jen z bočního podhledu.

mikiqex

To se rozhoduje řízení letového provozu či kdo podle směru větru – starty i přistání jsou ideálně proti větru, což zkracuje délku potřebné dráhy. Naopak přistání po větru může vést až k vyjetí z dráhy, jako zrovna nedávno. Přistání přes Suchdol je také kvůli hluku, starty jsou hlučnější a Jeneč a okolí není tak obydlené, jako sever Prahy.

Suchdolák

Já jsem mlčky předpokládal, že to je právě asi nějak tak – a odedávna (když jsem zjistil, jaký hluk dokáže právě v Jenči vyvolat vzlet letadla okolo půl třetí hodiny v noci) jsem obyvatele Jenče a dalších vesnic v tom směru litoval, protože Jeneč je mnohem blíž tamnímu konci dráhy než třeba právě Suchdol tomu opačnému. A i tady jsou startující éra „dost slyšet“, pokud odlétají tudy, a to už jsou nad Suchdolem dost vysoko – „sedání“jsou proti tomu z pohledu hlučnosti docela „selankou“, ale ti, kdo bydlí přímo pod přistávacím koridorem (na Starém Suchdole) si stěžují na velký hluk… Číst vice »

bohyn

To je jasný, že se přistává podle větru, ale v ČR je celkem jasný trend větru od západu, takže většina přistání je přes Suhdol

Jaroslav

Pocin jiste dobry, ale divat se na to neda, obraz se stale houpe, po 2 startech jsem z toho cely rozhopany 🤪

Captain777

To bude asi tím steracem. Až budu přistávat s 777 bliknu na vás

Haf haf

Až budeš přistávat v simulátoru, kapitáne?!

Y.K.

Couvačkama.

mata

tak Capitaine777 to si na nás nikdy neblikneš .

Y.K.

Pořád fučí, co se dá dělat. Kamera je holt na nějaké vyvýšené konstrukci co se větrem lehce chvěje a teleobjektiv to násobí.

Captain777

Vítr ustane a vše bude v poradku. Zdravím kapitán 777

Martin Hanzal

A nyní to srovnejte s až hysterickým chováním Stále žalostnější dopravní cesty, s.o. v případě projektu chocen.tv, s odůvodněním, že by mohlo být třeba pochůzkářovi vidět do tváře…

Jirka

Nešlo tam o to, že se to ukládalo? UnO, Praha a jiné už fungují bez problému.

Jan Sůra

Nešlo. V případě chocen.tv to bylo ze strany SŽDC opravdu až hysterie. Až jiné projekty osazené na objektech, kde nemohli prudit a výměna vedení tento přístup poněkud změnily.

Jirka

Dobře. Tak díky za upřesnění.

Captain777

hezky pocin od lkpr