Radek Šauer: Z ETCS se stal nástroj vytlačení starších lokomotiv, sníží podíl železnice
Balíza systému ETCS. Pramen: VÚŽ
Zavádění ETCS je podle Radka Šauera ukázka alibismu a pokrytectví. Podle něj by mělo dojít k přehodnocení celého plánu.
https://zdopravy.cz/na-trati-z-vysocan-do-hornich-pocernic-se-srazily-dva-nakladni-vlaky-107413/
tak moc zdravime vsechny podobne napady…
Absolutní souhlas! Smekám před Vámi, pane Šauere. Jen aby Vašim názorům naslouchali ti, kteří hýbou dopravní politikou.
V tom článku je tolik polopravd, že ho nikdo nemůže brát vážně. Nevím jakou má pan pisatel agendu ale brzdit pokrok není nikdy správné.
Můžete samozřejmě napsat text na toto téma také. Základem bude ale se podepsat.
Naprostý souhlas s autorem. Snad jeho hlas dojde slyšení i v odpovědných kruzích. A ty peníze naopak dát do řešení stavu tratí.
ETCS pouze na koridorech u mezinárodních vlaků.
V čem se liší srážka mezinárodního a vnitrostátního vlaku na koridoru?
Hlava mi vůbec nebere to, proč ,,slavné“ ETCS je tak drahé? Taková přemrštěná cena nemůže být snad vůbec reálná. Je to zase jen byznys pro ty, kdo tento ,,dokonalý“ systém vyvyjí-vyrábí.
vyvíjí
Už asi po devadésáte šesté: když se vám to zdá drahé, tak to začněte vyrábět a prodávat sám (v Číně vám to vyrobí za pár tisíc, nějaké místní „JZD AK Slušovice“ za dvojnásobek, ale pořád budete těžce v plusu).
Dokud… dokud po vás zákazník nebude chtít papír s kulatým razítkem (a obávám se, že razítko vyřezané z brambory, ba ani koupené v Číně za 20 korun, mu stačit nebude).
Plně souhlasím a doplňuji, že i řada odborníků včetně mnohých pracovníků českého Drážního úřadu si myslí, že ETCS není samospasitelné. Ještě jednou díky Radkovi Šauerovi a i redakci za tuto úvahu.
já nevím, co si představujete pod slovem samospasitelné? Je to vlakový zabezpečovač, ten tu nemáme, jinde je to běžné.
Přes všechnu komplexitu a cenu ETCS si nemyslím, že je správné jezdit 160 km/h na oči a střeh strojvedoucího.
A já si nemyslím, že je správné, vybavovat drahým systémem ETCS každou kozí dráhu a každé kolejové vozidlo.
ETCS na hlavní tratě ano, na regionální tratě (zatím) ne.
A to ETCS „L Stop“ je pí*****a na entou. Stejnou službu a mnohem levněji udělá VNPN se Stop TRS nebo radioblok D4.
Jenže zatím je řeč jen o koridorech. Ještě nemáme ani pokryté koridory, ostatní hlavní tratě jsou někde daleko v pořadí, vedlejší to nevím, kdy by na ně mohlo dojít, ale rozhodně to je za dlouho, více jak 15 let minimálně. To L1 LS STOP není ETCS! Sice se to tak snaží prodat tím že tam dají to L1, ale do názvu ETCS nepoužívají, protože to ETCS není. Nikde nic takového neexistuje, není to žádná úroveň ETCS, u nás chtějí proměnnou balízu z ETCS natvrdo připojit ke klacku a použijí ji výhradně na zastavení vlaku (žádná RBC, nic kolem), který právě… Číst vice »
Total mimo
Dobře jste mimo mísu. Až jakékoliv lepší zařízení někde v zdravotnictví nebude a někdo z vaší rodiny zemře tak si to po sobě znovu přečtěte. Jak sám píšete to přeci za nějaký ten lidský život nestojí. Jo vlastně se to nesmí týkat toho vašeho života.
konečně rozumné slovo…vím o čem mluví,dělám mezi lokomotivama 30let!
Radek cítí konec svého byznysu, reinkarnace starých socialistických šrotů. Chápu
A to tu např. není zmíněna výstavba nebo rekonstrukce tratí. Stavebně se trať postaví na 120 km/h (na 4. koridoru i na 200 km/hod pro klopidla (…) či na 180 km/hod pro klasiky), ale v době, kdy se trať projektovala ještě nikdo nepřemýšlel, že by někoho napadlo tam strčit ETCS. Tudíž se smí jezdit jen 100 km/hod. Poněkud podobně, i když trochu jinak, se na starou trať Nemanice – Ševětín naroubuje ETCS. Ale v podstatě bez jakéhokoliv přínosu, protože se tam jezdí max. 90 km/hod. A ještě jinak. Pokud bude trať např. na 160 km/hod, ale dopravce tam na expres… Číst vice »
Na trati pod dohledem ETCS vlak s lokomotivou bez ETCS urcitě nepojede 100.
Také souhlasím s Radkem
naprostý souhlas
Skvělý text. Jen víc takových hlasů od lidí, co na dráze působí. Všechno zlé je k něčemu dobré, říká se. Kromě toho, že doufáme v dobrý konec dění na Ukrajině a Rusku, doufejme, že aktuální dění zastavilo evropský Green deal, přispěje k přehodnocení ETCS, a třeba i dalších, dobře míněných, avšak nesmyslně prováděných projektů naší doby.
Předělávat bezpečnou železnici na ještě bezpečnější už jen při příkladové ceně deseti milionů za lokomotivu prostě smyslu nedává, podobně jako uvažovat o zadrátování dálnic a výrobě kamionů s pantografy.
Přeju si vítězství zdravého rozumu zrovna tak, jako Radek Šauer
Ono až bude další hromada někde, tak budou zase všichni chvíli křičet, jak potřebují zabezpečovač a za tři měsíce bude zase klid 🙂
Ano. Ale to ilustruje naprosto zvrácené vnímání bezpečnosti v hlavách lidí – nikoli rozumem, ale citem a pocitem.
Jen jestli nehodnotíte dění mylně. Reakce zemí EU na válku bude zjevně velké zrychlení výstavby OZE! S tím, že se kvůli snížení dodávek rop a plynu vezme na milost jádro a nebude se tak tlačit na rušení uhelek.
Podobně na železnici čekejme především tlak na změnu všeho, co nejede na elektřinu. Co se nestihne elektrizovat bude ve velkém nebezpečí ukončení provozu. Tratě i dopravci.
Moc dobře napsané a přesně vyjádřené. Tleskám Radkovi Jen aby to pochopil i ten moloch Drážního Úřadu…
Hlavně moloch MD ČR.
Já bych si přál smysluplnou železnici. Sladění provozu s infrastrukturou. Nikdo neřeší zastavení krátkého vlaku na dlouhém nástupišti. Nikdo neřeší přístup k vlaku na nádraží Rájec – Jestřebí. Posun a jízda 4-5 vlaků a nestačí Vám ani 5-10 minut. Na dálnici také není úrovňový předchod pro chodce. Zrušili jsme osobní vlaky pro pracující a nechali jsme jezdit nákladní vlaky za prašule. Bouráme a rušíme čekárny pro cestující. Instalujeme kovové studené sedačky. Co na to říkají lékaři a urologové ?? Tak se vyhání lid z vlaků.
Hromady těžkých nákladů na silnicích se lékařům líbí? Vyhánění lidí je také špatně, na druhou stranu ucpat tratě krátkými osobními vlaky v příliš krátkých intervalech není řešení. Spíše bych se přimluvil za spolehlivé přípoje a dobré parametry tratí (včetně přímé obsluhy zdrojů a cílů cest, kde to jen trochu jde).
Spoustu lokálek jsme zrušili, tam už nepotřebujete přípoje.
Lokálek se zrušilo velmi málo. Čekal bych mnohem větší tlak kvůli ceně ropy. Bohužel Rusko zaútočilo dřív, než vyjely komerční autonomní motoráky.
Vesměs souhlasím, vyjma: Nikdo neřeší zastavení krátkého vlaku na dlouhém nástupišti_ řeší. Vlak má zastavit co nejblíže podchodu, nebo přístupu na nástupiště. Ovšem ve stanici může být nástupiště rozděleno cestovými návěstidly a podle jejich návěsti vlak zastaví, třeba daleko od podchodu.
Mám dojem, že na nádražích po přestavbě se vzdálenosti při přestupech ,,natáhly“. Tam, kde nebyly podchody, ani peróny se vlaky sjely do jednoho ,,balíku“.
Stojíte uprostřed nástupiště pod přístřeškem s lavičkou a vlak tam ani nedojede. Přijede krátký dvouvozový vlak. Mají tam dát značky, kde má člověk stát. Ve Vídni mají určené sektory.
Není, kdo by je tam dal. Staniční dělník byl pro nadbytečnost propuštěn.
Beroun, nultá kolej 😱
Přesně Beroun jsem měl na mysli.
Proti tvrzení „Nikdo neřeší zastavení krátkého vlaku na dlouhém nástupišti“ se musím důrazně ohradit – při tvorbě map tratí pro AVV se to setsakra řeší.
Snahou je zastavovat tak, aby vlak byl blízko příchodu na nástupiště, ale ve hře jsou i další kritéria (přístřešek).
To ano. Souhlas. Ale přijedete do Pha hl n na 1.a, přípoj odjíždí ze 7 východ a máte procházku na 7 min. To je ale z jiného soudku.
Tak na hlavnim v Praze si planovat připoj na 7 minut je dost fantastní.
Dvakrat do měsíce regionova prevracena na bok? Si kapanek zaprehanel.
možná…ale čí vinou?
Bravo, naprosto logické, nemá to chybu. Stejně jako šílený green deal, překotné, šílené, šité horkou jehlou.
Problém je v tom, že mimo několika posunovacich lokomotiv vyrobených CZ loko je většina dieslových lokomotiv v ČR i Slovensku stará 40 a více let, z čehož se dělali rekonstrukce a vytvářeli nové řady.
Až na dvě íčka v poslední větě souhlas.
Myslím si že tento článok úplne vystihuje ekonomické pomery v oboch našich republikách. Existuje pomerne dlhé prechodné obdobie, ktoré EÚ stanovila na prípravu železničných správ na prechod na jednotný európsky vlakový zabezpečovač. Všetci dopravci mali dostatok času sa na tento prechod pripraviť. Pochopiteľne ako vždy keď je snaha niečo zlepšiť, vždy sa nájdu ľudia, ktorý do poslednej chvíle čakajú či to naozaj bude alebo nie, a keď príslušná správa nepodlahne ich tlaku a príslušnú modernizáciu zavedie, stávajú sa do pozície akejsi obete systému. Zažil som to v prevádzke veľmi veľa krát. Pracujem ako rušňovodič, jazdím na tomto type zabezpečovacieho zariadenia,… Číst vice »
Myslím že si špatně pochopil smysl článku který Radek sepsal a tím je ekonomická stránka. Neboť ETCS i do jediného 10-15 let starého hn.vozidla stojí stejně jako barokní zámek ve střední Čechách
A v tomto příměru finančním by sis také nechtěl koupit nový televizor za 10 000€ jen kvůli tomu že Ti někdo řekne, že si s ním budeš méně kazit zrak.
No nevím, asi to bude dost dlouho, co jste kupoval barokní zámek. Od té doby se ceny trochu pohnuly.
Škoda že se nerozpovidal o těch kapacitních problémech kvůli etcs. Je tady někdo kdo by laikovi dokázal vysvětlit proč by mělo zavedení etcs snizit propustnost tratě?
Tak hlavně že řešíš něco, čemu nerozumíš…
On to neřeší, on se ptá, ty troubo…
Takhle se pokládá otázka?
„Bude to průšvih – eh a mimochodem, nevíte o tom někdo něco?“
A tím myslíte Vladkiho nebo autora?
Zoberme si to takto:
Medzistaničný úsek „stanica A – stanica B (13km)“ je teraz rozdelený do 8 traťových úsekov pomocou autobloku, a po zavedení ETCS bude rozdelený na 3 TÚ!!! Takže priepustnosť daného úseku sa zníži na minimum!!!
Rušňovodič „Braňo“ si už potom s nákladným vlakom v silnej osobnej skupine ani nepípne… 😂
To ale není vlastnost ETCS, nýbrž debilita jeho implementace. Taky klidně může místo těch 8 oddílů být třeba 10-12 na trati a k tomu ještě 1-2 cesťáky navíc ve stanici (a na rozdíl ode dneška to neznamená vytahování dolní žluté díky NZV až kdoví kam), právě aby třeba náklad mohl odjíždět velmi těsně po průjezdu R nebo aby v místě snižování rychlosti do odbočky před následující stanicí byly oddíly častější (včetně třeba cesťáku těsně u první výhybky) = R mohl projet dříve po uvolnění zhlaví, než dnes. Jediný reálný – neříkám samozřejmě malý – problém je v principu v tom,… Číst vice »
Počet oddílů není vlastnost ETCS. Pokud by chtěl, tak si jich tam správce infrastruktury může dát třeba 20.
To ale nemá s ETCS nic společného. ETCS může mít třeba stometrové oddíly, nebo i vůbec žádné (u L3) pokud někdo navrhne méně než u autobloku, tak je chyba u nás v implementaci, ne v ETCS.
Fakt se v nějakých úsecích snižuje počet oddílů?
Ano, na Slovensku to na považské trati dělají takhle blbě.
Tak to jsou borci a těžko říci co tím kdo sledoval.
Už jsem se dočetl níže. 🙂
Tohle ale vůbec není vlastnost ETCS, ale hloupost slovenských železnic, že si nechali místo AB vnutit AHr.
V Čechách se naopak nové autobloky dělat i se 700 m oddíly, takže je prostorových oddílů mnohem víc.
A na závěr bych si dovolil Výpravcovi připomenout, že to byl naopak pitomej Mirel, kvůli kterému se muselo jít na 1000m zábrzdnou i tam, kam podle rychlosti patří 700 m.
slovenské železnice jsou vůbec celé zvláštní, už jen ten systém, že i v relativně větších sídlech všechno musí uhybat do odbočky, protože u hlavních kolejí peronu jaksi niesú… Asi aby měli vexláři co žrát.
Tam stejně žadní wechselmani nejsou.
Předpokládám, že to je někde na Slovensku? Na Levelu 1.
U levelu 2 to je trochu jinak. Jsou STOP značky (a pouze k nim je možno pustit vlaky bez ETCS) a jsou Lokalizační značky (u kterých smí končit MA ETCS). Těch může být prakticky nekonečné množství, jediné co potřebují je vymezení úseku kolejovými obvody či počítači náprav.
Úsek Púchov- PX nie je normitvorna ukážka využitia ETCS.
To je iba myšlienkova zmrvenina myslenia tvorcov zo ŽSR.
Ono ji nesníží.
To je jen jeden z účelových keců nevědomosti.
No jó, jenže úvaha pana Šauera vůbec nebere v potaz, že lepší zabezpečovač = lepší využití kapacity trati a že modernější lokomotivy = lepší, úspornější motory a potažmo tedy snížení nákladů na provoz. Co se týče „rychlého“ zavádění ETCS, kterého se pan Šauer bojí – o ETCS se živě diskutovalo už v Železničním magazínu, ročník 97…
A nezlobte se, ale spekulace o tom, jak je vše dle diktátu korporací vyrábějících železniční vozidla, jsou už trochu jak ze stránek Sputniku.
Jenže nákup těch moderních lokomotiv, instalace mobilek za desítky milionů, to vše dopravci musí promítnout do ceny za přepravu. Nikdo jim to nezaplatí, ani jim to nevyčaruje. A s tím se může stát že se železnice prostě na mnoha přepravách jak v osobní, tak nákladní dopravě stane absolutně nekonkurenceschopná, za což budou rádi silniční dopravci.
A existence X státních dotačních titulů pro vozidlové části ETCS jste si nevšiml, nebo tady úmyslně lžete?
A ono je to dostupné opravdu pro všechny, a zaplatí to ty astronomické částky všem dopravcům? Nicméně pumpovat dotacema takovéto částky do nesmyslného ETCS v době kdy letí ceny všeho denně nahoru, veřejné finance v rozkladu, nastupující energetická chudoba, krize po covidu, válka za rohem, to už ty peníze můžou rovnou spálit v kamnech a bude to mít větší užitek.
A podílu dotace na celkových nákladech na ETCS jste si všiml?
Jen že i ty peníze na dotační programy jsou stále jen naše peníze zaplacené na daních.
Je to stejné pokrytecké, jako napsat na vlak např. že dopravu spolufinancuje Středočeský kraj. Neboť to není kraj, ale jeho daňový poplatník kdo ty peníze generuje. A tento poplatník netouží platit předražený zab.systém, on chce komfort cestování a dobrou cenu jízdenky.
A ty peníze spadly z nebe, nebo je někdo utrhl na stromě?
Dopravce musí nová vozidla pořizovat tak jako tak.
Opravdu? Je spousta vozidel, která mají i dneska adekvátní využití i přes svůj věk. Například my máme v práci šedesát let staré jednoduché elektriky, které s relativně nízkými náklady jezdí denně své výkony přes hranice. A ty mašiny umí jezdit ve třech státech i bez předraženeho paskvilu za desítky milionů.
1) Takový koňský povoz umí jezdit bez předraženého paskvilu v jakékoli zemi, ale z nějakého důvodu koňské povozy nepoužíváme. Proč? 2) Vlak není legrace. Je těžký a rychlý. Vozí desítky tun zboží nebo cestujících, ale dost váží i bez nákladu. Vykolejení může skončit tragédií i v poměrně malých rychlostech. Srážky vlaků jsou téměř vždy devastační. V provozu jsou denně tisíce souprav a je prostě potřeba ten provoz náležitě zabezpečit. Někomu možná ETCS připadá drahé…já coby cestující i potenciální objednatel nákladní přepravy chci, aby ta cesta byla maximálně bezpečná. Ačkoli nechci stávající systém zabezpečení odsuzovat, čas nám znovu a znovu ukazuje,… Číst vice »
Moderní lokomotivy jsou sice o trochu úspornější ve spotřebě, ale tyto úspory jsou ve srovnání s pořizovacími náklady tak malé, že se nevyplatí. Nová elektrická lokomotiva stojí cca 100 mil. Kč, pokud by byla financovaná na 30 let s 2% úrokem tak je to 4,46 mil ročně. Spotřeba nákladního vlaku v elektrické trakci je cca 12 kWh/100 hrtkm. Pokud by nová lokomotiva ušetřila 10 % spotřeby (při 4,1 Kč/kWh, což je současná cena od SŽDC https://www.spravazeleznic.cz/dodavatele-odberatele/energetika/trakcni-elektrina/dopravce-a-jeho-zuctovani ), tak při denním výkonu 2 mil. hrtkm, ušetří 3,59 mil. ročně. Úspora je v takové situaci menší než náklady na pořízení nové lokomotivy.… Číst vice »
Tak ČD hlavně ty 130 dokáže ještě hodně dlouho provozovat kanibalováním rušených strojů. Aby ty mašiny nejezdily pak třeba i 100 let. 😀
Podpis.
Že si s tím slavným ETCS děláte starosti. Při tempu implementace řádově v desítkách let, finančním průšvihu po Covidu a válce, kterou máme za rohem, a která může rozhodit veřejné (i soukromé) finance způsobem, o kterém se nám teď ani nezdá, se nějakého ETCS brejlovci a 741 obávat nemusí, budou dávno ve šrotu. Postačí to nechat na přirozeném vývoji a neblbnout s výhradním provozem ETCS. Chápu že by si „velcí hoši“ ETCS ve výhradním provozu přáli, ta konkurence fakt překáží, ale peníze budou v blízké budoucnosti potřeba zcela jinde … možná i na těch někým zatracovaných lokálkách, individuální automobilisté už… Číst vice »
Pana Šauera chápu. Snaží se relativně dlouhým okecáváním zachránit svůj byznys.
On nemusí, on už ho dávno dobře prodal. Tohle už má jen pro zábavu, mistře.
Tak se relativně dlouhým okecáváním snaží zachránit svoji zábavu. (Ono i ta zábava nějaký prachy sežere a pokud si na sebe vydělá, je to fajn.)
Vždycky se najde potížista, který bude brzdit potřebný rozvoj. Překvapuje mě ale, že i v takové oblasti, jako je BEZPEČNOST.
Není žádný problém, aby stát dotoval tuto BEZPEČNOST, a samozřejmě dieslové lokálky, kde jezdí pár lidí, zrušil, jako je tomu v jiných zemích. Místo obrovského dieslového autobusu, to mohou být elektro- minibusy.
Článek je nekonečný a totálně subjektivní, jedná se asi o obsedantní myšlenku toho pána. Ale jistě to myslí dobře.
Nebo ty různé cancoury zadrátoval a pak tam může zajet souprava z hlavní tratě, již vybavená.
To se stejně bude muset. Ale lepší by bylo to dělat co nejvíc společně.
Já (jako skoro denní uživatel kombinace MHD/bus/vlak) s panem Šauerem souhlasím – nikdy mi nepřipadala jízda ve vlaku nebezpečná, jezdím denně a nehodu přímo na mém vlaku jsem nezažil (přes 20 let denního dojíždění). Naopak u autobusu nebo auta mi přijde, že to může být prakticky kdykoliv (a nehlídá to nic a nikdo, stačí jeden řidič, co nedá přednost, má mikrospánek, technickou závadu…).
Takže za mě jako cestujícího by bylo ty prachy vhodné nacpat do zkvalitnění dopravy – z hlediska bezpečnosti například likvidace úrovňových přejezdů, modernější soupravy s vyšší pasivní bezpečností apod.
Je vidět, že zabezpečení železnice vůbec nerozumíte a neberte to, prosím, jako urážku.
Pravdou je, že mě zabezpečení celkem nezajímá – v současné době mi přijde zabezpečená dostatečně, jak bylo v článku i dole v komentářích zmíněno, tak většinu nehod ETCS neodstraní, bo na jejich příčinu nemá vliv. Tak mi tedy jako expert, mě – uživateli vysvětlete, co mi má ETCS přinést? Poučte mne a nebojte, já se neurazím 😉
Tam, kde píše o nehodách, pan Šauer agrumentuje způsobem, který bych nazval lehce prasáckým.
Něco jako tvrdit, že záchranné pásy jsou zbytečné, protože nikdy neuhasí žádný požár.
Z největších nehod loňského roku http://www.dicr.cz/mimoradne-udalosti-z-roku-2021 by ETCS bylo schopno zabránit všem srážkám Os vlaků s jinými vlaky, včetně příšerného čelního střetu ve výhybně Radonice. Pokud tohle pan Šauer nechápe´a úmyslně šíří nesmysly, bude dobře, když bude dál leštit veterány jen v nějakém vlečkovém areálu.
Jarku, haló, Jarku ….vy budete stejně nemocný na hlavičku jako Jarek Nohavica, viďte.
Nejsem zdaleka expert, mám jen praxi cca 40 let na mašině. Dobře odpověděl pan Jarek, jen bych ho opakoval.
Žádné zabezpečení nevyloučí 100% nehod, ale současné zabezpečení spoléhající na neomylnost jediného omylného člověka není hodno 21. století .
Jedno zabezpečení na 100% nehod tu je a ETCS k němu na spousty tratích vede – vlakovou dopravu zrušit. Vlak který není, nemůže mít nehodu. Tohle chceme? Ale pobavil jste mě s oblíbeným argumentem, když se protlačuje něco, co někomu nevoní a nedokážeme to přesně zdůvodnit – není to hodno 21. století 😀 K tomu opět jediné – na silnici žádné zabezpečení nemáte, kolem Vás jezdí mraky řidičů a spoléháte na neomylnost každého!!! řidiče, kterého potkáte. Stačí, aby se Vás lekl a strhnul volant, mikrospánek, neodhadne zatáčku, která ho vynese, sněhový jazyk, vysypaný zrní, defekt na pneu… Můžete jezdit jak… Číst vice »
Také proto máme na silnicích násobně více nehod. Když použiji vaši logiku, kdybychom zrušili silniční dopravu, nebudou žádné nehody. Na rozdíl od silniční dopravy jde tu železniční daleko lépe zabezpečit.
Dráha je zabezpečená dostatečně – viz data za minulý rok: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/umrti-nehody-zeleznice-metro-drahy-vlak-umrtnost.A220104_090519_domaci_knn Vy pořád nechápete, že ETCS vede k likvidaci tratí, kde se tohle zabezpečení nikdy nezaplatí. A co udělají ti lidé a zboží? No stále se potřebují dostat z bodu A do bodu B, tedy přejdou na tu (jak Vy popisujete) násobně nebezpečnější silnici. Takže vlastně mi tady tvrdíte, že využívám něco, co není dostatečně zabezpečené. Jelikož do práce jezdím lokálkou, tak mne ženete mne do něčeho, o čem sám píšete, že je násobně horší, bo až tam nebude jezdit vlak, budu muset využít auta, které jinak nechávám stát. Tak… Číst vice »
Z Vaší reakce mám pocit, že jen zabezpečovací zařízení je tím, co bezpečnost provozu zajistí. Zapomínáte ale na vliv lidského faktoru. Budou-li v provozu lidé, jímž je pocit odpovědnosti prioritou, mohli bychom se bez zbytečně nákladného zabezpečovacího zařízení obejít .Odsloužil jsem si v provozu 35 let bez jediné nehody a to jsem začínal na elektromechanice s výhybkami na klíč a telefonickým dorozumíváním mezi stanicemi. Chtělo to jen po převzetí služby ostatní problémy odložit a věnovat se zajištění jízd vlaků. A také perfektně znát předpisy a pracovat podle nich. Pak jsem se nemusel bát kontrol a v případě potřeby si před… Číst vice »
A proč pracně vymýšleli tu elektromechaniku, když podle vás stačí jen důsledně dodržovat předpis? Také jsem začínal, když se leckde zamykaly ruční výhybky. Řízení dopravy zaznamenalo obrovský pokrok. Dispačer řídí stanice a tratě kilometry daleko, možná v nich ani fyzicky nebyl. A aby jeho chyba způsobila nehodu, musí se hodně snažit. Snad jen při výlukách a poruchách, když právě vstupuje do hry ten lidský faktor. Zatímco na mašině mám stále ten stejný zabezpečovač, jako před těmi čtyřiceti lety. Kontroluje jen bdělost, v lepším případě přenáší na mašinu zelenou, žlutou, červenou a mezikruží. Stejně, jako před těmi čtyřiceti lety. Dopředu se… Číst vice »
Pocit toho, že když se vám nic typu železárna nestalo, je v tom, že jste klikař. Nevěřím, že se vám za kariéru nepodařil jediný kix nebo chybka, to se děje často, úplně každému a v 99,9% to nevede k ničemu a je čas na korekci. Lidi prostě zapomenou to co dobře dopadlo, většina lidí v provozu může dát k lepšímu i napínavější „kliky“. Pak je na řadě smolař, co udělá tu samou chybu a už mu jedou vlaky proti sobě.
Systémy typu moderní stavědla nebo zabezpečovače mají odchytávat toto neustálé a naprosto lidské chybování a tím předejít těm kritickým okamžikům.
Lépe bych to nenapsal.
A jéje. Obzor končí s klikostrojem.
Pořizovací hodnota počítače ETCS je zhruba rovná maximálnímu pojistnému plnění z povinného ručení za silniční vozidlo, tj první střet na přejezdu a nastane divení se, kdo to zaplatí, zvlášť, když na to byla čerpána dotace. Ps. Už si sždc udělala kalkulaci, k okkik se jkm zvedne cena údržby a staveb, když se veškerá logistika výouk bude řešti násobně dražšími náležitostmi?
Oni si zodpovědní myslí, že zhotovitel bude pořád účtovat částky jako za odepsaného Hektrora… Údiv teprve nastane; ty ceny se změní ve stovkách procent…
Ne všechno má kalkulačkovou logiku.
Nebo se bude řešit auty po silnicích a polích, kde to pak bude vypadat jako po těžké lesní těžbě, což zaplatí někdo jiný, aby to vyšlo levněji…
Stejným způsobem si můžou stěžovat různé muzejní spolky, které mají třeba parní mašinku nebo hurvínka. Za mě osobně budu rád pokud s ETCS z koridoru zmizí vlaky typu 2×742+ ložená ucelenka obilí nebo nafty (specialisti na to jsou BFL a IDS, případně PKPCI s ucelenkou štěrku s 4×740). O ETCS se ví jak dlouho, 10,15 let? Tak s tím měl pan Šauer počítat. Chápu že mu vadí že se hlídá licence, nemůže mít fíru na mašině 30 hodin v kuse, bude muset řešit ETCS. Ale to je prostě vývoj a myslim si že správným směrem. A pořád nějak mám dojem,… Číst vice »
Velice přesně vystizeno a napsáno.
Ty vlaky zmizí tak, že prostě nebudou? Nebo je Cargo odveze? Čím? Kým? Za kolik?
Budou mít v čele třeba Vectrona (nebo Traxxe nebo Tauruse,..), což je na vlaky přes 2000t adekvátní mašina.
Nebudou. Budou mít desítky dalších náklaďáků na silnicích, protože to nejspíše už také vyjde levněji.
A ten Vectron s tím samozřejmě pojede až na vlečku, bude sypat štěrk na výluce, dělat posun, nebo bude mašina za x milionů stát a čekat na nakládku. Tak nějak?
Dual mašiny už existují. Případně spousta vleček má svoji mašinku nebo může jet ve vlaku zařazená nečinná 742, ta posunovat na vlečce a mezitím ta hodnotnější elektrik dělat jinou práci, nemusí stát 3 dny než se naloží ucelenka obilí.
A když to obilí jede IDS Cargo dejme tomu do Hodonic nebo Krahulova, tzn. kde tratě nejsou elektrizované, tak co? Nasazení (natož moderní) elektrické lokomotivy byste jim nařídil?
A tu dieselovou lok. by pak v Břeclavi/Brně/Jihlavě měli „vyčarovat“?
Podotýkám, že držení hnacího vozidla „navíc“ = neefektivnost, která může znamenat, že se pak dopravci taková přeprava vůbec nevyplatí.
To neřešte, pán je buď příznivec unitarní železnice nebo si ještě nevšimnul s čím opravdu jezdíme (IDSC)..
ano, i s tím dieselem..ale jak píšete, tam nebo tehdy, kdy je to pro nas i naše zákazníky efektivní….
V poslední době 2×742 u IDSky možná ubyly, ale pořád se to dá potkat. A ubyly, protože má IDSka víc elektrických mašin.
….a když tu prototypovou zástavbu zaplatí velcí kluci, tak myslíte, že to těm malým jen tak přenechají?;)
Osobně bych místo ETCS zavedl PZB, LZB. Vyšlo by to mnohem levněji a účel by to splnilo. Nebo snad ne?
Dnes již ne. Mohlo to mít smysl před třiceti lety…
Proč by to nemělo nyní smysl?
Protože se jedná o zcela zastaralou technologii nevyhovující bezpečnostním normám.
Vrátili bychom se do doby před druhou světovou válkou.
ETCS je tak drahé proto, že a bude to znít hnusně, ale já to tak vidím. Jde o to vytlačit menší hráče mimo hru aby mohly vzniknout monopoly. Kromě toho z technických parametrů jde o mnohem horší systém než jsou systémy PZB a LZB/TVM430.
Nepijte to ředěný a nepravidelně.
To má z prášků.
Monopoly čeho? Mobilky vyrábí kolik 7 firem? To že je obrovská poptávka neznamená monopol.
V čem je ETCS horší z hledika parametrů?
Ojetina z Německa to nemá v ceně?
Zatím asi většinou jo, ale jaksi nemáme traťovou část.
Zdá se, že je to jediný lepší technický parametr…
takže je to zlodějna
S panem Šauerem nemůžu souhlasit. Instalaci funkčního zabezpečovače nezvládla strana a vláda do roku 1989, ale teď bude nadávat na ty, kteří jej chtějí konečně zavést. Připomíná mi to porevoluční levné zájezdy rezavými Karosami do Itálie 🙂
3x ano.
Welcome to EU!
Hádejte který stát v Evropě je nejdále s ECTS. Prozradím, že není v EU a železnice tam má docela reputaci.
Švýcarsko ??? Norsko ???
1 . Ano. 2. Norsko má spustit letos po dvou!! letech příprav první dvě tratě, tak jsem docela zvědav jestli termín dodrží na den přesně.
No s tím Švýcarskem opatrně……
Proč?
Jenže ten stát je tak bohatý, že zřízení ETCS + vybavení všech vozidel pro něj byl relativně pakatel.
Mimochodem, i tam je ETCS instalováno „jen“ na tratích s normálním rozchodem (viz i https://commons.wikimedia.org/wiki/File:CH_ETCS_2017.PNG).
Fakt to není pakatel, zvláště když nemají žádné dotace EU, na rozdíl od nás. Mají vizi (zvýšení rychlosti, propustnosti a spolehlivosti), termíny a věcný přístup.
Nevím jestli to je „jen“.
Tak tu myšlenku opusti.
Brünigebahn je úzká a má balízy, podélně mezi kolejnicí a zuby a samozřejmě GSM-R.
když to dělaj dobrovolně, no proti gustu žádný dišputát 🙂
Spíš to o něčem svědčí.
Trochu se divím, že netahá ty náklady parníma lokomotivama. Jestli něco duši českou železnici a její konkurenceschopnost, tak jsou to naše národní specifika.
Třeba, že její velkou část pořád ještě máme, a podíl vlaků na přepravách směrem k evropskému standardu jsme pořád ještě úplně nesnížili…
Jako třeba … snížit z 9% na 15%?
ETCS je velice dobrý pomocník.
Řekněme si to opravdu na rovinu. ETCS je opravdu pomocník…
ETCS neovlivní výrazně bezpečnostní situaci na železnici. Více jak 60% MU se stane bez ohledu na ETCS (posun, uvolňovací rychlost).
ETCS může výrazně snížit následky dnes známých MU (ale uznejme, že anděl strážný sloužící nad českou železnicí má pernou směnu 24/7).
Veškeré dobré výsledky ETCS může zkazit Regionova, která v nácestné stanici, kde se jede 160 km/h omylem odjede proti Stůj a vjede těsně před rozjeté Pendolíno….
Pokud bude při posunu zapnuté ETCS, tak vlak jedoucí po trati by měl zastavit, protože ETCS bude ukazovat obsazenou kolej.
Jinak záleží na způsobu napojení tratí ve stanicích. Pokud budou koleje z regionálních vlaků zaústěny přímo do stanice, tak nebude problém. Ale jestliže, dojde k propojení kolejí na trati, tak zde bude ETCS nutná, pokud nedojde k úpravě kolejiště. Mimochodem pokud bude na trati Jindřichův Hradec – Horní Cerekev zavedena v roce 2030 ETCS, tak pod ETCS budou muset jezdit i JHMD, což bude velmi zajímavé.
Nejlepší zabezpečení přejezdu je žádný přejezd, ale bohužel ne všude to jde.
Jakmile přepnete ETCS do režimu „Posun“, tak ho odpojíte od RBC. Stačí Vám to?
Obsazenou kolej bude „ukazovat“ pořád ta obsazená kolej.
A JHMD žádné ETCS mít muset nebude, protože splítka má ze všech tří úzkých vstupů (v Hradci, na Skrýchově i na Kanclově) odvrat.
Z Jindřichova Hradce do Skrýchova se jedou po kolejích SŽ, kde by podle plánu měl být provoz pod ETCS v roce 2030.
No to je právě ta splítka. Jenže po té se jezdí buď na normálním rozchodu, anebo na úzkém. Koexistence dnes není možná a podle posledních informací se s ní nepočítalo ani do budoucnosti.
A jak se dostane před Pendolino? Čekal bych, že když se bude rozjíždět ve stanici s odvratnými výhybkami, tak dojede do zarážedla. A zrychlení na to, aby z 0 od perónu dokázala štruc prorazit a vjet do průjezdného profilu Pendolina snad nemá.
Porozhlédněte se po našich stanicích a hledejte odvratné koleje. Není jich bohužel až tak mnoho… Spíše nejsou skoro vůbec.
přesně tak,proto se v nové D1 až přepjatě zajištování vlaků,například uzamykatelné zarážky.
Dva roky svět v rozkladu skrze covid, veřejné finance zruinované, ceny všeho letí raketově nahoru, za rohem zuří válka, ale tady budou někteří stůj co stůj prosazovat svou ETCS modlu i kdyby už žádný vlak jet nikam neměl. Holt železnice v dobré víře zabijí sama sebe. A bude hůř.
Jako cestující vítám, že bude na českých železnicích konečně zabezpečovač, ty modlo.
To jste přesně vy a vám podobní. Ano. Na železnici je tuuuuze nebezpečno…Tak s tím nejezděte.
Bude zabezpečovač a nebudou vlaky. 🙂 No, to bych tedy věděl o lepším cíli…
A tenhle kec jste schopný tvrdit po desítkách projetých Stůj ročně?
To, že ke zničení železnice není třeba vnějšího nepřítele je všeobecně známé a já s tímto názorem souhlasím. ETCS: Ano, má smysl a to co nejdříve na páteřních koridorech, kde je dnes provozováno 80% železniční dopravy. Zde rozhodně nepovažuji za rozumný smysl zabezpečení něco, co vlastně do rychlosti 100 km/h vůbec nemusíte mít a pokud to „něco“ máte, tak se za návěstidlo zakazující jízdu promačkáte i v rychlosti 120 km/h. Běžte zkusit říci v Německu, Rakousku, Francii, Holandsku, že zabezpečovač nepotřebujete a pojedete relativně vysokou rychlostí. V Německu při poruše PZB, LZB pojedete rychlostí 50 km/h a to pouze do… Číst vice »
Ano. Odvratná výhybka udělá velice dobré zabezpečení. Pokud by byla, nestalo by se pár tragických nehod poslední doby. Kdyby. Jenomže i tam, kde kdysi byly, mizí při revitalizacích a optimalizacích. Kdo by zbytečně zřizoval a udržoval výhybku navíc. Je tam přeci návěstidlo u kterého musí strojvedoucí zastavit. Tímto blábolem argumentují mnozí.
bylo by dobré, aby do vedení všech drážních organizací šel někdo jako vy, znalý a životem protřelý…
Vůbec by to nemělo být na dopravcích, když to stojí takový randál, tak ať mobilky vlastní stát a dopravcům je pronajímá, a to s cenovým stropem do 100-200 tisíc ročně…
ETCS je dobrá tak na VRT, jinde to je jen zabiják cenově dostupné dopravy, ekonomiky a tím asi i té ekologie…
haha
Sice chápu, kam pan Šauer míří, ale to není problém ETCS, to je čistě specificky český problém dlouhodobé minulé ignorace jakéhokoliv zabezpečovače. Kdyby tu bylo něco srovnatelného s PZB, tak to si klidně může dojezdit na starých mašinách a nové s ETCS. Jenže nemáme a pak je to jasné, prostě staré mašiny přestanou do toho systému pasovat. A není správné aby se na jedné straně investovaly miliardy do nějaké systému pro budoucnost a na druhé někdo „já tu prostě budu jezdit po staru, je to nejlevnější“. Až se někde na výhybkách potká ten Brejlovec bez ETCS s pendolínem nebo Panterem… Číst vice »
Jo, taky mi ten článek přišel jako nářek nad zjištěním, že ani po paterém prolistování vzorkovnice RAL se nepodařilo najít barevnou kombinaci, která by po aplikaci na Brejlovce zajistila schopnost jezdit pod ETCS…
No jasně. Člověk, který si chce hrát se starými vraky a kterému se ETCS nehodí do krámu, poučuje všechny o tom, jaká je to katastrofa. Ještě by se mohl přidat Bouška, Kotas, Říha a další… Možná že o nějaké % zpočátku přijdeme, ale když přepravci zjistí, že je železnice bezpečnější než dříve, tak o mnoho % získáme.
Ještě že měl někdo odvahu bouchnout do stolu a prosadit zavedení ETCS. Aspoň se těchto poctvivých železničářů zbavíme a přesuneme je tam, kam se patří – na vlečky a lokálky, tedy tam, kde si můžou hrát.
Železnice je už tak velmi bezpečná oproti jiným druhým dopravy.
P. S. Nevěřím, že k zavedení výhradního provozu dle ETCS dojde (na koridorech + jejich uzlech) v deklarovaném roce 2025.
To je letectví také a nevím jak byste se díval na dopravce co by protestoval proti GPWS nebo TCAS a dalších bezpečnostních systémech, protože to jsou další peníze co musí do letadla za miliardy investovat.
Základem je, že sice je letecká doprava proti železnici bezpečnější, nicméně pokud už vůbec k něčemu dojde, tak je to zcela devastující.
To u železnice není, pasívní bezpečnost železničních vozidel je na úplně jiné úrovni, než je u dopravy letecké. Ona si tu hmotnost ostatně může železnice dovolit a pak je tam i další poučka: Kolej vede, kolej nepustí…
Já to uznávám a cením si toho na železnici, ale nelze přehlédnout, jak poměrně devastující repuraci ty naše každoroční železárny generují. To je hlavně u osobky významný faktor. Lidi se neřídí rozumem, ale emocemi a řada z nich raději pojede autem, ač to nemá žádnou statistickou oporu. 🙂 Což je tedy dáno i mediálním zarámováním, letecká katastrofa v Africe nám dá vychutnat nepříjemných pocitů i když většina v té zemi nikdy nebyla, železnic už je trochu bližší a jednotky mrtvých na silnici nikdo nedokumentuje, protože to je rutina. Na druhou stranu je jasné, že ETCS neřeší vše, řeší jen jeden… Číst vice »
Po rozhrkané trati, místo jejíž údržby raději stavíme další silnice a parkoviště právě pro ta auta, Vám hypermoderní vůz stejně nepomůže. Bohužel, mnozí lidé už jsou tak zmasírovaní konzumem, že vyhazují i zcela nové a použitelné věci, takže je starý vlak může podprahově odpudit. Ovšem, hlavní stejně bude – pokud tedy potřebuji někam jet a ne se jen „projet vlakem“ – cestovní doba, dostupnost (ne nádraží v polích) a návaznosti (žádné mávání zadním světlům „přípoje“). Špinavý a natřískaný moderní vlak také neoslní, čistota a pohodlí udržovaného staršího mohou příjemně překvapit. Nebral bych to přes jeden jediný parametr.
Správa železnic je již dnes připravena na rozhodujících úsecích rok 2025 zajistit. Pro ní není třeba řešit ucelené úseky, stačí jí jeden ucelený mezistaniční úsek.
Zbytek řeší politické vedení, tedy MD…
Vidím to stejně a nechápu proč a od jaké sorty lidí máte ty mínusy.
Až se zase srazí vlaky, budou ti samí blbečci vykřikovat proč už dávno není na koridorech zabezpečovač a jak je tohle možný…
Haló, pane, přepravce zajímá hlavně cena. Ten si nic “ až zjistí, že je to bezpečnější“…a na případnou nehodu je zboží většinou pojištěno.
No to je kec roku.
Ad „negativa v tomto případě jako by neexistovala“. Kdo chce opravdu hledat, najde si i články otevřeně mluvící o negativních vlastnostech ETCS. Třeba ten můj a kolegův v Signal und Drahtu… Ad „První zmínky o ETCS bylo možné v širším pojetí postřehnout zhruba před deseti lety.“ Pokud je řeč o informaci se stupněm dostupnosti „bylo možné postřehnout“, tak je těch let zhruba třicet. Ad „při zavádění tohoto projektu se šance chytli především velcí výrobci kolejových vozidel v Evropě“ Ty, kdož se projektu „chytli“, bylo možné poměrně záhy nalézt ve sdružení Unisig, což byli převážně výrobci zabezpečovací techniky – je to… Číst vice »
Dvě rčení, jedno dokonce „z oboru“:
1. Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly
2. Každá liška chválí svůj kožich
Já vidím praktický problém hlavně v ceně mobilek. Co se dá dělat aby byly nižší? No třeba tu jednorázovou poptávku (danou termínem 2025 „pro vše“) rozložit v čase. Dal bych podmínku, že ETCS musí mít nové mašiny již z výroby. Prototypové montáže a veškeré schvalování na „retrofity“ bych zaplatil kompletně z eráru, přičemž by bylo velmi záhodno mít jeden (a schválení) typ pro „skupiny řad“, kam by montáž probíhala v praxi shodně. Na sériové montáže nějakou částečnou dotaci a termín „rozumný“. Pořád tady ale bude otázka historických vozidel nebo překlenutí doby, kdy část vybavená je a část není. A to… Číst vice »
Podmínka ETCS z výroby platí někdy od roku 2017…
A celkově to je špatně, protože bylo třeba zakoupit zastaralé neprovozované zařízení, které se nyní z velké části vyhazuje a nahrazuje novým s BL3. Celkově: slovo ETCS začalo v kotlince zaznívat od roku 2000, první vozidla s ním zde byla někdy od roku 2005,6. Systém implementace ETCS na českou železnici rozhodně není v pořádku, slibů jsem slyšel mnoho, činů méně, rozhodných termínů až příliš mnoho a ti dopravci, kteří ty termíny vzali vážně a podle toho za peníze konali už chtějí mít toto martýrium za sebou. Je úplně perfektní, když máte v zabezpečovači na lokomotivách stovky miliónů či miliard, běží… Číst vice »
Jojo. Je škoda, že není dodržená zpětná kompatibilita
Minimálně v CZ dodržena je, ale nedostanete na ní dotace. Ale protože není produkt, tak požádáte o dotaci, nainstalujete BL2 a až bude BL3, tak vyhodíte BL2 a dáte BL3…
Ale třeba Rakousko a Německo staví ETCS přímo na BL3 bez zpětné kompatibility. Takže osvícenost „české kotlinky“ je sice krásná, ale pro velkou část dopravců nepoužitelná…
Historická vozidla jsou myslím vyřešena celkem rozumně, stačí se jen chtít s tím řešením seznámit a nevymýšlet znovu trakaře…
Ty víš o nějakém rozumném řešení historických vozidel? A mohl bys nás s ním seznámit?
O doplňkových návěstních světlech u Stop-značek jsi už slyšel? Pojede prostě na ně. Ve stanici 40, na širé trati 60. Většině historických vozidel taková rychlost bude stačit (a šotouši ho aspoň naženou na víc fotoflecích).
OK, to zní rozumně. A teď ještě vysvětlit, proč by ve stejném režimu nemohly jezdit třeba lokálkové Sv Kutná Hora – Kolín, Čerčany – Benešov apod., nebo třeba i Os-238 z Rosic do Pardubic či (061 -) Veleliby – Nymburk, (292 -) Bludov – Šumperk a tak různě podobně.
Tady bych řekl, že je to otázka četnosti. Ale na druhou stranu: pokud budeš mít vozidlo vybavené, bude to nejen na tyhle Sv – půjde to využít i na to, že si na té lokálce uděláš ETCS s radiodírama. A to je lepší, než D3, a interoperabilnější, než D4.
Někdy ve výhledu jistě. Ale já měl na müsli to, aby se na těch regionálkách nemuselo vybavovat ještě nějakou dobu vozidlovkama, aby se aspoň trochu zmírnil tlak na jejich cenu. Ona ta nebezpečnost vedlejších tratí je z 90% dána D3, co si budeme povídat, takže už samotná DOZka to tam dostane do stavu, kdy budou nehody extrémně vzácné (zejména když bude řeč o tratích bez rychlíků a s minimální nákladkou). Až třeba dojde k takové PŘIROZENÉ obměně vozidel, že na lokálky se „propadnou“ nějaké ty Sharky apod. z dnes relativně hlavních tratí (což je třeba věc, co tuhle Borecký úspěšně… Číst vice »
Hele, takovéhle přesuny za výše zmíněných podmínek a v rozumné míře bych klidně toleroval ještě dalších 5 let.
Ale to víš, že slyšel. Ale taky vím, že tento systém je pro řešení poruch jak traťové, tak mobilních částí. Rozhodně to není určeno pro běžný provoz nevybavených vozidel.
To je otázka míry. Víkendový nostalgický vlak párkrát do roka to snese. Každodenní parní jízdy v pracovní den už samozřejmě ne.
A je to (v takto striktní podobě) určitě správně…?
Což ale znamená nový systém barevných návěstí. Jedny návěstidla (stávající) na výhradních koridorech zrušíme a nový systém návěstidel zavedeme…no nevím.
Připouštím, že ho neznám. Naposledy co jsem slyšel, tak „mají holt smůlu / přípřež“. Jestli došlo k vývoji, tak prosím jej popsat.
Ale popsaný problém se týká i toho „dojezdu kousek“, to je vyřešeno taky?
Těch 40/60 km/h (viz odpověď Petrovi výše) mi jako smůla až zas tak nepřipadá.
A řeší to zároveň i ten „dojezd kousek“.
Jo četl jsem, to je pro mě novinka, a beru to jako pokrok. Jen teda, to bude muset jet v každém oddíle jako na výstrahu, nebo co bude reálně u těch stop značek svítit – je to někde popsané třeba?
Pokud si dobře vzpomínám, tak pojede mezistaničně, DNS mají být jen ve stanicích.
Ale v té 60 to stejně není žádný velký rozdíl.
S tím souhlasím.
Vlak bez ETCS nemá prioritu. Nepojede na blok, ale na odhlášku. A žádný nový rychlostník nad 100, kdo chce jet rychleji tak tomu to povolí etcs.
Může jet na STOP značky a max. 60 km/h. A ani ta 60 km/h není ještě zcela vyjasněná.
A ještě doplnění: na výhradně provozované trati s ETCS opravdu neuvažujme s něčím takovým jako kdysi se dělalo s PMD. Že projedeme bez zabezpečovače z Prahy do Ostravy. A to platí i pro historii.
Když nastane porucha traťové části nebo porucha mobilky, pak to bude nouzový provoz v nejkratším možném úseku.
Nic jiného. Opakuji: „NIC JINÉHO“…
No jenže problém ceny mobilek je daný hlavně nárazovou poptávkou. Dlouhodobě optimální kapacity výrobců jsou někde mírně nad každoročním počtem nově vyrobených mašin, že. Takže čím rychleji bude potřeba „dohnat vybavení starších“, tím rychleji lezou ceny ad absurdum – k vidění aktuálně. Jenže čím pomalejší tempo předepíšeme, tím větší riziko utopených nákladů pro ty „poctivé“ (nebo ty, co prostě kupovaly nové mašiny). Rozumné řešení obávám se neexistuje. Spravedlivým řešením by snad mohlo být kompletní (nebo třeba 80-90%) zaplacení toho přechodu na straně dopravců (i zpětně) státem/EU, jenže to zas vede k ještě větším cenám a navíc to i z jiných… Číst vice »
Tenhle problém by nebyl tak horký, kdyby u nás bývalo bylo za Hitlera zavedeno PZB. To je skutečné zabezpečovací zařízení. Je nesporným faktem, že na naprosté většině tratí u nás zabezpečení není žádné, a proto je ten tlak na instalaci ETCS i na lokálky.
Ani vámi vychvalované PZB nezabránilo katastrofě u Eschede. Nezabránilo by mu ani ETCS. Stačilo by však zatáhnout a záchrannou brzdu, samozřejmě pokud nebyla překlenuta.
Protože to má zabezepečovat jízdu vlaku, nikoliv zabránit výrobním vadám obručí kol, od toho je defektoskopie.
Také můžete vyčítat hasícímu přístroji, že nezabránil tomu, aby mrazem praskly trubky s vodou.
Tohle je falešný argument. Proč nezabránilo Eschede traťové zabzař? Protože to není na to. Vlakový zabezpečovač nekontroluje stav mostů, ani kolejnic, ani kol, ani náprav, prostě se stará o přenos návěstí a jejich dodržování. Konec. To je jeho jediná úloha.
Úloha traťového a staničního zabzař je nepustit vlaky „k/proti sobě“. Tečka, nic jiného to neumí.
Za Eschede může konstrukční návrh kol a nemá to s jinými systémy vůbec žádnou souvislost, takže je nesmysl to tahat jako argument.
Jasně, adorovaný Adolf by už v roce 1940 zavedl INDUSI 54. Teď ještě zjistit, co to 54 znamená. Pak se podrbat na hlavě a uvědomit si, že adorovaný Adolf možná 3x za den změnil čas, ale Slunce neposunul.
Nicméně česká varianta PZB byla v padesátých letech na trati Praha – Benešov zkoušena…
…a asi pro nás nebyla dost dobrá, my máme radši barvičkovač a mrtvoly. Fakt velká škoda.
Mělo to být řešení pro vedlejší tratě. Na hlavních tratích se asi vždy uvažovalo jen s barvičkovačem…
Na druhou stranu: když jsem vezl Němce v CZ pod barvičkovačem, strašně se mu líbil. A pak v úseku, kde byla předvěst od vjezdu 1800 metrů jsem jel setrvalých 100 km/h hodně daleko za předvěst při červené na barvičkovači. No, představte si, když jsme byli 1200 metrů od vjezdu, psychicky nevydržel a praštil mi do červeného tlačítka 🙂 Zastavili jsme 600 metrů před návěstidlem…
Aneb Mirelem vynucená ZV 1-2 (!) km. Kdyby „barvičkovač“ prostě jen zobrazoval to, co je na nejbližším následujícím návěstidle (a rozeznával přitom OVy a měl jiný signál pro Vy nebo Očekávej…), a připouštěl i úseky výrazně kratší, byla by to skvělá věc.
Samozřejmě by to pořád nebyl „zabezpečovač“, to by bylo třeba řešit nějakou nadstavbou (klidně asi i bodovou), ale i tak by se v provozu velmi hodil, to si zase řekněme.
Teď koukám, že by to mohl někdo pochopit, jako že takovýto postup navrhuju. Ne, to jen popisuju nějakou alternativu, směrem ke které by se to muselo vydat tak někdy v 70.-80. letech., abychom si dnes mohli říct „do ETCS nám nic, to je případně jen nadstavba pro mezinárodku / vyšší rychlosti“.
Víc pojmů by samozřejmě bývalo pomohlo, ale daným přenosovým kanálem bys to neprocpal. A oproti ruskýmu kódování je to furt zlatý – tam máš na zeleném světle nejen Volno, ale i Očekávej, a na žlutým světle máš kromě Výstrahy i sníženou rychlost. Při jízdě ke Stůj máš pak žlutočervenou, která když se ztratí, změní se na červenou a zastaví Tě to (ztratit se bez následků tedy může jen žlutej a zelenej kód).
Po pravdě, popsaný způsob mi přijde logičtější než to naše. Zejména pokud, předpokládám, nemají oproti nám nijak masově rozšířené rychlé odbočky (a tam kde jo zase už podobnou či stejnou TR). Pak je praktický dopad jízdy k výstraze (2 oddíly před červenou) a za očekávej (1 oddíl před omezením rychlosti) zejména pro nákladní vlak, které tam předpokládám silně převažují, opravdu dost podobný = pomalu brzdit. A ta „dvojí červená“ tomu vlastně dodává bodový prvek: Projeté návěstidlo, padák nebo lom kolejnice = okamžitě RB.
Jsem netušil. Můžeš to nějak rozvést. Zajima mne to fakt.
Přiznám se, že teď už nevím, kde jsem to četl, jestli to bylo v některé odborné knize, skriptech nebo na webu. Každopádně si pamatuje, že to měl instalovaný nějaký Papoušek 477.0 a že byla instalována traťová část, pravděpodobně ne v úplně celé trati Praha – Benešov.
Hledej Paspa-Suchánek.
Přestože jste dostal hodně červených, máte naprostou pravdu. Dávám zelený.