Letecké společnosti Letectví

Qantas nevěří oživení poptávky, většinu dálkových letů zrušil až do jara příštího roku

Boeing 787-9 Dreamliner ve speciálním nátěru ke 100. výročí od založení letecké společnosti Qantas. Foto: Qantas
Boeing 787-9 Dreamliner ve speciálním nátěru ke 100. výročí od založení letecké společnosti Qantas. Foto: Qantas

Optimismus, že již v druhé polovině letošního roku dojde k postupnému obnovení poptávky po letech, se začíná z letecké dopravy pomalu ztrácet. Ukazuje to i případ australské letecké společnosti Qantas. Ta přestala nabízet všechny mezinárodní lety s výjimkou spojení na Nový Zéland až do konce března příštího roku. V Austrálii navíc začala pro leteckou dopravu platit přísná bezpečnostní opatření a omezení.

Qantas, který je přitom na dálkové dopravě velmi závislý, v rezervačních systémech nabízí u destinací v Asii, Evropě či USA pouze lety partnerských dopravců, nikoliv své, jak upozornil australský server Executive Traveller. V praxi tak bude odstávka dálkových letů trvat téměř přesně rok.

Dosud Qantas počítal s tím, že dálkové lety obnoví v říjnu letošního roku. Už před měsícem při prezentaci hospodářských výsledků šéf Qantas Alan Joyce uvedl, že nečeká obnovení mezinárodní sítě do „reálné velikosti“ až do července příštího roku. „Musíme být realisté a říct si, že to, co se děje po světě, bude ještě nějakou dobu trvat. Potrvá roky, než se mezinárodní letecká doprava vrátí na úroveň, na níž kdysi byla,“ uvedl Joyce.

Qantas už začal s přesunem svých největších letadel A380 do Mohavské pouště v USA. Všech 12 strojů tam bude čekat na příznivější časy pro letectví, kdy je nebude problém znovu zaplnit. Joyce to odhaduje nejméně na tři roky. Už příští týden se Qantas sérií speciálních letů rozloučí s Boeingy 747.

Austrálie v uplynulém týdnu výrazně zpřísnila podmínky pro leteckou dopravu. Do Melbourne například nesmí nikdo přilétnout, v případě Sydney a Perthu je dovoleno mít na palubě jen 50 cestujících u každého letu, u Brisbane jen 30.

tagy
18 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
jirka

Ekonomický celosvětový systém typu „LETADLO“ skončil. co dodat

Analytik

Tak tenhle problém Smartwings řešit nemusí.

Anonymus

Smartwings ČSA nekrachnoi, i kdyby koronakrize pokracovala do konce letosniho roku…

Liboros

Rozumný přístup, lepší než se prodlužit vícero a pak skuhrat o státní pomoc i další rok. (čest výjimkám, FR mrk mrk)

Daniel Novák

Business model Ryanairu je založen na kontinuální státní pomoci v podobě dotací.

Kalina

Mají aspoň střízlivý a realistický pohled na věc, příští rok se uvidí…

Tony

Tak zase dálkovky Qantas jsou snad jen do USA (SFO, LAX, DFW) a poté Singapur popř. Londýn (přes SIN nebo přímo z Perthu)

Tony

Do USA jim to vyberou domácí aerolinky se 787 nebo 777 a do Evropy by mohli uživit přímou Perth – Londýn a ty s přestupem si rozeberou šejci

EM*

Létají jenom na všechny obydlené kontinenty

Richard P.

Letel jsem SYD-SCL,tj taky do Chile litali pred coronou,, jenom skoda, ze z Australie nikdy nelitaj Tahiti .

VíKo

Tyhle nazory tak vlivne znacky tuto predikci podpori tak, ze nakonec bude velmi blizko pravde. Myslim si, ze kdo driv rozjede dalkove lety, bude ve velke vyhode. Emiraty, Katar etc se toho podle me chytnou a pokud se dostane epidemie pod kontrolu, a ona se brzy dostane, budou tou dobou uz prvni volbu pro velkou cast cestujicich.

Otik

Nielen Emireates , Etihad a Qatar ale aj Air France-KLM ,Lufthansa, Alitalia , JAL, Korean Airlines atd. Takze Qantas, American Airlines , Delta , BA , Iberia , Virgin Australia budu v nevyhode.

VíKo

Ano. Budou. Podle mě Qantas umí dokonale marketing. Jejich ultradlouhé lety naplní noviny zadarmo informacema o nich. Osobně bych tak dlouho bez přestávky letět nechtěl, ale proti gustu, žádný dišputát. Odhadnout ale už dnes, že to rok nebude stát za nic je odsunulo na druhou kolej.

GPGP

Qatar a Emirates tam už min. pár týdnů létají 🙂

VíKo

No možná na základě vytížení těch linek Qantas takhle zareagoval. Ale svět se teprve srovnává s koronavirem. Máme v tom náskok. Takže na podzim budou úplně jiná čísla i v letadlech.

Otik

Otazka o ktorej jari hovori o tej na severnej pologuli alebo tej na juzne pologuli ? Australia zatvorila hranice pretoze je tam zima a to je idealne prostredie na sirenie choroby COVID-19. Preto je ohniskom nakazy Melburne a juzne casti Australie.

Frantisek

Jak jste přišel na to, že je zima ideální? Že jsou lidé více spolu v uzavřených prostorech? To jedině, protože tenhle virus podle dosavadních poznatků nemá problém ani s vyššími teplotami. 🙂

Partneři


Czechtoll

pst
podcast