Ptejte se hostů podcastu. Správce muzea MHD ve Střešovicích Ondřeje Lásky na exponáty, nevidomé Nicole Fryčové na přístupnost dopravy

Testování Regiopanteru pro PID nevidomými. Foto: Pražská integrovaná dopravaTestování Regiopanteru pro PID nevidomými. Foto: Pražská integrovaná doprava

I mezi hendikepovanými platí, že co člověk, to názor, a tak se stává, že zatímco jedni některá opatření schvalují, druzí je kritizují.

I o letních prázdninách chystáme každé dva týdny nové díly podcastu Cesty Zdopravy.cz a i o letních prázdninách máte možnost se našich hostů ptát. Vzhledem k dovoleným srpnové podcasty připravujeme s větším předstihem. A tak můžete tento týden pokládat otázky hned dvěma hostům najednou.

Tím prvním je Ondřej Láska z pražského dopravního podniku. Je správcem Muzea MHD ve Střešovicích, a stará se o zdejší exponáty. Rozhovor s ním vám přineseme v pátek 15. srpna.

Druhým hostem bude právnička, paralympionička a expertka na práva lidí se zdravotním postižením Nicole Fryčová. Ta se sdružením dopravců SVOD Bohemia spolupracuje na dokončení vůbec prvního Katalogu požadavků a doporučení pro zlepšení přístupnosti veřejné dopravy pro cestující s hendikepem. Rozhovor s ní vám nabídneme v pátek 29. srpna.

Ondřej Láska se jako správce muzea pražského dopravního podniku stará o exponáty, aby byly hezké, reprezentativní a funkční, ať už jde o historické autobusy, trolejbusy, tramvaje, nákladní automobily, pro další generace uchované vozy metra či jeden z vozů petřínské lanovky, který sbírky muzea rozšířila nedávno.

Opravy a provozuschopnost muzejních vozidel řeší se svými kolegy z dopravního podniku i s externími firmami, které se na některých rekonstrukcích podílejí. Je také tajemníkem muzejní rady, která například schvaluje, jaká vozidla sbírku rozšíří.

Pokud jste se byli podívat letos 22. června na autobusový průvod hlavním městem, který završil oslavy 100 let pravidelného provozu autobusů v Praze, mohli jste Ondřeje Lásku vidět za volantem toho nejstaršího: autobusu Škoda 506 N. Projekt na jeho zprovoznění a opravu měl na starost.

Jaké příběhy stojí za historickými vozidly v pražském muzeu MHD? Jaká je budoucnost zdejší sbírky? Jak se dnes shání náhradní díly na historická vozidla, aby zůstala provozní a v dobré kondici? Jak běží příprava nových výstavních prostor pro autobusy přímo ve střešovické vozovně? A co jsou opravdu největší poklady sbírky pražského dopravního podniku?

Otázky Ondřeji Láskovi můžete psát zde v diskusi až do středečního podvečera.

Žena, která pomáhá přístupnější dopravě pro hendikepované

SVOD Bohemia teď v létě dokončuje první Katalog požadavků a doporučení pro zlepšení přístupnosti veřejné dopravy, který bude přelomovým manuálem, jak vybavit prostředí veřejné dopravy v Česku pro hendikepované, aby se v něm mohli bez problému pohybovat a orientovat. Jeho cílem je napříč dopravním trhem sjednotit pravidla, od vybavení vozidel, přes orientaci na nádražích až po bezproblémový nákup jízdenek. Půjde o důležitý podklad i pro samotné dopravce při vypisování zakázek na nová vozidla.

Nejde zdaleka jen o to, aby vše splnilo zákonné normy, ale aby byla navržená opatření také skutečně v praxi funkční pro cestující s hendikepem, ať už jsou na vozíku, nevidí, neslyší a nebo mají další omezení.

Teorie norem a praktický přínos ve skutečném provozu mohou být nezřídka dvě odlišné věci.
Katalog řeší desítky situací, které mohou být pro hendikepované problémem, například vyhledání spojení, zakoupení jízdenky či místenky, vyhledání místa ve vozidle, cesty na nádraží a orientaci na něm nebo zjištění nástupiště.

I mezi hendikepovanými platí, že co člověk, to názor, a tak se stává, že zatímco jedni některá opatření schvalují, druzí je kritizují. I proto vzniká tento katalog pod hlavičkou sdružení osobních dopravců SVOD Bohemia ve spolupráci se Správou železnic, Hospodářskou komorou, Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých České republiky i Národní radou osob se zdravotním postižením České republiky.

Právě Nicole Fryčová je velmi aktivní v pomoci ostatním lidem s hendikepem. Sama je nevidomá. Od prosince 2024 je členkou Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením za občanskou společnost, letos v březnu byla jmenována do Poradního orgánu veřejného ochránce práv pro oblast práv lidí se zdravotním postižením. A na vzniku tohoto katalogu se velmi aktivně podílí

S čím mají lidé s hendikepem při cestování největší problémy? Jak bude v praxi vypadat pravidlo, že by všechny informace měly být vnímatelné minimálně dvěma smysly? V čem může katalog skutečně pomoci? A proč se vlastně pustila do práce na lepším zpřístupnění veřejné dopravy?

Své otázky můžete psát Nicole Fryčové zde v komentářích stejně jako Ondřeji Láskovi až do středečního podvečera.

Na začátku dotazu uveďte, komu z uvedených hostů je určen.

Tagy cestování nevidomých dpp muzeum MHD podcast Cesty Zdopravy.cz přeprava handicapovaných Vozovna Střešovice
9 komentářů