Infrastruktura Silnice Stavebnictví

První úseku obchvatu Frýdku-Místku postaví Alpine Bau, levnější Řeky ŘSD vyřadilo

Vizualizace obchvatu Frýdku - Místku. Foto: ŘSD
Vizualizace obchvatu Frýdku - Místku. Foto: ŘSD

Dlouho očekávaná a plánovaná stavba obchvatu Frýdku-Místku může začít. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) po roce a půl vybralo firmu, která postaví první etapu obchvatu. Vítězem je Alpine Bau a další firmy ve sdružení. ŘSD za stavbu zaplatí 2,169 miliardy.

O zakázku se utkalo osm stavebních firem a sdružení, uvedlo ŘSD na profilu zadavatele. Alpine Bau patřící do skupiny PSJ Group podalo nabídku ve sdružení s firmami Berger Bohemia, Berger Bau a Habau jako druhou nejlevnější. S nižší cenou přišla řecká firma Aktor Ate, která nabídla 2,047 miliardy korun. ŘSD ji ale vyřadilo, stejně jako nabídku sdružení Silnice Group a Váhostavu. Obě firmy se obrátily na antimonopolní úřad, kde ale neuspěly.

Vysoutěžená cena je nakonec o čtvrtinu nižší, než byla odhadovaná cena podle projektu (2,896 miliardy korun).

Zákres 1. etapy obchvatu Frýdku - Místku. Foto: ŘSD
Zákres 1. etapy obchvatu Frýdku – Místku. Foto: ŘSD

Důvodem vyloučení podle písemné zprávy zadavatele bylo nepředložení některý příloh ke smlouvě nebo změnění položek ve výkazu výměr: v 73 případech byla změněna měrná jednotka položek soupisu prací, ve 3 případech bylo změněno množství položek.

Stavba je jednou ze souboru staveb obchvatu Frýdku-Místku. Jde o koncovou stavbu dálnice D56 s napojením na dálnici D48. Délka činí 2,184 kilometrů dlouhou stavbu, hotovo má být za čtyři roky.

Stavba má stavební povolení už od roku 2010, poslední překážkou bylo řízení u antimonopolního úřadu. ŘSD ve svém informačním letáku uvádí jako termín zahájení stavby letošní duben. Další úseky tak daleko nejsou: druhá etapa se stále soutěží, navíc nemá stále stavební povolení.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Martin Žilinský
Host
Martin Žilinský

Ve výstavbě bude sice první etapa, která je téměř nevyužitelná, protože směr Ova- N. Jičín zranzit nevyužívá a ani sjezd tudy timto směrem není, takže krásná cesta do pole

Karel Deutscher
Host
Karel Deutscher

Jen je škoda že máte chybu ve lustrační fotografii z Řsd, bude se stavět mnohem větší část než která je uvedena na obrázku prakticky celá R56 . Od křížení na Ostravu po křižovatku na Frýdlant nad Ostravicí

Partneři