Doprava ve městě Elektromobilita Trolejbusy

První trolejbus z obnovené spolupráce Škody a Iveca obdrží Zlín

Trolejbus Škoda 35Tr s karosérií Iveco. Autor: Škoda Electric
Trolejbus Škoda 35Tr s karosérií Iveco. Autor: Škoda Electric

Dopravní společnost Zlín-Otrokovice bude prvním provozovatelem nového trolejbusu 35Tr, který vzešel z obnovené spolupráce Škody Electric a Iveca. Osmnáctimetrový kloubový trolejbus s karosérií Urbanway od Iveca zamíří do Zlína ve druhém čtvrtletí příštího roku. Cena je podle věstníku veřejných zakázek 16,94 milionu bez DPH.

Trolejbus bude vybaven trakční baterií a poloautomatickými sběrači proudu, takže bude schopen jízdy bez připojení k trolejovému vedení. Energii si ukládá během jízdy z trolejí. „Vůz bude na bateriový pohon schopen ujet nejméně deset kilometrů, což dopravci přináší velkou flexibilitu v jeho využití na linkách MHD,“ uvedl obchodní manažer Škody Electric Radek Kapr. Vozidlo je vybaveno i systémem takzvaného kneelingu, který v zastávce pravou stranu vozu přiklání k nástupišti.

Škoda a Iveco se vrátily ke spolupráci na výrobě trolejbusů po čtyřleté pauze, nový trolejbus představily ve vizualizacích loni v listopadu na výstavě CzechBus, na testy do plzeňských ulic vyrazil poprvé začátkem února. V minulosti obě firmy společně vyrobily na 500 trolejbusů.

Zlín bude prvním odběratelem i druhého produktu vzešlého ze spolupráce obou výrobců. V prvním čtvrtletí příštího roku by měl obdržet nový elektrobus Škoda E’City.

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petr.R

vypadá to, že bude jezdit do tescomy a do zoo lešná.

PetrB

Myslim, ze kastle od Solarisu jsou na tom lepe nez ty od Iveco

Petr.R

ano máte pravdu i na lepší očistu pod sedačkama.

Michal

Nějak mě překvapuje, že si dopravní podnik kupuje 1 (slovy jeden) trolejbus. To jich ve Zlíně mají jednotky kusů, takže jedním provedli obnovu velké části vozového parku?

JZ

Asi ho berou na zkoušku, jestli se v realném provozu ve městě osvědčí.

M

Michal:v letech 2013-15 dopravní podnik nakoupil v rámci projektu 25 trolejbusů, nyní kromě tohoto trolejbusu a elektrobusu nakupuje ještě 7 trolejbusů SOR, takže trolejbusů má v provozu více.

Michal

Ok, tak tím spíš se divím kusovým nákupům – třeba potřebuje jeden kloubový… 🙂