První krok k obchvatu Náchoda. Začnou zemní práce pro archeologický průzkum

Vizualizace obchvatu Náchoda. Foto: ŘSDVizualizace obchvatu Náchoda. Foto: ŘSD

Cena v soutěži klesla o více než padesát procent.

Ředitelství silnic a dálnic začíná s prvními stavebními pracemi pro dlouho očekávanou stavbu obchvatu Náchoda. Vybralo zhotovitele pro zemní práce na záchranný archeologický výzkum v trase nové silnice, která má městu ulevit od silné nákladní dopravy.

Zakázku získala společnost MI Roads, která současně výrazně zlevnila proti odhadované ceně. Zatímco ŘSD předpokládalo 40,2 milionu korun, vítězná cena je 18,9 milionu korun. V tendru bylo pět soutěžících. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. Současně běží i soutěž na samotný výzkum.

ŘSD získalo povolení pro stavbu obchvatu letos na jaře. Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla probíhá ještě majetkoprávní vypořádání a zpracovává se zadávací dokumentace stavby pro soutěž na zhotovitele. „Koncept by měl být odevzdán do konce roku a zahájení výběrového řízení na zhotovitele předpokládáme na konci prvního čtvrtletí příštího roku,“ uvedl Mátl.

Mapa obchvatu Náchoda. Foto: ŘSD

Začátek stavby příští rok

Náchod je jedním z největších měst v zemi, přes které dosud jezdí veškerá tranzitní doprava. V budoucnu by mělo ulevit městu od dopravy kromě obchvatu i přesunutí části tranzitu na dálnici D11. O stavbě obchvatu se v Náchodě mluví od 90. let. V roce 2017 získalo ŘSD na stavbu po osmi letech od žádosti pravomocné územní rozhodnutí.

Severní obchvat města má vyjít na 3,147 miliardy korun. Je navržen v kategorii S 11,5/70 v celkové délce 6 485 metrů. Začne u Vysokova, kde vznikne pětiramenná okružní křižovatka. Skončí v Bělovsi těsně na hranici s Polskem. V trase obchvatu jsou navrženy dva tunely. Hloubený tunel Kramolna délky 100 metrů a tunel Dolní Radechová délky 363 metrů, který obsahuje ražené i hloubené části. Největšími navrženými mosty jsou estakáda Dolní Radechová délky 257 metrů a estakáda Běloves délky 326 metrů. Součástí stavby bude i 930 metrů dlouhá přeložka silnice I/14, která k Náchodu přivádí dopravu od Nového Města nad Metují a Rychnova nad Kněžnou.

Samotná stavba, která potrvá zhruba tři roky, má začít v závěru příštího roku. Kompletně je popsána v informačním letáku.

Tagy I/33 MI Roads obchvat Náchoda Ředitelství silnice a dálnic ŘSD Záchranný archeologický výzkum
44 komentářů