Průměrná marže pumpařů stoupla až o 90 %, ukázala kontrola ministerstva

Čerpací stanice Benzina. Foto: BenzinaČerpací stanice Benzina. Foto: Benzina

Rafinační marže výrobců stoupla i na desetinásobek.

Tuzemské čerpací stanice využily rostoucích cen pohonných hmot k výraznému navýšení své prodejní marže. V březnu stoupla u nafty v průměru o 62 %, u benzínu dokonce o 90 %. Ukázala to kontrola ministerstva financí, která ale neřešila zvýšení marže u rafinérií a velkodistributorů.

Ministerstvo financí začalo s monitoringem poté, co ceny pohonných hmot začaly skokově růst. Analýza pracuje s daty za více než 2 500 veřejných čerpacích stanic, tedy přes 90 % českého trhu.

„Průměrná marže u litru nafty byla v únoru 3,03 koruny, zatímco v březnu 4,91 koruny. U litru benzínu dosahovala průměrná marže v únoru 2,29 koruny a v březnu 4,39 koruny,“ uvedlo ministerstvo ve své zprávě. Podle úřadu zafungovala slovní intervence ministerstva a marže čerpacích stanic od oznámení začátku kontroly marží dne 14. března významně poklesly. Přesto byla průměrná hrubá marže v březnu oproti únoru u nafty o 1,88 Kč a u benzínu dokonce o 2,10 Kč na litr vyšší.

Cenová regulace se zatím odkládá

Přestože ministerstvo financí vnímá vysokou volatilitu na trzích a rozumí složité problematice cenotvorby pohonných hmot, nepovažujeme tyto argumenty v současné době velmi vysokých cen paliva za ospravedlňující k navyšování průměrných marží,“ uvedlo ministerstvo.

Ministr financí Zbyněk Stanjura v březnu mluvil o zavedení cenové regulace pohonných hmot. Dojde k ní, pokud během dubna marže adekvátně nepoklesnou. „Aktuálně také rozšíříme naši cenovou kontrolu o reálné nákupní ceny, abychom byli schopni monitorovat také velkoobchodní rafinační marže. Kontrolu distributorů považujeme za nezbytnou i proto, abychom v období od června do září tohoto roku dokázali ohlídat promítnutí snížené spotřební daně o 1,50 Kč do konečné ceny nafty a benzínu pro řidiče. Takto rozšířená kontrola ministerstva bude pokračovat až do konce září,“ uvedlo ministerstvo.

Zvýšení marží na straně rafinérií ukázaly čtvrtletní výsledky Orlenu a MOL. Jejich rafinační marže stouply několikanásobně. Kompletní prezentace ministerstva financí k problematice marží u pohonných hmot naleznete  zde.

Tagy ceny PHM ceny pohonných hmot kontrola cen PHM ministerstvo financí
83 komentářů