Průlom pro Siriusy na českých kolejích: získaly potřebné dokumenty ke schválení včetně čínského ETCS
Jednotka Sirius v Ústí nad Labem. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz
Pro čínského výrobce jde o zásadní posun ve snaze expandovat na evropský trh.
Zajímavé, oni si tu pilotují jednotky a zatím se tu budou zpřísňovat cla? Doufám, že případné náhradní díly vyjdou pronajímatele a následně RegioJet pořádně draho. Pokud vím, úřady považují čínské systémy za „bezpečnostní riziko“. Zajímavé pokrytectví. Prostě si musíme přiznat, že jejich vlaky, kterými sem chtějí expandovat mohou být lepší a za nižší cenu.
Moc by se mi libilo kdyby CRRC odkoupil od CD vsechny 380ky, namontoval do nic cinske ETCS a s velkou gracii zas prodal zpet s nejakym drobnym ziskem a vsichni vyrobci predrazeneho evropskeho zabezpecovace by dostali po cumaku.
Ten materiál, co užíváte, chci také.
Je to tak trochu bezpečnostní riziko. Ne z hlediska funkčnosti samotného ETCS, ale možnosti kybernetického útoku v poněkud nestabilní politické situaci.
Záleží, jak je řešený upgrade firmware. Nebo, že by instalovali skrytý satelitní přijímač? Nebo malý GSM modul? Ale po aféře se zablokováním jednotek v Polsku bych se ničemu nedivil. 🙂
Nemá to náhodu wifi, tedy router přímo ve vozidle? Pokud chcete, tak z něj vytáhnete tolik telemetrie, kolik chcete. A nemusíte nic nabourávat, máte to tam přes servisní kanál onoho wifi routeru.
Samotný řídící systém by měl mít zcela oddělený okruh.
Jiste máte mobilni telefon, kde byl vyroben? Mozna mate auto, z jake zeme jsou cipy v tomto vozidle?? V praci mate stolni pocitac, kde byl pravdepodobne vyroben?? (Az na vyjimky), davno uz je to jedno..
Tak to je skvělá zpráva, s tím může Regiojet drandit o stošest 🙂
No tak čínské ETCS… Doufám, ze to bude důkladně prověřeno na možnosti nějaké sabotáže.
Sabotáž bych čekal spíš na straně infrastruktury (u nás se tuším podařilo vyštípat třeba takové Huawei) než od vozidla. Tam je naopak hrozba špionáže, ale to se víc praktikuje u aut importovaných z Číny, která jsou stále online.
Presne. Protoze pokud jde o sabotovani zeleznice, vystacime si v pohode sami.
Jak budou testovat jednotky na Slovensku a v Polsku?
Oni to Maj jistě už dávno vymyšlený 😉
Kdo? CRRC?
Tomu schválení od ERA hodně pomůže a maximálně se udělá testovací provoz.
Pro RJ to není relevantní otázka, ten je má čistě na R23.
Ano testovací provoz mam na mysli, vim ze na Slovensku byl ale v Polsku Sirius nebyl
Přece jen CRRC asi chce mít kompletně schválené vozidlo
A sevisovat to sem budou jezdit číňani? Nebo už tu Maj vybudovanou pobočku? 🤣
Není to jedno? Sednou na letadlo a druhý den jsou tu. Věřil bych, že to kolikrst bude i dřív, než nějaký jiný zástupce z Česka
To je možné, spíš bych měl obavy z dlouhého trvání údržby, jak se ukázalo během testovacího provozu letos, i když to třeba ještě nějak vychytají.
Pokud přiletí za 2 dny, tak budou stejně jedničky. Zvolen se u reklamací málokdy dostane do 10 dní a Vrútky pod měsíc…
Aproč vy? To by snad mohl mít Regiojet obavy, vy to neplatíte
Dobrá, tak takto: Kdybych byl odpovědným zaměstnancem Regiojetu, měl bych obavy…
Kdybyste byl odpovědným příčetným zaměstnancem, máte to podchycené ve smlouvě, včetně penále. Ideálně aby déle nefunkční jednotka zaplatila náhradu.
Jenže regiojet, respektive sociopat Jančura, si špičkové právníky nechal odejít, protože jim dluží šestimístné částky.
Mají pobočku ve Vídni.
Ano, jenom „management“.
Pošlou servisaky na školení do Číny, nebo dneska spíš se udělá Česko Čínská videokonference udělají se školící materiály a někdo naučí ty lidi ty vlaky opravovat.
Prvně by to musel sám „Číňan“ umět.
Tak jednotky řady 665 maji všechny doklady, tak alespoň zjisteme, jak je ERA rychlá. Vzhledem k předpokládanému schválení v roce 2025 je administrativní úkon trvající více než tři měsíce jeden z důvodů, proč železnici ztrácí oproti jiným segmentům dopravy.
Například bicykl si můžete postavit. Svařite si rám, přidáte přední vidlici, osadíte řidítka, kola, pedály, řetez, brzdy, odrazky a je hotovo. Policie vás nechá napokoji ikdyž nedosáhnete nohama na zem, něco takového fakt jezdí:
https://www.merchyou.com/media/Blog/Do_prace_na_kole/DPNK_2022.png
Cena čínského ETCS by mne zajímala.
To mě taky…
S dotacemi od čínské vlády, jelikož s námi čínská vláda vede obchodní válku to bude určitě velmi levné.
Mě by spíše zajímala ta firma, která to protlačila….
Hurá! Pokud pominu politický aspekt tak čím více subjektů bude schopno vyrábět vlaky s ETCS tím lépe. Neříkám že Sirius je kdoví co ale oproti šukafonům…
Spíše oproti východoněmeckým vagonům, které dosud jezdily na trati, kde jsou Siriusy nasazovány…
Myslíte ty původně A a D …mz?
Ten politický aspekt je ale zrovna u vlakového zabezpečovače docela důležitý… Naštěstí jde o mobilní část, ale i tak. Kybernetické útoky na kritickou infrastrukturu dávno nejsou jen nějaký hypotetický problém, je to věc, s kterou je třeba počítat jako s jistotou v případě zhoršení vztahů, viz Rusko. Ostatně nutně to ani nemusí být rozhodnutí státního aktéra – vzpomeňme na specifický polský konkurenční boj, nebo třeba na rozhodnutí českého Jablotronu ze dne na den vypnout služby desetitisícům svých systémů v Rusku. Jasně, tady jde o tři osobní jednotky, ale nějak začít musí. Odstavit třeba flotilu lokomotiv tahajících nákladní vlaky, by mohlo… Číst vice »
Moc děkuji za komentář, ano Jablotron to skutečně provedl, a vlastník Dědek je skutečný vlastenec, pomáhá, jak se dá.
Ale ostatní pro pár špinavých peněz budou škodit. Prostě není co dělají.
Někteří budou škodit třeba i zadarmo, stačí aby sami sebe přesvědčili, že -soukromník- může za jejich podělaný život.
Jeden chtěl využít poruchu zabezpečovačky k ježdění plnou rychlostí přes nezavřené přejezdy v naději, že vlak srazí nějakého řidiče, chodce nebo cestujícího v autobusu, protože nejeli vlakem.
To si děláte doufám srandu. Svět stojí na pokraji velkého a zásadního ekonomického boje o přežití, vyvolaného Čínou, tak vy byste jim ještě chtěl pomáhat, nebo pomáhat všem zemím tzv. BRISC, které chce vyválcovat Západ. Možná o tom nic nevíte. ale jsou toho už ostatní media plná. Pokud by někdo nevěděl, co je to ekonomické seskupení BRIC tak především Brazílie, RUSKO, ČINA, INDIE a některých méně nebezpečných států.
Možná čtete ruské dezinformace, to je mi léto. TAk vám“děkujeme“ za názor. I těm 11 plusařům. Skutečně ohromné.
Souhlasím se vším co píšete, kromě toho, že to vyvolala Čína.
Díky za Váš komentář, jsem rád, že si na Západě stále více lidí uvědomuje, jaké nebezpečí pro náš demokratický řád Čína představuje. 🙂
Já bych jen dodal, že BRICS je celkem volné uskupení, a ty státy nejsou úplně jedna aliance. Čína a Indie jsou spíše nepřátelé než přátelé, byť obě mají relativně dobré vztahy s Ruskem.
S Ruskem jen proto, jelikož jim prodává suroviny.
K tomuboji o přežití , ten Cina nevyvolala jen využila Evropskou blbost,vše vyrobit co nejlevněji a všechny špinavé vyroby nacpat do Asie. A takhle to dopadlo
Víte, kdo založil a přímo řídí výrobce tohoto vozidla? A vadí vám to? A vadí vám, že ti, kdo toho výrobce založili a řídí vše dotují a umetají tomu cestičku do celého světa? Nedovolená podpora vám nic neříká?
CRRC je největší výrobce kolejových vozidel na světě. Tržby mu sice stagnují, ale od svého založení v roce 2015 nikdy ve ztrátě nebyl (má čistý zisk cca. 11 mld CNY – asi 35 mld. Kč), dotace tedy nepotřebuje. Ale je závislý na domácím trhu (90 % tržeb), tak se snaží o zahraniční expanzi. Ale ta se mu nijak extra nedaří.
Bez podpory nebo tolerance neuděláš v komunistickém světě ani ránu. A hospodářský výsledek u firmy přímo zavisle na státu? Ve škole by se holt měli více učit o normalizaci a těchto ideologiích , aby si s hlupakama zkušení manipulátoři nevytirali zadek.
Napsal jste to sám. Je to výrobce závislý na domácím trhu, tedy na zakázkách dalšího státem vlastněného podniku. Tedy strana naplánuje nákupy, CRRC vyrobí, státní dopravce koupí. Takže vlastně model, kde nejde prodělat, a proto je zcela irelevantní, že CRRC nikdy od svého vzniku nebyl ve ztrátě.
No jo, když ještě Ministerstvo dopravy ČSSR objednávalo vozidla, měli tuzemští výrobci co vyrábět a dokonce se tím mohli chlubit i ve světě.
Oproti šukafonům… A kolik šukafonů na lince R23 jezdilo za doby provozu ČD na této trase?
Úplně jste mi to vzal z pusy, ať se odprostíme od kvality zpracování a politiky, prostě toto patří na koleje v 21. století.
Kvalita zpracování? Je tam nějaký problém?
Spíš bych to srovnával s InterPantery nebo se stávajícími švýcarskými jednotkami Leo Expresu. Oproti prvně zmíněným to má nesrovnatelně lepší jízdní vlastnosti, podobné jako druhé zmíněné, z nichž to koncepčně do značné míry vychází.
v čem lepší?