Prodloužená chapadla MHD: Sdílená kola zdarma na Lítačku využilo za čtvrt roku 7200 lidí

Sdílená kola v Praze. Pramen: ROPIDSdílená kola v Praze. Pramen: ROPID

Hlavní město hodnotí pilotní provoz jako úspěšný, sdílená kola chce zakomponovat do MHD natrvalo.

Město Praha a dopravní organizátor ROPID si pochvalují čtvrtroční pilotní projekt, během kterého mohli majitelé Lítačky využívat sdílená kola po Praze zdarma. Službu dosud využilo 7200 lidí, počet výpůjček se pohybuje kolem 72 tisíc.

„Ukazuje se, že výhodná kombinace pražské MHD s jízdou na kole má smysl. Proto nyní připravuje Hlavní město Praha přerod tohoto pilotního projektu do trvalého provozu,“ oznámil dnes ROPID.

Služba pro držitele předplaceného kuponu PID pro Prahu funguje od 11. října. V jejím rámci mohou cestující využít zdarma sdílená kola až čtyřikrát denně na 15 minut. Poskytovateli jsou firmy Rekola a Nextbike. V Lítačce si tuto možnost aktivovalo přes 13 tisíc lidí, z toho ji reálně využilo zmíněných 7200 cestujících. Nejčastěji si kola půjčují na dobu kolem 5 minut, více než tři čtvrtiny jich využilo službu vícekrát.

Největší zájem o sdílená kola je v Holešovicích, Dejvicích, Karlíně a na Starém Městě. Atraktivní je podle ROPIDu celá oblast podél vltavských břehů. Nejčastěji si lidé půjčují kola v přepravních špičkách, a to ráno kolem sedmé a odpoledne mezi 14. a 17. hodinou.

„Čtvrt roku fungování pilotního projektu i přes zimní období ukazuje, že kombinace sdílených kol a MHD dává smysl a lidem využívajícím veřejnou dopravu přinášíme další benefit v podobě snadnějšího a zároveň zdravého pohybu po Praze. Proto jsme se rozhodli trvale zapojit sdílená kola do systému Pražské integrované dopravy,“ řekl náměstek pražského primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

Podle šéfa ROPIDu Petra Tomčíka každý den nyní přibývá zhruba 30 nových uživatelů.

Tagy Hlavní město Praha Lítačka nextbike Rekola ropid sdílená kola
42 komentářů