LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Prodeje nových aut začínají zpomalovat, SUV mají v Česku už čtvrtinu trhu

Toyota RAV4 s hybridním pohonem. Foto: ToyotaToyota RAV4 s hybridním pohonem. Foto: Toyota

Velký růst českého trhu s novými auty končí. Za září registrace nových vozů stouply jen o 1,37%. I tak ale

Velký růst českého trhu s novými auty končí. Za září registrace nových vozů stouply jen o 1,37%. I tak ale letos prodeje nových aut zřejmě překonají loňský rekord.

Podle dnes zveřejněných dat Svazu dovozců automobilů úřady za září zaregistrovaly 20 219 vozidel, za celý rok 205 511 aut, což je nárůst o šest 6,6% za prvních devět měsíců. Rychleji rostou registrace ojetých vozidel.  I na základě čerstvých dat snížila společnost PwC odhad růstu na 6-8% v porovnání s loňským rokem. „Je to stále poměrně ambiciózní odhad,“ řekl ředitel SDA Josef Pokorný.

Statistiky potvrzují trend posledních let v oblibě typů aut: dál roste podíl aut SUV, v září už dosáhl jejich podíl 24,91%. V Česku se jich kupuje ale v porovnání s Evropou stále méně, celá Evropa má podíl 30% SUV.

Stejně tak se potvrzuje i trend odklonu od naftových pohonů, jejich podíl na registracích klesl v září už jen na 36%. Alternativní pohony tvoří stále jen zlomek prodejů, i když jejich registrace rostou. V prodejích podle barev stále vévodí s necelými třiceti procenty bílá.

V žebříčku nejprodávanějších vozů je největším překvapením Toyota, která meziročně navýšila prodeje o 50% a po dlouhé době se dostala zpět do první desítky. První trojice patří dlouhodobě Škodě Auto, Volkswagenu a Hyundai. V pořadí podle modelů jsou na prvních čtyřech místech škodovky: Octavia, Fabia, Rapid a Superb. Na pátém místě je Hyudai i30, za samotné září je vůz z Nošovic čtvrtý.

Jiné typy automobilů zažívají letos pokles, například nákladní automobily mají letos registrace nižší o 15,4%. Podle Pokorného to může souviset i s nedostatkem řidičů.  O více než třetinu spadly letos registrace autobusů. Ty by ale měly díky dokončení řady velkých zakázek pro dopravní podniky letos začít pokles vyrovnávat.

Tagy sda statistiky prodejů aut
Žádné komentáře