LOT 3a leaderboard

Proč dráhy chtějí vagony pro Slovinsko? Sázejí na novou rakouskou infrastrukturu

Stavba vagonů ve vídeňském závodě Siemensu. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářStavba vagonů ve vídeňském závodě Siemensu. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

České dráhy před několika dny vyhlásily soutěž na dodávku až 90 nových vagonů pro mezinárodní dopravu. Jedním z požadavků, který

Zpět na článek
36 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Člověk

O po stavbě tunelů bude Vídeň – Lublaň 5 hodin, což je imo pořád moc na nějakou reálnou využitelnost

železničář v důchodu

A ono už na vozech nestačí označení „RIC“, aby směly jezdit všude?

Karel IV

Railjet má na boku nápis „RIC“?

železničář v důchodu

To jsem sice nezkoumal, ale to je ucelená „netrakční jednotka“, nikoli jednotlivý vůz – a v případě, který je popsán, má jít o jednotlivé vozy vzájemně spojovatelné s jinými vozy (pokud jsem tomu tedy správně rozuměl), takže problém asi bude v nějaké jejich jiné „specialitě“.

Karel IV

Právě že i tentokrát půjde o netrakční soupravy…

VS

Dobrý den,

domnívám se, že slovo doprava je vázáno na spojení ,,odněkud někam„, takže bych prosil opravit větu ,,Dráhy Slovinsko zahrnují do svého rajonu, tedy středoevropského prostoru, kde se zahraničními partnery zajišťují provoz mezinárodních vlaků.„ na ,,Dráhy Slovinsko zahrnují do svého rajonu, tedy středoevropského prostoru, kam se zahraničními partnery zajišťují provoz mezinárodních vlaků.„.

Předem děkuji (a oceňuji správný tvar ,,sázejí„).

Martin

Slovinsko navštěvuji rád a často, přímé vlakové spojení by bylo skvělé. Jen kdyby bylo přes Brno. Zatím je nejkratší spoj autobusem do Ljubljane s přestupem na letišti ve Vídni 7h 30min, ale seďte tak dlouho v buse. Vlakový spoj je o hodinu delší, ale za to komfortnější a kdyby byl bez přestupu? Labůžo.

W.

Hm a nějaký důvod proč Lublaň ano a Záhřeb už ne?

Nekdo

ano je, jedno z toho je civilizovana zeme a to druhe jiz Balkan…

Jarda V.

Přímá linka Praha- České Budějovice – Ljublana – Terst od Flixbusu jízda tak těch 7h z ČB a 9 z Prahy.

DanS

Myslím, že by spíš mělo teoretický smysl protažení Jižních expresů. Po Tauerbahn do Slovinska, cestou je řada zajímavých destinací – Salzburg, projíždí rakouské Alpy, poté Jesenice a Lesce ve Slovinsku (Triglavský NP, kam v létě míří velké množství Čechů). Případně směr Innsbruck – Brennero, Bolzano – Verona, též časný turistický směr bez rozumného leteckého spojení.

Petr.R

Chtělo by to aby stát měl nějakou drážní firmu, která by se starala u tuzemský tratě a vypravovala nějaký motoráky, kde je bezbarierový vstup . Kupovat vagony pro nějaký cizí země a nemět obslužnost v tuzemsku je výsměch pro daňový poplatníky.

J1NDR4LN3

Tohle si vyřiďte s objednavateli na daných tratích. Co si objednavatel objedná, to ČD dodají a je naprosto logické, že nebudou dodávat nic co nemusí. Na druhou stranu jsou tu pak komerční trasy, kam zase logicky nasazují to nejlepší, aby držely krok s konkurencí.

Petr.R

ale výběrko teď bude, dříve jsme museli trpět pragocentralismus., nebot i ti lidi co musí jezdit 152 dávali peníze na pendolíno. Vy nevíte, že ve zlínským kraji byl jiný model financování dopravy jak v jiných částech republiky. Já si nemůžu nikam stěžovat, protože výběrko na dopravce už bylo asi čtyřikrát odloženo.
Ale ta nezávislá sekce státem řízená by nebyla špatná, bojovat s konkurencí se má, ale nesmí být zvýhodněna určitá skupina cestujících na ukor druhých.

Franta Jouda

Jo jo, moravský komplex z Prahy, čekal jsem kdy nějaké Lozja ze sklépka zas bude brečet…

Romanero

Bože chraň nás před těmito mudrci

Petr.R

napiš telefon a jak někdo bude chtít jet 152-někde jezdí ty modré bez hvězdy 520 a bude mět kočárek, nebo bude na vozíku, tak mu pomůžeš anebo vysvětlíš, že čd mají taky railjety, ale bohužel né pro vás.
Chlape nebo dětátko vzpamatukjte se a vžijte se do normálních cestujících.

K.S.

Protože je smlouva s krajem za takových a takových podmínek, jsou blbě napsané že nevedou dopravce ke snaze zvýšit počet cestujících, komfort a pod. Upřímně odpovězte, pokud Vás bude smlouva s krajem zavazovat jen k provozu vlaků o nějaké kapacitě, není tam nic o nízkopodlažnosti a pod. dostanete pořád stejné prachy, tak budete se snažit zvýšit standart, utrácet za vozidla, nebo budete dál jezdit s honeckry?

Petr.R

tak dobře vzdávám to a jdu se do kostela modlit za výběrko ve zlínském kraji. Já jsem myslel, že čd dostávají od státu peníze a kraj jim platí něco navíc za objednaný služby. Jdu hledat tu smlouvu.

mgr.pavel

Dopravní obslužnost na regionálních tratích zlínského kraje si zajišťuje zlínský kraj sám, ne?

K.S.

ČD jakožto akciovka nemohou od státu dostávat peníze, pokud ten si u nich neobjednává nějakou službu, nebo by nedošlo k emisi akcií, které si od nich stát koupí… Nebo se nedělají čachry s majetkem. Od krajů pak dostávají peníze na základě smlouvy, kterou s ním uzavřely na dopravní obslužnost.

Petr.R

můžete najít někde tu smlouvu, jenom vím, že zlínský kraj chce peníze od obcí(100kč na hlavu) protiprávně na autobusy. Na trati co protíná dva kraje je to jak? Nemá čd na starosti základní obslužnost a kraj si platí zbytek.

Filip Chocholatý

A vy si myslíte, že každý tady z diskutijících dojíždí do práce railjetem?? Já třeba jezdím denně nejvytíženější linku IDSJMK Tišnov-Brno. A víte co nám tam jezdí? Bdmtee a doufám, že budeme mít třeba někdy nový vlaky i u nás na lince, ale přece tady nebudu závidět, že někde se kupujou nový a hlavně teďka se objednaly pro mezinárodní dopravu, když mi jezdíme tímhle.

Petr.R

já nezávidím, jenom konstatuji. Nákladní doprava taky byla oddělena a co je na tym, že jsem navrhnul aby dálková doprava byla oddělena od místní, je to všude na světě, tak proč by to nemohlo být u čd. V čsad bylo taky zvlášt tir, mhd, meziměsto, dálková, zájezdová, kusovka atd.

coudy

Vždyť i v UK vybrali shit co jim nabídl Jančura jako druhou možnost. Případně tam ten váš guru může začít jezdit.

Petr.R

já neznám žádnýho duchovního učitele a nejsem ani tím směrem zaměřen, tím chi říci, že nerozumím co kde a co.

Apollo 17

“ tím chi říci, že nerozumím co kde a co.“

To je Váš hlavní problém.Nerozumíte co a kde,ale radíte jak a kdy :-))))

Petr.R

neradím, já jsem navrhnul aby dálková doprava byla oddělena od místní dopravy z důvodu lepšího hlídání dotací jak to bylo u nákladní.
No a co kde- já jsem nevěděl že u dráíhy je i duchovní, jsem myslel, že tam máte jen odbory a proto jsem to chtěl vysvětlit.

Lukáš

Tak stát tu firmu už dávno má a jmenuje se SŽDC.
A dopravce má taky a jmenuje se ČD.

Zbytek je bohužel stále stejná písnička, že stát dodnes nebyl schopný vymyslet jednotný systém dotované hromadné dopravy s jednotnou cenou. Pak z toho v součtu vychází Kocourkov.

Dokud MD jasně neřekne, jaké jsou minimální standarty dopravy platné pro všechny, nezavede se jednotné jízdné (cena za dopravu platná kdekoliv) tak si to bude každý kraj organizovat jak se mu zlíbí i kdyby stát těch firem měl 10.

Petr.R

Dopravce čd se má rozvinout do provozoven, má jen nákladní a osobní a to je málo na hlídání utraty státem.

Milan

Na jih Evropy cestují milióny lidí hlavně k moři a k tomu má Lublaň ještě hodně daleko. Není mi jasné, pro jaký typ cestujících by byl tento spoj přínosný. Naopak přímé sezónní spoje na italské nebo chorvatské pobřeží, př. do Benátek nebo Rijeky by už mohly mít mnohem zajímavější potenciál.

jal

No a z Ljubljany je do Rijeky kousek, podobně jako do Terstu a kolem pobřeží dál. Ty tunely cestu hodně urychlí.

Milan

Přestupy jsou pro mnohé stresující a velkou překážkou i v rámci ČR, natož v zahraničí (jazyková bariéra, neznalost prostředí, ujetí přípoje atp.). Jediná možnost získání cestujících – rekreantů do vlaku jsou přímé spoje a možnost nákupu jízdenky v ČR pro celou trasu, nejlépe se zajištěním garantovaných přípojů až do cílových turistických destinací přes partnerské místní autobusové dopravce.

Alex, Havířov

To je sice krásné, co píšeš, ale ČD není schopna zabezpečit přípoje ani v rámci ČR, tak pochybuji, že Ti zajistí přípoj někde v Rakousku. Už se mne několikrát, stalo, že kvůli nečekání přípojů jsem musel někde strávit noc na nádraží, a to ještě v tom lepším případě, že bylo vůbec otevřeno….Takových dnes už moc není…..A je to stále horší a horší, zpoždění vznikají už i tam, kde bych to vůbec nečekal a pokud to jde, tak pro případné návraty už raději používám odpoledne o jeden nebo i dva vlaky dříve, abych opět někde nestrávil noc. Naštěstí už až tak… Číst vice »

Michal

Jó, Jože Plečnik, poslední civilizovaný vlak na jih…

A co takhle italský a francouzský papíry na lůžkáč, tam pořád nic? 🙂