dpp

Příliš drahé. Liberecký kraj nechá silnice déle děravé, soutěže zrušil kvůli ceně

Oprava silnice na Javorník u Liberce. Foto: Jan SůraOprava silnice na Javorník u Liberce. Foto: Jan Sůra

Kvůli nasycenému stavebnímu trhu budou muset řidiči jezdit na některých úsecích v Libereckém kraji jezdit déle po poničených silnicích. Liberecký

Kvůli nasycenému stavebnímu trhu budou muset řidiči jezdit na některých úsecích v Libereckém kraji jezdit déle po poničených silnicích. Liberecký kraj se rozhodl zrušit dvě zakázky na opravy silnic, protože v soutěži obdržel příliš drahé nabídky.

Jde konkrétně o rekonstrukci silnice v Mříčné a Roztokách u Jilemnice a mezi Ralskem a Mimoní. „Nemá smysl tyto akce soutěžit hned znovu, stavební trh je nasycený,“ řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „Souboj o zakázky není zdaleka tak velký, jako v minulých letech,“ dodal.

V obou případech byly nabídky dražší o dvacet až třicet procent než cena podle projektu. Kraj ve všech případech soutěž vypíše znovu, ale zřejmě až na podzim či na přelomu roku, kdy ještě nebudou mít tak jasno o zakázkové náplni na příští rok. „Nechceme se nechat tlačit do neuvážených kroků,“ vysvětlil Půta.

V případě vytížené silnice mezi Mimoní a Ralskem kvůli posunutí termínu kraj zvažuje, že největší díry na silnici provizorně odfrézuje, než začne velká oprava.

Kraj v soutěžích stanovil maximální ceny, ty v některých případech stavební firmy napadaly. U zakázek spolufinancovaných z IROP může být problémem i fakt, že jejich odhadovaná cena se počítala z cen před několika lety, které ale výrazně stouply. Kraji tak hrozí, že dotace nepokryje tak velkou část nákladů, jak předpokládal.

V kraji aktuálně běží za úplné uzavírky rekonstrukce silnice Roztoky u Semil – Helkovice, běží oprava Žižkovy ulice v Jilemnici a silnice II. Třídy v Jablonném v Podještědí. Letos ještě začne oprava silnice mezi Rovenskem pod Troskami a Radvánovicemi. Úsek slouží jako objízdná trasa v případě mimořádných situacích na silnici I/35 mezi Turnovem a Jičínem. Během prázdnin začne také velká rekonstrukce silnice v Oldřichově v Hájích.

Tagy Liberecký kraj opravy silnic přesycený stavební trh
5 komentářů