SŽ zamalovala výzdobu podchodu na nádraží v Ústí nad Orlicí. Místní si ji přitom oblíbili, škola protestuje
Generální ředitel SŽ by si v podchodu představoval spíše železniční tematiku nebo „něco místopisného“.
Správa železnic nechala přemalovat práci studentů Střední školy uměleckoprůmyslové, které zdobily podchod nádraží v Ústí nad Orlicí. Na nečekaný zákrok SŽ si stěžuje v tiskové zprávě ředitelka školy Martina Novozámská, podle které jde o iniciativu generálního ředitele státní organizace Jiřího Svobody. Ten v Ústí bydlí a z nádraží denně dojíždí do Prahy.
„Práce bývalých elitních studentů a studentek, které zdobily jinak neútulný podchod hlavního vlakového nádraží v Ústí nad Orlicí, byly nevratně zničeny,“ uvádí Novozámská.
Škola cituje vyjádření generálního ředitele Jiřího Svobody, podle kterého si někteří z cestujících stěžovali na depresivní pojetí maleb a společnost do budoucna preferuje motivy železnice či reálie spjaté se samotným městem.
Ve vyjádření pro Deník.cz však Svoboda tuto interpretaci odmítl. „Nikdy jsem nic takového neřekl. Už před více než rokem jsme ale otevřeli s městem téma, jak s podchodem dále naložit. Malby procházely za těch několik let degradací, budou tu navíc odstraňovány klaprámy a nahrazovány e-vývěskami. Jenže škola ani přes urgence od té doby nijak nereagovala, neměla zájem,“ tvrdí Svoboda.
Zároveň ovšem připouští, že kolem výmaleb chodil každý den a preferoval by jinou tematiku. „Například malby místních reálií, třeba nedalekého Králického Sněžníku, prostě něco místopisného,“ popsal pro Deník Svoboda.
Podle řady místních je však podchod depresivní spíše nyní. „Škoda krásného podchodu, byl skvělý,“ napsala v diskuzi na facebooku například Jana Benešová. „Pokaždé, když jsem se tam ocitla, mě malby potěšily. Byly tak osobité! A místo nich tedy bude nějaký konsenzuální kýč,“ reagovala Anežka Jakubcová.
„Asi došla trpělivost“
V přemalování výzdoby je podle svých slov v šoku i starosta města Petr Hájek. „Vůbec jsem netušil, že to chtějí přemalovávat. Zjistil jsem to v pátek minulý týden, když jsem jel do Prahy a procházel jsem podchodem na nástupiště. Asi Správě železnic došla trpělivost. Nikdo mě o tom ale předem neinformoval,“ cituje Hájka Deník.cz.
Potvrdil však, že ho Správa železnic v srpnu 2023 kontaktovala se žádostí, aby byly výmalby v podchodu dokončeny. Škola podle Hájka souhlasila, ale poté během roku nedokázala dál adekvátně reagovat.
Projekt odstartoval už v roce 2017 právě ve spolupráci se SŽ a městem. Podle školy zaznamenal pozitivní ohlasy. „Ještě v březnu letošního roku vyšel v odborném periodiku CzechDesign obsáhlý text, který mapoval celý projekt, včetně možnosti dalšího rozvoje,“ připomíná ředitelka.
„Vím, jaká témata SŽ preferuje, ale je smutné, že ojedinělé propojení s místní uměleckou školou pro ně nebylo dostačující. Naopak se nám teď ozývá množství zklamaných lidí,“ dodává.
Zástupce pro výtvarné obory a vedoucí ateliéru grafického designu SŠUP Bohuslav Špaček považuje vzniklou situaci za politováníhodnou. Do moderního pojetí street artu se před lety se studenty pustil právě on.
„Při jednáních s vlastníkem prostor jsme kladli důraz na nutnost zachování umělecké svobody pro mladé výtvarníky. Tehdy nebylo vyjednávání snadné, ale podařilo se,“ zmiňuje pro školu důležitou podmínku a doplňuje: „Měli jsme i další nabídky, předtím jsme logicky chtěli pokročit v Ústí. Vedení SŽ se ale zjevně rozhodlo vydat jinou cestou, běžnou, která je pro nás těžko akceptovatelná.“