Příčinou srážky tramvají v Plzni byla podle inspekce opožděná reakce řidiče

Srážka tramvají v Plzni. Foto: Drážní inspekceSrážka tramvají v Plzni. Foto: Drážní inspekce

První tramvaj neplánovaně zastavila kvůli přivřeným prstům cestující ve dveřích.

Opožděná reakce řidiče na nečekané zastavení soupravy před ním byla hlavní příčinou srážky tramvají v Plzni loni 19. října, při níž se zranilo 19 lidí. Tramvaj linky číslo 4, která jela krátce po poledni do mírného kopce po Karlovarské třídě, najela do zadní části stojící soupravy linky číslo 1. Uvedla to uvedla Drážní inspekce (DI) v závěrečné zprávě.

Celková škoda je 1,364 milionu korun, její výše není konečná. Žádný další faktor, který by mohl k nehodě přispět, inspekce neobjevila, nevydala žádné bezpečnostní doporučení.

V Plzni se srazily tramvaje, zraněných jsou desítky

Zastavení kvůli přivření prstů

DI zjistila, že tramvaj linky číslo 1 zastavila po ujetí 134 metrů od zastávky Pod Záhorskem. Řidičce se rozsvítila varovná signalizace aktivovaná cestujícími kvůli přivření prstů ruky ženy ve dveřích po nástupu do tramvaje. Řidička reagovala na signalizaci od cestujících, zabrzdila, běžela na druhý konec tramvaje, pokusila se uvolnit přivřenou ruku, ale nepodařilo se jí to, a proto běžela do kabiny, aby otevřela dveře centrálně. Po nárazu druhé tramvaje podle zprávy upadla a už si nic nepamatovala.

Řidič linky číslo 4 se podle zprávy po odjezdu předchozí soupravy ze zastávky rozjel tak, jak to dělá už 12 let. Pohledem do zrcátek zkontroloval, zda je vše v pořádku a zda je návěst pro jízdu do křižovatky „na volno“, provedl další vizuální kontrolu v zrcátkách, a když otočil hlavu do směru jízdy, spatřil těsně před sebou stojící tramvaj a narazil do ní, uvedla zpráva.

Šlo o přímý úsek trati v Karlovarské ulici s přehledný prostorem za křižovatkou ulic Karlovarská a Bolevecká, v místě nebyly žádné opravy nebo údržba. Při mimořádné události utrpěla újmu na zdraví řidička tramvaje linky číslo 1 a 18 cestujících v obou tramvajích. Podle tehdejšího vyjádření záchranářů utrpěli lidé převážně lehčí zranění, středně těžce byla zraněna řidička tramvaje. Zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému se zhruba 30 vozidly, automobilová i tramvajová doprava na Karlovarské třídě se zastavila téměř na tři hodiny.

„Policisté se případem nadále zabývají, prověřují veškeré okolnosti a čekají na výsledky znaleckých posudků. Nehoda není uzavřena, ve věci nadále probíhají úkony trestního řízení,“ řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Tagy drážní inspekce Plzeňské městské dopravní podniky PMDP srážka tramvají
25 komentářů