Příbram přejmenuje autobusovou zastávku Stalingrad
Zastávka MHD Stalingrad v Příbrami. Pramen: Google Street View
Stalingrad se říkalo části města, kde v minulosti bydleli poradci z bývalého Sovětského svazu.
Stalingrad se říkalo části města, kde v minulosti bydleli poradci z bývalého Sovětského svazu.
Já bych to nechal ..
V Pardubicích je Třída Míru , ale slangově Stalinka a taky každý vi o co jde
Copak „Stalinka“, ale Bajkal 🙂
Vysvětlení pro ne-Pardubáky: vodní plocha cca 200×80 m na sídlišti Polabiny, vzniklá při stavbě okolních paneláků. Název vznikl jako označení neoficiální, dalo by se říct i lidové a hlavně IRONICKÉ. Dnes už proniklo i na oficiální mapy.
Samotný rybníček dnes spíš hnusný, divokými nutriemi, kachnami a odpadky.
tak Bajkal vzniknul hlavně proto, aby se tam stahovala voda z okolí – bývalé koryto Labe a podmáčené louky
Však on každý stejně chodí na Stalingrad a na pracák do Kremlu. Stejně tak se chodí k okresáku do zahradnictví u Hvězdičky. 😀
Ano to máte Vy starší generace. Mladým ty názvy už naštěstí nic neříkají.
Mladym to nic nerika? No…
No, právě: pak se kde-kdo diví a stěžuje si, že dnešní mladí už nic nevědí o relativně nedávné historii …
Koukám, tady nikdo nechápe legraci.
Je to hnus, že v 2023 už to dávno není přejmenováno
Když ten název vydržel až do teď a odkazuje na něco z historie (byť nevábného), tak asi jeho přetrvávání nějaký smysl má a naopak spíše nemá valný smysl teď jej teprve měnit.
Třeba se dnešní mládež aspoň ještě někdy začne zajímat, proč a jak ten název vznikl.
No diskuse je koukám košatá, ale co už v zemi, kde mají komouši sídlo v ulici Politických vězňů… Těch paradoxů je i po takové době prostě spousta…
Pomáhali s těžbou? Tihle poradci vzali do rukou násadu od krumpáče jenom když chtěli někomu urvat ledvinu.
V Příbrami se jedná jen o jednu zastávku MHD, jejíž název bude aktualisován s nadcházející změnou jízdního řádu.
Pro srovnání uvádim link na „mapy.cz“, kde lze porovnat, jak se s vcelku nedávnou historií vyrovnali soudruzi z NDR…
https://mapy.cz/zakladni?q=leninstr.&x=12.5218753&y=52.0063985&z=7
Žďár nad Sázavou 3, zvaná Stalingrad, je část města Žďáru nad Sázavou.
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Žďár_nad_Sázavou_3
na tohle jsou u nás všude mistři ale zabývat se něčím co je opravdu potřeba udělat, to ne
Třeba přidat důchodcům, žejo? Nebo zlevnit vajíčka.
A vy si snad myslíte, že změnou názvu nějaké zastávky MHD změníte zpětně cokoli z historie?
Ten dosavadní název spíše svádí k pátrání, proč se to tak jmenuje, a tedy vlastně k poučení z té (nevábné) historie …
Me fascinuje, ze jeste 30 let po revoluci mame spoustu ulic, zastavek, dokonce ctvrti pojmenovanych po byvalych komunistech, apod…
Zvlaste v nekterych mestech je to docela sila… pritom z vlastni historie mame osobnosti, staci se podivat do minulosti do starych map, jenom v Praze kolik jich komuniste prejmenovali a porad se tak jmenuji… Treba slovo Kral se vypustilo skoro vsude…
Opravdu mě nikdy nepřestane fascinovat Karviná, kde se jedna z významných ulic dodnes jmenuje „Rudé armády“. Vtip je v tom, že tato ulice navazuje na třídu „17. listopadu“… A o dalším karvinském hnusu – ulice „třída Těreškovové“ raději nemluvě…….
Mě to moc fascinující nepřipadá, jsou zkrátka města, kde to komunistické smýšlení přežívá víc, než jinde. I když dneska volí spíš ANO a SPD. V roce 1989 tady došlo ke změně systému, nikoliv k výměně populace.
Po kom se ulice Tereskovove jmenuje? V ČR se ulice nesmí jmenovat po žijících osobách.
Jmenuje se po té žijící kosmonautce, nějak to v minulosti proklouzlo.
To mas pravdu , ale mám dojem,že zahraničních osob se to netýká
Zákon praví: „Ulice nebo jiná veřejná prostranství se nepojmenovávají shodnými názvy a ani podle jmen žijících osobností veřejného života.“ Dá se to vykládat i tak, že se to týká jen nových pojmenování. Zahraničnost nebo nezahraničnost osob kritériem není. Nanejvýš se dá spekulovat, kdo je a kdo není osobnost veřejného života. A zřejmě nedodržení tohoto omezení nemá automaticky za následek neplatnost. V době socialismu (až do roku 2000!) platila vyhláška 97/1961 Sb., podle které: „Ulice nebo jiná veřejná prostranství se zásadně nepojmenovávají podle jmen vynikajících osobností veřejného života domácího nebo zahraničního, které dosud žijí.“ Podle nevynikajících by se asi smělo. Ale… Číst vice »
Taky nechápu, proč v Ostravě Ruská ještě není přejmenována na Americkou.
A ty ulice v Zábřehu. https://mapy.cz/zakladni?l=0&x=18.2391047&y=49.7923758&z=17 .
Třeba Yossarian street by tam klidně mohla být.
Tak zrovna Ruská je asi pořád celkem v pohodě (někdo by asi řekl že aspoň do loňského února byla), to nemá s totalitním režimem u nás přímo moc společného, snad pokud to nevztahujeme na ruský jazyk. Třeba v lázeňských městech je dodnes Ruská jedna z hlavních ulic.
CNN Prima NEWS
Řehka: Musíme se připravit na válku s Ruskem
Proto musí z veřejného prostoru zmizet ruské.
Ještě víc k zblití je ulice Revolučních gard v Bezdružicích.
Když Hlavní nám asi nikdo nepovolí přejmenovat na nádraží Františka Josefa I. s čestným titulem prezidenta Woodrowa Wilsona. 🙁
Když to stihnou k 17. listopadu, budou mít jen 34 let zpoždění za hlavní vlnou přejmenovávání…
To že tu máme ulici Svazáckou, ale nikomu nevadí. 😀
Spis to nikdo neresi… a nekdy ani lide nevi, po kom je pojmenovana a celkem si troufnu rict, ze za par let ani nikdo nebude vedet kdo to byl svazak…
Mi to zní, že název Stalingrad vznikl spíš trochu jako vtípek – takže se nedivím, že to vydrželo tak dlouho.
Nevím, jestli právě v Příbrami to pojmenování sídliště Stalingrad mělo nějakou oficiální formu, ale každopádně v poválečných letech byl název Stalingrad dost oblíben: v Karviné bylo sídliště Stalingrad a byla takto označená i konečná stanice „lokalky“, v Ostravě bylo Sídliště Stalingrad – dnes Zábřeh, část ČKD kolem dnešní Kolbenovy ulice (původní Kolbenova továrna) se jmenovala ČKD Stalingrad (později ČKD elektrotechnika, slévárny, trakce..). Lokomotivka se jmenovala ČKD Sokolovo – tento název (po úpravě ČKD lokomotivka Sokolovo) přežil snad až do 1989 (na rozdíl od Stalingradu).
A z kralovske tridy mame Sokolovskou ulici dodnes podle Sokolova… a k tomi po komunistovi Cihakovu ul. – proste predseda revolucniho narodniho vyboru musi mit dnes ul. ve Vysocanech…
Uprime vadi mi to…
Jestli to není podle Sokolova v západních Čechách. I v Karlových Varech mají Sokolovskou ulici, která navazuje na Chebskou. Tamější Sokolovská bude nejspíš podle města Sokolov, je v tom směru.
V Praze je to podle Sokolova na Ukrajině. Ale to mi zrovna žíly netrhá, padlo tam hodně ČS občanů, jen komunisti si tu událost přisvojili ke své propagandě, včetně padlého nekomunisty Otakara Jaroše.
V Mariánských Lázních mají v MHD zastávku Ruský kostel. Což je podle mne špatně. Jedná se o kostel pravoslavný. Tato círke v samozřejmě působí v Rusku, ale i u nás a v množství dalších zemí.
ne neni, jeji puvodni nazev je Kralovska trida, ktera vedla od palace smerem na Boleslav, se Sokolovem to nema nic s[olecneho, mj. Sokolov byl prejmenovan z Falknova… stejny pripad.
Sokolov vychází z německého Falkenau – německy falke je česky sokol, takže asi tak. V podstatě jen počeštění německého názvu.
The meaning of the original German name Falkenau was „falcon’s riparian forest“, the original Czech name Falknov was created by transcription of the German name. According to legend, it was related to hobby of knight Sebastian, who is said to have been the founder of the town, of falconry. After World War II, when it was customary to change names of German origin, the town was renamed Sokolov. According to communist propaganda at the time, the name was not related to a falcon (i.e. sokol in Czech), but to the Battle of Sokolovo in which Czechoslovak soldiers had fought alongside… Číst vice »
Mj. se sokolovskou ulici to je opravdu podobne, Kralovska musela zmizet.
Nelze ji vnimat jako ulici na Sokolov, nebot vede vychodnim smerem z Prahy a nikoliv na Sokolov.
Cihakovu bych nechal – to je autobusak z Chaluparu v podani Mensika 😉
😀
No lékaři zase mají na Čiháka úplně jiné vzpomínky (spojené se spoustou bezesných nocí mozolů v oblasti sedací). 🙂
Oficiálně to bylo prakticky jen na té zastávce. Stejně jako Ruský internát, což byla ta budova dle které se to jmenovalo. https://mapy.cz/turisticka?pano=1&pid=89661584&newest=1&yaw=4.441&fov=1.257&pitch=-0.011&x=14.0018549&y=49.6844875&z=19&base=ophoto
Taková naše Prdlavka.
Musim rict, ze jsem jel poprve 101 asi pred 14 dny a ta zastavka fakt lidi bavi… v podani Sveraka je to dobre…
Já bych to vůbec neřešil. Tohle přejmenovávání je taková hloupá móda.
Tak to neřešte a když si to chtějí ať se to jmenuje nějak jinak, nechť to udělají, ne?
Řekl jsem jen jak to vidím já. Rozhodovat o tom, zda přejmenovat či nepřejmenovat mi nepříšluší a je to jen a pouze jejich volba.
Me to jako moda neprijde, ale jako celkem zasadni vec, dpise se divim, ze tam tak dlouho vydrzel tento nazev.
Jako hloupou modu spis vidim prejnenovavani zastavek mimo vztah k mistu. A tak mame najednou Stare Strasnice, Stary Hloubetin,… Stary, Stara, Stare uplne vsude, nehlede na to, ze treba Harfa se prejmenuje na Nard. Liben i kdyz je ve Vysocanech, apod.
Zbavovani se jmen souvisejicich s komunismem, fasismem, mi prijde v poradku a divim se, ze po 30 letech jeste jich je tolik…
Je to potřebné podle toho, jaké jsou aktuální dějiny.
Z tohoho důvodu by byla ideální instalace digitálních cedulí k označení ulic.
to uz by byla lepsi americka verze cislovani ne?
Móda, a netušíte, co by jí mohlo způsobit, že?
To se jedno náměstí mohlo za jednoho lidského života jmenovat Franz Josef platz, Masarykovo, Adolf Hitler platz, Svobody, Gottwaldowo, 17.listopadu,… a za pár let možná ajatolláha Chomejního.
Co to způsobuje?
Nj., v Praze mame i celou ctvrt s nazvem Hrdlorezy… a pry podle dejin tomu tak skutecne bylo… ale do souvislosti s islamem by me to ani nenapadlo davat…
Stanice metra Stalingrad je od roku 1946 v Paříži, na památku bitvy u Stalingradu. Tam to tedy někdo má i v adrese, jmenuje se tak i náměstí 🙂
O víkendu jsem byl v Bratislavě na rozlučce s 15TrM a překvapilo mě, že tam mají zastávku (a hlavní ulici) Karadžičova. Po dohledání jde o Karadžiče z 19. století, ale člověku to připomene spíš současného masového vraha z 90. let.
V Plzni mají zase ulice pojmenované po Rychlých šípech apod. a mj. i ulici Hojerovu. S vědomím, že existoval jistý Ladislav Hojer (sadistický vrah) bych tam radši toho Jindru do názvu dal…
To je asi jako Paroubkova ulice v Poděbradech nebo Hudečkova, Svobodova a Hřibská v Praze… :.)
Tak francouzským komunistům se nepovedlo Francii zapojit do tábora míru a tak ne úplně vědí 🙂 . Navíc ani zde nebyl Stalin zas takový držák už za komunistů , Letenský monstrpamátník zlikvidovali památnou explozí a hromadnou destalinizaci rozjeli soudruzi již roku 1956 a třeba v Budějovicích Stalinovo náměstí zmizel někdy kolem roku 1961-62 …
Je to tak, oni ty souvislosti vnímají jinak. Potkal jsem partičku francouzských levicových intelektuálů, kteří upřímně nechápali, proč jsme se toho skvělého komunistického systému zbavili. Navic tady to pojmenování bylo dáno připomínkou bitvy u Stalingradu, nikoliv obdivem ke Stalinovi.
Francouzská komunistická strana byla russáky řízená a podporovaná pátá kolona.
Minulý čas není na místě, pane kolego.
navrhuju prejmenovat na Pribram Washington!
Zavolejte do Volgogradu se suplikou ať si změní jméno, to je stejně legrační kolik trollů se vyrojí, když se něco děje se Stalinem …
Nejsem troll ani rusofil.. a třeba ten název zastávky mi nevadí.
Lepší by bylo nazvat zastávku Příbram, Internetové školy života
Co třeba přejmenovat Washington na Příbram…
Ono Příbram už tak zní moc česky. Aby mohla prorazit ve světě, je potřeba něco ve stylu Upon b´ RAM. : – )
A kdo zaplatí občanům změnu občanských průksazů, ŘP atd.?
Zaplatí to král j
Proč já, vtipálku?
odkdy je někdo, proboha živého, hlášen na autobusové zastávce ? Nechtělo by si to napřed přečíst ten článek ?
Navíc Stalingrad už neexistuje ani v Rusku .
Když to tady tak čtu nedá mi to. Je to pojmenování jen zastávky která je v ulici co nese jiný název a nebo je ta zastávka pojmenována podle ulice ce které je zřízena, tak pak ano a na OP je adresa uvedená . Na ŘP však žádná adresa není.
Kdyby tak existoval jednoduchý způsob, jak si to zjistit, třeba na webu, že?
https://mapy.cz/s/nogutodave
Však jsem to taky pak udělal. Tady ta ulice se jmenuje jinak a proto to není žádný problém.
v článku je to napsáno, je to jen a jen jméno zastávky …
Pán je asi bezdomovec 🙂
Vy máte zapsanou v občanském průkazu zastávku autobusu?
Určitě se najdou! Zastávka busu, vlaku, název lokomotivy 😄
To jsou ti s občankou ČSSR 🙂
svobodný člověk j z rodu králů…
Ukažte mi někoho, kdo má na občance zastávku autobusu, nesvéprávní OP nemají
ja bych adresu v OP uplne vynechal, clovek se prestehuje a musi si menit obcanku, nechapu proc tam je adresa, natoz rodne cislo…
A to jeste resime trvaly pobyt a korespondencni adresu,… zbytecne…
Mj. jak uz tu ostatni zminuji, tak je to jen nazev zastavky…
Tak OP si určitě nemusíte měnit tím, že se přestěhujete.
Jen když si změníte trvalé bydliště – což právě lidé nedělají kvůli tomu, aby si nemuseli měnit OP.
A některé obce tím trpí (protože podle trvalého bydliště se platí popelnice a takové ty věci).
Já osobně žádnou z volitelných informací na OP záměrně nemám – tituly, rodinný stav atd.
Právě proto, aby bylo co nejmíň příležitostí k tomu ji nuceně měnit.
RČ se nikdy nezmění, to je z tohoto pohledu Ok – ale být tam nemusí, OP má svoje vlastní číslo, které je identifikátorem občana.
To ale nerozporuji, proto bych tzv. trvale bydliste zrusil, staci aktualni adresa kde clovek bydli, to resi i ty dane…
Já bych tam nedával ani jméno – změníte si ho a kvůli tomu budete muset měnit OP? Skandál. Totéž pohlaví – to je dneska už snad normální, že je proměnlivé, nebo ne? A už vůbec ne datum narození – to jsou přímo otevřené dveře pro věkovou diskriminaci! A na podpisový vzor a fotku zapomeňte – takové citlivé věci nemají být vůbec nikde k vidění!
Prostě a jedině prázdnou kartičku a basta! A stačí jedna do rodiny, můžete si jí půjčovat.
Jo, tohle jedou dezoláti na po přejmenování Koněvovy. 🙂
Smazáno pro tupost a nesnášeninlivost. Jardo, vypadni diskutovat do chléva mezi své.
Napsala Kateřina Konečná pod přezdívkou Jarda.
Však jasný, operace jde podle plánu a těch potopených lodí na Krimu si prosím nevšímejte.
Důležitý je, že někteří lidé, zejména ti s mozkovým myšlením najdou souvislosti se vším a zamoří tím diskusi. Nemluvě o tom, že přemýšlet o tom , proč třeba v Rusku se Stalingrad jmenuje Volgograd je těžší, než si vykydat vlastní žumpu do normální diskuse …
A teď si vezměte, že v několika státech bylo několik obcí pojmenováno v roce 1942 „Lidice“ poté, co byly české Lidice vypáleny nacistickými okupanty, jejichž soupeři „neměli šanci vyhrát“, že (to také byla v 6/1942 „fakta“, že? než přišel o cca půl roku později henten… Stalingrad 🙂 ).
P. S. Že je Zelenskyj Žid? O to trapnější je, když někdo nazývá nynější Ukrajinské vládce za „nacisty“.
Znáte doublethink?
Dezoláti chodí vyblít svoje nesmysly až sem… fakt super. Vrať se na Novinky