Při pádu kabiny lanovky na severu Itálie zemřelo nejméně 13 lidí

Havárie lanové dráhy Stresa - Mottarone. Foto: Corpo Nazionale Soccorso Alpino e SpeleologicoHavárie lanové dráhy Stresa - Mottarone. Foto: Corpo Nazionale Soccorso Alpino e Speleologico

Příčinou bylo s největší pravděpodobností utržení nosného lana.

Při pádu kabiny lanovky na severu Itálie dnes zemřelo nejméně 13 lidí, dvě těžce zraněné děti převezly záchranné helikoptéry do nemocnice. Podle médií jsou mezi mrtvými také občané Německa, informace však zatím není oficiálně potvrzena. Úřad koronera pouze bez dalších podrobností uvedl, že některé z obětí byli cizinci.

Podle médií se utrhla kabina těsně před cílovou stanicí lanovky vedoucí z letoviska Stresa u jezera Lago Maggiore na blízký alpský vrchol Mottarone vysoký 1491 metrů. S největší pravděpodobností se utrhlo nosné lano a kabina pak spadla do zalesněného a strmého terénu asi 100 metrů před cílovou stanicí, tedy v místech, kde se lanovka pohybovala vysoko nad zemí. Nehoda se stala kolem poledne. Na fotografii z místa havárie, kterou pořídili záchranáři, je vidět vrak kabiny zaklíněný mezi stromy.

Původní informace hovořily o tom, že v kabině bylo celkem 11 cestujících, při vyprošťovacích pracích se ale ukázalo, že pasažérů bylo více. „Definitivní bilance tragické nehody je 13 mrtvých a dva vážně zranění, kteří byli převezeni helikoptérou do Turína,“ uvedli na twitteru místní záchranáři.

Dvě těžce zraněné děti ve věku pět a devět let jsou nyní v péči lékařů. Starší z nich je na jednotce intenzivní péče a je napojeno na podpůrné přístroje, druhé dítě je při vědomí, utrpělo však poranění lebky a zlomeniny končetin, uvedl italský deník Corriere della Sera.

Příčina nehody zatím není jasná. Mluvčí horských záchranářů Walter Milan uvedl, že lanovka prošla mezi lety 2014 a 2016 celkovou renovací a po dlouhé přestávce způsobené opatřeními proti šíření koronaviru začala znovu jezdit teprve koncem dubna. Každá z kabin měla kapacitu až pro 35 lidí a podle agentury AFP je tak nepravděpodobné, že by příčinou havárie bylo přetížení lanovky.

Premiér Mario Draghi vyjádřil soustrast pozůstalým a uvedl, že hodlá ustavit zvláštní vyšetřovací komisi, která se bude neštěstím a jeho příčinami zabývat. Na místo neštěstí zamířil guvernér regionu Piemont Alberto Cirio.

Hora Mottarone v severoitalském regionu Piemont, asi 150 kilometrů od Turína, je oblíbeným výletním cílem v zimním i letním období. Jsou z ní totiž nádherné vyhlídky na jezero Lago Maggiore i sousední jezero Orta. Lanovku na vrchol často využívají i rodiny s dětmi, které jezdí do tamního zábavního parku Alpyland. Jízda trvá s jednou mezizastávkou asi 20 minut.

ČTK

Tagy Itálie Lago Maggiore lanová dráha Stresa - Mottarone
22 komentářů