Přesun tramvají a přestavbu ulic v Brně zajistí firma IMOS za 1,2 miliardy

Ulice Dornych. Autor: Magistrát města BrnaUlice Dornych. Autor: Magistrát města Brna

Po více než roce od vypsání tendru se těsně před prvním kopnutím ocitl jeden ze strategických projektů města Brna. Jde

Po více než roce od vypsání tendru se těsně před prvním kopnutím ocitl jeden ze strategických projektů města Brna. Jde o přesun tramvajové tratě z ulice Dornych do ulice Plotní a rekonstrukci veřejných ploch v okolí. Ulice Dornych bude přestavěna na kapacitní tří- až čtyřpruhovou komunikaci, neboť město zatím nemá dokončený okruh. Naopak Plotní by se měla zklidnit.

„Aktuálně probíhají jednání o nejvhodnějším členění etap a objízdných tras. Na konci ledna se bude konat diskuze s veřejností a poté se počítá s faktickým zahájením stavebních prací,“ uvedla mluvčí magistrátu Zuzana Šrámková. Město chce také spustit osvětovou kampaň. Zakázku získalo sdružení firem IMOS Brno, Strabag a Dopravní stavby Brno s cenou 1,2 miliardy, což je na horní hranici odhadované ceny. Druhý účastník řízení, sdružení OHL ŽS a Firesta, nabídl podle mluvčí vyšší cenu.

Rada města Brna včera rovněž schválila výsledky tendru na správce stavby. Tím se stane sdružení firem AP Investing a Brněnské komunikace s nabídkovou cenou 36,2 milionu korun.

Projekt je ojedinělý mimo jiné v tom, že i na straně zadavatelů je sdružení. O nákladu na přestavbu této části Brna se podělí město, jeho dopravní podnik, Teplárny Brno a Ředitelství silnic a dálnic. Investoři přitom uzavřeli smlouvu, podle které za ně bude jednat město Brno. „Podobná smlouva dosud žádnou podobnou investiční akci v České republice neprovázela, celou stavbu usnadní a urychlí,“ uvedl náměstek primátora města Richard Mrázek.

Brno také zaplatí přibližně polovinu investice, zajistí stavbu páteřní infrastruktury a občanské vybavenosti, například osvětlení či chodníků. Na náklady Dopravního podniku města Brna se bude stavět tramvajová trať, na náklady Tepláren Brno nové teplovody a Ředitelství silnic a dálnic bude investovat do zkapacitnění komunikací první třídy. Dotčenými silnicemi jsou I/41 v ulicích Dornych a Svatopetrská a silnice I/42 v ulici Zvonařka. Samotná stavba (mapa) potrvá dva a půl roku, během kterých se řidiči budou muset vyrovnat s uzavírkami a objízdnými trasami. Projekt má ulehčit i chodcům, kteří míří do nákupního centra Vaňkovka nebo na autobusové nádraží Zvonařka. Samotné nádraží má v jiném projektu projít obnovou, kterou chystá brněnské ČSAD jako majitel.

Tagy brno Dornych okruh Plotní ŘSD tramvaje
7 komentářů