LOT 3a leaderboard

Premiér chce zrušit nařízení vlády o zvýšení mezd řidičů autobusů, nedává prý smysl

Největším autobusovým dopravcem v závazku Moravskoslezského kraje je Arriva Morava. Autor: ArrivaNejvětším autobusovým dopravcem v závazku Moravskoslezského kraje je Arriva Morava. Autor: Arriva

Loňské navýšení mezd řidičů linkových autobusů zřejmě brzy padne. Po jednání s vedením Asociace krajů ČR to dnes oznámil premiér

Zpět na článek
18 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alex, Havířov

Rozhodně by se vláda neměla míchat do záležitostí mezi krajem a dopravcem.
Když dopravce nabídl nějakou cenu, na základě které vyhrál zakázku, tak to bylo proto, aby kraj měl co nejmenší výdaje. Proto ani kraj by neměl dále doplácet dopravcům. Platy zaměstnanců jsou v kompetenci zaměstnavatele a ne státu.

Vašek

Ano souhlas. Vítězní dopravci zcela zjevně nabídli dlouhodobě neudržitelné ceny. Když už nařízení půl roku platí, mohli kraje dopravu přesoutěžit. Ale ani Liberec, ani Ústí tak neučinili a jdou cestou zřízení vlastního dopravce. Má pro J. Sůra nějaké vysvětlení jako propagátor soutěží??

Jan Sůra

V případě Liberce je důvodem odporu k soutěžím především společnost Busline. V Ústeckém chování této společnosti jistě také přispělo k tomu, aby si zřídili vlastního dopravce.

Martin

Samozřejmě, že couvl. Došlo mu, co by to způsobilo mezi některými jeho voliči. A pak – potřebuje za každou cenu odvracet pozornost od jeho hlavního problému.

petr.r

správně a ještě by měl zpětně zrušit jak se dávala čsad nádraží za 1korunu a ted soukromníci chcou v nějakých městech po městu aby jim platilo, že mhd zastavuje u jejich chodníku.

Marek

neskutečný, „sociálně smýšlející“ Babiš se nám pěkně vybarvil. Chápal bych to, kdyby byl vlastníkem autobusové firmy, co ho k tomu vede, je tedy pro mě otázkou

petr.r

spravedlnost.

Vašek

Takovéto opatření vůbec nemělo vzniknout. Narušuje to co tady prosazuje J. Sůra a vysoutěžení nejnižších cen. Ve většině případů dopravci nabídli nejnižší cenu.Ttakže řešení platů řidičů je problém dopravců a ne krajů, natož celostátní vlády. Ač Babiše moc nemusím, ta k votmot případě má pravdu, je to nesystémové a je to třeba zrušit.

Jan Sůra

Zkusil jste si někdy porovnat mzdy řidičů tam, kde byla zakázka zadána přímo a tam, kde se soutěžilo?:-)

Josef Petrák

Soutěžit o nejnižší mzdu je i s přihlédnutím k tomu, kolik se řidičům zaplatí – např. že se minima zakotví do zadávací dokumentace. To tam evidentně kraje neměly. Pak ale přijde nařízení Vlády, které takovou věc supluje až po uzavření smlouvy… Je to problém dopravců, že jim stát mění podmínky navzdory smlouvě.

Vašek

Nezkoušel, vy to srovnání máte?? Tak se sem s ním.

Vašek

1. Nezkoušel, pane Sůra. Vy to srovnání máte?? Tak se sem s ním.
2. Dávat do podmínek soutěže mzdy řidičů je nesmysl. Je to vztah zaměstnance a zaměstnavatele a minimální mzda je řešena legislativou. Pokud by něco mělo být v soutěžních podmínkách, tak to jsou maximální ceny pro cestující, nebo závazek použít tarif stanovený objednavatelem.

Jan Sůra

Předpokládám, že ho máte Vy, když tak tvrdíte, že je to takový problém. Mimochodem, rozhodně je vysoutěžených krajů méně, než vysoutěžených.

Vašek

Já vnímám jako problém nesystémový a zcela chybný zásah vlády do vztahu zaměstnavatele a zaměstnance v otázce mezd. Takže zrušení nařízení vlády je namístě. Je ale zajímavé, že i když už nařízení vzniklo, ani jeden kraj dopravu znovu nesoutěžil. Není to divné??

Jan Sůra

Vládní nařízení vzniklo loni. Jen krátce po něm uzavřel smlouvy na většinu oblastí Olomoucký kraj. O tom se dočtete brzy.

Chachar Budvar

Dělají si z vás, hoši řidičtí, vyloženě dobrý den. A proč? protože jste jim zatím neukázali sílu&jednotu! Takhle jednoho pondělka ráno zatarasit těmi krámy naráz několik důležitých křižovatek ve větších městech a ten co maká za všechny v ČR by rychle změnil názor. Jenže na to v ČR nemáte kule, saláti:)

petr.r

podívejte se, nasadíme za nich armádu. Já autobusem nejezdím a kraj dává soukromníkovi i za mně peníze. Proč soukromník má tolik autobusů, které tři hodiny stojí a potom vezou tři cestující, proč nezavádí slučování spojů, nejezdí tam kde souběžně jezdí vlak atd?….protože tříská peníze!