Překvapení u ČSA. Dopravce s jedním letadlem začal nabírat palubní personál

Airbus A320 registrace OK-HEU Českých aerolinií. Foto: Petr JurišAirbus A320 registrace OK-HEU Českých aerolinií. Foto: Petr Juriš

ČSA mají mít příští rok v provozu čtyři letadla.

Po letech zmenšování a propouštění začaly České aerolinie s náborem palubního personálu. Na svých stránkách zveřejnily inzerát, ve kterém hledají palubní průvodčí, tedy zjednodušeně řečeno letušky a stevardy.

„Staňte se součástí týmu skutečných profesionálů a oslavte společně s námi 100. výročí v oblacích,“ lákají ČSA zájemce o práci. ČSA příští rok oslaví sto let od svého založení. Zájemce připravuje na to, že nemusí létat jen z Prahy. „Mimo hlavní sezónu poskytujeme volnou kapacitu letadel jiným dopravcům, takže naše posádky mají možnost poznat i jiné části světa,“ dodává dopravce.

Podle mluvčí Smartwings Group Vladimíry Dufkové souvisí nábor personálu s plány na rozšíření flotily. „ČSA počítají v příštím roce s pronájmem dalších tří letadel (z Airbus Family). S ohledem na avizované rozšiřování flotily je potřeba nabrat i dostatečný počet palubního personálu, který pokryje provozní potřeby společnosti,“ dodala.

Airbus z Filipín

ČSA mají aktuálně v provozu jediné letadlo pro svoji jedinou linku: pronajatý Airbus A320 registrace OK-HEU. Deník Zdopravy.cz v listopadu informoval o jednáních o pořízení druhého letadla, konkrétně o pronájmu Airbusu A320 vyrobeného na počátku roku 2009. Celou svoji existenci létal pro filipínskou nízkonákladovou společnost Cebu Pacific.

Informaci o pořízení stroje nesoucího aktuálně podle leasingové firmy německou imatrikulaci D-AAAM potvrdily deníku Zdopravy.cz dva na sobě nezávislé zdroje z leteckého prostředí. Letadlo létalo do roku 2020 pod registrací RP-C324, pak bylo odstaveno. „Ano, mohlo by to být letadlo uvedené v odkazu. Potvrdíme to ale až ve chvíli, kdy to bude možné a budou splněny všechny podmínky obchodního vztahu,“ odpověděla na dotaz deníku Zdopravy.cz mluvčí Smartwings Group Vladimíra Dufková. Potvrdila, že letadlo ve flotile ponese registraci OK-IOO. Ta (alespoň vizuálně, jde o písmeno I, nikoliv o jedničku) bude připomínat stoleté výročí, které ČSA příští rok oslaví.

ČSA počítají s pronájmem tří dalších airbusů, z toho první má být ve flotile ještě letos, další dva na jaře příštího roku. Od roku 2024 mají pro ČSA létat nové Airbusy A220-300. V lednu zřejmě nebude mít dopravce pro svoji pravidelnou linku jediné letadlo. Do Paříže nabízí lety provozované Boeingem 737-800. „Bude nasazeno letadlo s vhodnou kapacitou,“ odpověděla Dufková na dotaz k výměně typu letadla.

Tagy České aerolinie ČSA
42 komentářů