Doprava ve městě Infrastruktura Zprávy

Pražský Kulaťák se promění. Město vypíše architektonickou soutěž

Vítězné náměstí v Praze. Autor: IPR Praha
Vítězné náměstí v Praze. Autor: IPR Praha

Vítězné náměstí v pražských Dejvicích čeká přestavba. Cílem je vyřešit komplikovanou dopravní situaci a zlepšit nehostinné prostředí prostoru, kterému se říká Kulaťák. Nová podoba náměstí vzejde z urbanisticko-architektonické soutěže, kterou vyhlásí městský Institut plánování a rozvoje v půlce dubna.

„Zkušenosti z Londýna ukazují, že je možné skloubit intenzivní dopravu s kvalitním veřejným prostorem a náměstím, kde hrají prim chodci. Vítězné náměstí má potenciál stát se oblíbeným centrem Prahy 6 a místem, kde se lidé chtějí potkávat,“ uvedla náměstkyně primátorky Petra Kolínská.

I proto v porotě soutěže zasedne vedle politiků Peter Heath, který se podílel na úpravách londýnského Trafalgar Square. Členy poroty budou například i urbanista Jan Jehlík nebo berlínský architekt Ivan Reimann.

Náměstí se má stát reprezentativním místem Prahy 6, které bude dobře přístupné pro pěší, cyklisty, řidiče i cestující ve veřejné dopravě. Pokud vše půjde hladce, mohla by přestavba začít v roce 2022, náklady se odhadují zhruba na půl miliardy. Jasnější ale budou až poté, co bude odsouhlasen nový vzhled náměstí.

Město se aktuálně zaměřuje i na další velká pražská prostranství. V běhu je rekonstrukce Malostranského náměstí, chystá se úprava parku na Karlově náměstí.

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petr 766

Tak jestli to půjde jako spodní část Václaváku nebo Malostranské náměstí, kde to x let zeje prázdnotou (ale hlavně že jsme dostali pryč ta „zlá“ auta), tak to bude super… Na Malostranským byl za celou tu dobu asi 3x nějaký sluníčkový bio cyklo fetka happening, jinak tam není vůbec nic. Spodek Václaváku, ten slouží jen k tomu, aby měli měšťáci kde vegetovat. Prostě Kolínská, Dolínek a spol. Místo řešení problémů jen zákazy nebo vyrábění nových