Doprava ve městě Infrastruktura

Pražský dopravní podnik skončil s roundupem, plevel v kolejišti opaří

Likvidace plevele párou. Pramen: DPP
Likvidace plevele párou. Pramen: DPP

Pražský dopravní podnik (DPP) od středy odstraňuje plevel z tramvajových kolejí a dalších svých pozemků pouze mechanicky nebo horkou vodou. Ze svého arzenálu tak vyřadil herbicid Roundup, což je obchodní značka pro chemickou látku glyfosát. Novinka přišla s novou smlouvou, kterou DPP uzavřel se společností MIRA expert. Smlouva na boj s plevelem a další zahradnické práce je na čtyři rok nebo do vyčerpání částky 49 milionů korun.

Technologie horkovodní likvidace plevelů je poměrně jednoduchá. Pomocí speciálního nástavce jsou jednotlivé rostliny smáčeny horkou vodou nebo párou, jejíž teplota při výstupu z trysky dosahuje 98 °C. Působením horké vody dochází k narušení rostlinných pletiv, sražení rostlinných bílkovin a nevratnému poškození části nebo celého kořenového systému.

„Likvidace samotné rostliny je velmi účinná a funguje dlouhodobě. Tuto metodu lze využít jak na odstraňování běžného plevele, tak i invazivních rostlin, ideálně do výšky zhruba půl metru. V tomto spektru neexistuje bylina, která by odolala aplikaci téměř vařící vody,“ uvedl jednatel firmy MIRA expert Miroslav Matyáš.

Podle DPP jde o ekologicky šetrnou metodu, díky které se z celého procesu vyřadí chemie. Podnik bude plevele napařovat v celé své kolejové síti včetně obratišť a zastávek (mimo zatravněné kolejové svršky), na zpevněných plochách kolem stanic metra, na autobusových terminálech nebo v depech metra.

Kromě likvidace plevele bude dodavatel pro DPP ve stanovených lokalitách zajišťovat údržbu zeleně, jako je sečení, hrabání, hnojení či obnova zničených trávníků, dále odstraňování náletových dřevin či naopak výsadbu nových rostlin. DPP chce například na tramvajové trati nedaleko stanice metra C Ládví zkušebně vysázet rozchodníky a opuncie. Důvodem jsou sucha. Dosud byly mezi koleje dávány trávníky, které ale nejsou tak odolné jako rozchodníky.

Glyfosát patří k nejrozšířenějším herbicidům, používá se především v zemědělství. Vyrábí jej americká firma Monsanto, kterou vlastní německá skupina Bayer. Vědci přitom vedou spory, zda a do jaké míry je glyfosát rakovinotvorný.

V České republice se glyfosát rozhodlo přestat používat v rámci údržby zeleně například město Brno, omezuje jej také Hradec Králové, Liberec a uvažují o tom další radnice. Vyřazení glyfosátu chce svým firmám doporučit i pražský magistrát, DPP jej tedy předběhl.

tagy
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Nekdo
Host
Nekdo

a jaká emise jsou spojeny z generováním té páry? klidně vyjádřeno jako CO2 ekvivalenty…

Ferenc Futurista
Host
Ferenc Futurista

boha jeho. tady nejde o emise, tady jde o dost pravděpodobnou rakovinotvornost glyfosátu.

Dushan
Host
Dushan

Zajímalo by mě, kolik tun roundupu spotřebuje každoročně SŽDC na likvidaci křovin a trávy kolem kolejí a jestli spotřebu hodlá omezit.

nádražák
Host
nádražák

Moc ne, je veřejným tajemstvím že velkou část traťáci rozkradou a rozprodají po okolí. V podstatě to jen zalévají (vlastní zkušenosti ze tří lokálek).

Komarek
Host
Komarek

Vždycky, když vidím okolí přejezdů žluté od pesticidů, místo toho, aby se to párkrát posekalo, tak to ve mně fakt vaří.

dopravák
Host
dopravák

Jenže to by bylo třeba sekat asi vícekrát v roce a vždy těsně po odkvětu těch hlavních plevelů, aby jejich semena nestačila dozrát a vysít se, jinak to nemá smysl. A to je práce, a převážně ruční (maximálně s křovinořezy), protože v tom terénu ani různé malotraktory příliš dobře použitelné nejsou. Kdysi k těm účelům byly používány také kozy a ovce, samozřejmě řádně uvázané tak, aby se nemohly dostat do průjezdného průřezu, ale chtít takto uvazovat ovce, to není úplně jednoduché. A pak také jezdily parní lokomotivy, díky jimž v časném jaru aspoň zbytky rostlin z loňska v pohodě vyhořely… Číst vice »

Tomáš Vojtíšek
Host
Tomáš Vojtíšek

Tohle je super a doufám, že i pražské městské části a další města v Česku na ekologičtější způsoby údržby ❤️

(v článku je jednou překlep a místo ‚glyfosát‘ je napsáno ‚glysofát‘. Díky za opravu!)

Přemek
Host
Přemek

Velká pochvala, redukci populace a růst zdravotních obtíží opravdu nepotřebujeme. Horká pára je účinnější, při správném pořízení a užití méně nákladná a zcela bez zdravotních následků. Lokální zvlhčení je jen ku prospěchu všech.

AAA
Host
AAA

Lidí je na světě jako sr….

https://www.youtube.com/watch?v=kvqnKdecfIY

PartneřiCSCARGO
RSD
czechtoll

Krátce