Pražské letiště si výstavami připomíná deset let s Václavem Havlem v názvu

Připomínka Václava Havla na letišti v Praze. Pramen: Letiště PrahaPřipomínka Václava Havla na letišti v Praze. Pramen: Letiště Praha

Petici za pojmenování pražského letiště po Václavu Havlovi podepsalo před deseti lety přes 80 tisíc lidí.

Pražské letiště dnes připomnělo, že už deset let „má tu čest“ nosit ve svém názvu jméno bojovníka proti komunistické totalitě a prvního porevolučního prezidenta Václava Havla. Letiště bylo oficiálně přejmenováno u příležitosti státníkových nedožitých 76. narozenin 5. října 2012. Letiště připravilo k výročí několik kulturních aktivit, které mají připomenout Havlův život.

„Stále si vážím toho, že jsem u přejmenování letiště před deseti lety byl a mohl tento akt se svými kolegy důstojně naplnit. Myslím, že i díky novému názvu, a především osobě pana Havla, jsme se ještě více dostali do povědomí jako důstojný a sebevědomý vzdušný přístav v srdci Evropy,“ uvedl šéf letiště Jiří Pos.

Letiště ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla připravilo dvě výstavy fotografií ze života bývalého prezidenta. První je situována ve veřejném spojovacím objektu na výstavních panelech (do konce října), druhá je rozmístěna především v neveřejné zóně (do konce roku).

V odletové i příletové hale pak u instalace Forum Havlum cestující naleznou infotabule, kde se dozvědí podrobnosti k přejmenování letiště, prohlédnou si fotografie a seznámí se s významem objektů Forum Havlum i tapisérie „Létající muž“. Je zde prezentována i časová osa Havlova života.

Letiště Václava Havla. Foto: Letiště PrahaPřipomínka Václava Havla na letišti v Praze. Pramen: Letiště PrahaTapisérie Létající muž. Pramen: Letiště PrahaForum Havlum na pražském letišti. Pramen: Letiště Praha

 

Historie procesu přejmenování

Prosinec 2011 – Režisér, scenárista a producent Fero Fenič krátce po smrti bývalého prezidenta Československa a České republiky Václava Havla navrhl přejmenovat mezinárodní letiště v Praze Ruzyni právě po tomto státníkovi tak, jako tomu bylo i na dalších světových letištích (JFK, Charles de Gaulle, M. R. Štefánik, atd.). Petici podepsalo přes 80 tis. lidí.

Březen 2012 – Vláda ČR na svém zasedání 21. 3. 2012 odsouhlasila využití jména Václava Havla ve spojení s mezinárodním letištěm v Praze Ruzyni. S využitím jména svého manžela v této souvislosti souhlasila Dagmar Havlová.

Květen 2012 – Po konzultaci s jazykovými odborníky byl zveřejněn oficiální název, přičemž bylo určeno, že se prioritně s ohledem na mezinárodní klientelu letiště bude využívat VÁCLAV HAVEL AIRPORT PRAGUE, v české verzi pak LETIŠTĚ VÁCLAVA HAVLA PRAHA.

Září 2012 – Od 17. do 27. září 2012 byly na budovách letištních terminálů instalovány nápisy s novým názvem letiště v anglické verzi.

Říjen 2012 – Dne 5. 10. 2012 bylo letiště oficiálně přejmenováno.

Prosinec 2012 – Byl veřejně prezentován gobelín “Létající muž”, jehož výrobu finančně podpořili Bono a The Edge ze skupiny U2, Yoko Ono, Peter Gabriel a Sting. Posledně jmenovaný při té příležitosti uvedl: „Neúnavné úsilí Václava Havla nás přiblížilo ke světu, který podporuje svobodu a lidská práva pro všechny, proto nám Václav tolik chybí.“

Tagy letiště praha Letiště Václava Havla Praha Václav Havel
13 komentářů