Autobusy Cestovní ruch Elektromobilita Informační technologie Letectví Letiště Zprávy

Pražské letiště chce zavést mezi terminály autonomní vozítka, čeká na zákon

Autonomní minibusy na pražském letišti. Vizualizace: Letiště Praha
Budoucnost: autonomní minibusy na pražském letišti. Vizualizace: Letiště Praha

Pražské letiště chce v příštích letech nasadit na převoz cestujících mezi terminály a parkovišti autonomní minibusy. Na dnešní konferenci Doprava 2018+ to řekl šéf letiště Václav Řehoř. Vozítka bez řidiče mají být jednou z technologických inovací, kterou chce letiště zavést.

Věc má ale háček. Česká legislativa s nimi nepočítá ani pro zkušební provoz. „Zákon je to jediné, co nám pro jejich provoz chybí. Až se změní legislativa, ihned je přivezeme do Prahy a budeme patřit mezi deset až 15 míst, kde se testují,“ řekl Řehoř.

Autonomní elektrický minibus ve Vídni. Autor: © Wiener Linien/Manfred Helmer
Autonomní elektrický minibus ve Vídni.
Autor: © Wiener Linien/Manfred Helmer

Ve sněmovně už má nápad zastánce. Příslušnou legislativu chce předložit poslanec Petr Dolínek (ČSSD), který nedávno předložil i novelu zákona o drahách, která umožní provoz autonomních vlaků. To se v první řadě týká vlaků na budoucí lince metra D.

„Předložíme zřejmě po dohodě s ministerstvem dopravy poslanecký návrh, aby byl proces kratší,“ řekl deníku Zdopravy.cz Dolínek. Podle něj půjde především o to, aby se autonomní vozítka mohla v České republice začít testovat, a to alespoň v uzavřených areálech.

VIDEO: Vize rozvoje pražského letiště

V zahraniční už se podobná vozítka testují, nedávno je ve čtvrti Aspern vypustil do ulic vídeňský dopravní podnik. Testy probíhaly či probíhají i v dalších městech, například ve švýcarském Sionu, rakouském Salcburku nebo francouzském Lyonu. Jde zatím spíše o turistickou atrakci, nikoli o součást pravidelné dopravy. Podobně jako ve Vídni jezdí 20 km/h a hlídá je pověřený pracovník.

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
František

Na pražském letišti, kde to je z jednoho konce na druhý cca 10 minut chůze? To mi připadá trochu jako plýtvání…

železničář v důchodu

Mně zase připadá divné muset tahat někudy pěšky 10 minut kufry, byť dnes běžně mají nějaká kolečka – ta ovšem jsou zase většinou hlučná, takže žádný opravdový komfort stejně neposkytují a spíše ještě ruší ostatní cestující.

sladlu

na nějakým letišti v zahraničí (asi USA) se autonomní vozítka pohybují po speciální vyhrazené vozovce (něco jako cyklostezka) oddělené od dalších cest určených pro auta ču busy či lidi …

neplatí zákon o provozu na pozemních komunikacích…. i dítě může na soukromým pozemku řídit auto, tak proč ne robot… když tedy mu to usnadníme a omezíme mu protor k pohybu a odsuneme další vozidla stranou…

AAA

aby se autonomní vozítka mohla v České republice začít testovat, a to alespoň v uzavřených areálech

…. a v uzavreném areálu, pokud tam neplatí zákon o provozu na pozemních komunikacích, to dnes nějaký zákon zakazuje?