cargo

Pražské letiště chce zavést mezi terminály autonomní vozítka, čeká na zákon

Autonomní minibusy na pražském letišti. Vizualizace: Letiště PrahaAutonomní minibusy na pražském letišti. Vizualizace: Letiště Praha

Pražské letiště chce v příštích letech nasadit na převoz cestujících mezi terminály a parkovišti autonomní minibusy. Na dnešní konferenci Doprava

Pražské letiště chce v příštích letech nasadit na převoz cestujících mezi terminály a parkovišti autonomní minibusy. Na dnešní konferenci Doprava 2018+ to řekl šéf letiště Václav Řehoř. Vozítka bez řidiče mají být jednou z technologických inovací, kterou chce letiště zavést.

Věc má ale háček. Česká legislativa s nimi nepočítá ani pro zkušební provoz. „Zákon je to jediné, co nám pro jejich provoz chybí. Až se změní legislativa, ihned je přivezeme do Prahy a budeme patřit mezi deset až 15 míst, kde se testují,“ řekl Řehoř.

Autonomní elektrický minibus ve Vídni. Autor: © Wiener Linien/Manfred Helmer

Autonomní elektrický minibus ve Vídni.
Autor: © Wiener Linien/Manfred Helmer

Ve sněmovně už má nápad zastánce. Příslušnou legislativu chce předložit poslanec Petr Dolínek (ČSSD), který nedávno předložil i novelu zákona o drahách, která umožní provoz autonomních vlaků. To se v první řadě týká vlaků na budoucí lince metra D.

„Předložíme zřejmě po dohodě s ministerstvem dopravy poslanecký návrh, aby byl proces kratší,“ řekl deníku Zdopravy.cz Dolínek. Podle něj půjde především o to, aby se autonomní vozítka mohla v České republice začít testovat, a to alespoň v uzavřených areálech.

VIDEO: Vize rozvoje pražského letiště

V zahraniční už se podobná vozítka testují, nedávno je ve čtvrti Aspern vypustil do ulic vídeňský dopravní podnik. Testy probíhaly či probíhají i v dalších městech, například ve švýcarském Sionu, rakouském Salcburku nebo francouzském Lyonu. Jde zatím spíše o turistickou atrakci, nikoli o součást pravidelné dopravy. Podobně jako ve Vídni jezdí 20 km/h a hlídá je pověřený pracovník.

Tagy autonomní mobilita letiště praha minibusy
4 komentáře