Letecké společnosti Letectví Letiště

Prázdné letiště v číslech. Za listopad propadl počet cestujících o 95 %

A320 společnosti Finnair v Praze. Foto: Letiště Praha
A320 společnosti Finnair v Praze. Foto: Letiště Praha
V prosinci by měly být statistiky pozitivnější, návrat hlásí několik dopravců.

Počet cestujících na Letišti Václava Havla v listopadu opět výrazně klesl v porovnání s loňským rokem i letošním říjnem. Ukazují to dnes zveřejněná data o provozu na stránkách Letiště Praha.

Podle nich prošlo odbavením na letišti za listopad necelých 66 tisíc cestujících, což je o téměř 95 % méně než ve stejném období loňského roku. Jde o čtvrtý nejhorší měsíční výsledek za letošní rok. Méně cestujících bylo ještě v dubnu, květnu a červnu. Oproti říjnu počet cestujících klesl o 42 %.

Úbytek cestujících je patrný i na počtu letů: v pravidelné dopravě jich bylo za listopad jen 1 081, což je meziroční pokles o 88 %. Nejmenší pokles zaznamenala letecká nákladní doprava.

V žebříčku destinací, kam se z Prahy nejvíce létá, zůstal na první místě Amsterdam. Omezený provoz vedl i v listopadu k netradičním umístěním v tomto hodnocení: druhý byl Kyjev, následovaný Malagou.

Mírné navýšení na závěr roku

Prosincová čísla by mohla být mírně lepší i díky plánovanému restartu některých linek. Aktuálně mohou cestující využít z Letiště Václava Havla Praha přímá letecká spojení přibližně do 50 destinací, která zajišťuje téměř 30 dopravců.

Před nadcházejícími vánočními a novoročními svátky nabízí aktuálně aerolinky přímé lety do více destinací z Prahy než v předcházejícím měsíci či dokonce navyšují počet svých letů na některých linkách,“ uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková.

Konkrétně se během prosince vrátily například přímé lety z Prahy do Kyjeva s Ukraine International Airlines. Obnovení letů na Maltu připravuje společnost Air Malta již od 19. prosince 2020.

Letecká společnost Air Cairo navýší od 23. prosince 2020 opět počet letů z Prahy do Hurghady, kam bude létat třikrát týdně. Ve stejný den obnoví pravidelnou linku do Dubaje letecká společnosti flydubai, která se vrátí s lety dvakrát týdně. Jednotlivé letecké společnosti nabízí také letenky na příští rok, tedy i na nadcházející letní sezónu. V prodeji jsou lety nejen do různých evropských destinací, ale i na dálkové linky, například z Prahy do americké Filadelfie bude opět létat společnost American Airlines. Tento týden obnoví také ČSA spojení do Košic, na přelom roku otevře celkem šest linek. Do Prahy se tento týden vrátily i British Airways a easyJet.

Letiště Praha kvůli propadu tržeb propustí do konce roku dalších 150 lidí, omezí také řadu plánovaných investic.

9 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Kalina

V případě, když „propadl počet cestujících o 95 %“, o kolik „propadly“ mzdové náklady ve firmě Letiště Praha?

Stony

Propustilo se zatim asi 20% zamestnancu.

Kalina

To je možné, ale nijak neodpovídá na otázku, o kolik „propadly“ mzdové náklady Letiště.

Tomas

a k čemu vám ta informace bude?

Stony

50%

Petr

Přiletěl jsem před pár týdny asi v 6 večer. Skočil jsem si po příletu ještě do salonku udělat něco na noťasu a když jsem vylezl, bylo na chodbách skoro zhasnuto. Nikde nikdo. Policajti na mě u východu koukali jako na zjevení a docela mě lustrovali. Že prý poslední přílet dne na T2 byl před víc než hodinou 😀 Nevěděl jsem, jestli se smát, nebo plakat. Dost tragikomický zážitek.

Dominik

Směj se, za pár let budeš na tyto zážitky vzpomínat se slzou v oku;-)

Bob

Já když přiletěl a šel jsem k dané přepážce jako první (evidentně nejen první z mého letu, ale první od rána), tak mi policajt normálně zkontroloval občanku a otevřel mi branku… a o dva metry dál byly zamčené dveře. Tak jsem ho musel ještě požádat o odemčení.

marseillan