cargo

Právní bitva o D52 Mikulova. ŘSD má opět územní rozhodnutí, které napadl rakouský spolek

Vizualizace dálnice D52 u obce Bavory. Foto: ŘSDVizualizace dálnice D52 u obce Bavory. Foto: ŘSD

Ostravský soud musí znovu projednat žalobu rakouského spolku VIRUS na Jihomoravský kraj.

Nejvyšší správní soud zrušil rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě, který na podzim zrušil územní rozhodnutí pro další pokračování dálnice D52 v úseku kolem Mikulova. Vyhověl tak kasační stížnosti, kterou podaly Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Jihomoravský kraj.

Vyplývá to z rozhodnutí soudu zveřejněného na úřední desce. Pro ŘSD to prakticky znamená, že má v rukou opět pravomocné územní rozhodnutí. Není ale jasné, na jak dlouho. Nejvyšší správní soud konstatoval ve svém rozhodnutí, že řízení u krajského soudu prohlásil za vadné a nařídil opakované projednání.

Je to pro nás trošku jako dárek k Vánocům. Chystali jsme už podle nového zákona povolení pro celý úsek od vodní nádrže Nové Mlýny až na státní hranici, do toho nyní přišlo toto rozhodnutí. Musíme se s rozsudkem seznámit,“ řekl ředitel brněnského závodu ŘSD David Fiala.

Krajský soud v Ostravě vyhověl letos na podzim žalobě rakouského spolku VIRUS, který u soudu zastupují české Děti Země. Soud zrušil územní rozhodnutí a nařídil ho kraji znovu projednat. VIRUS se na soud obrátil kvůli tomu, že krajský úřad zamítl jeho odvolání, podobně jako u dalších.

Mapa trasy D52 mezi Pernou a státní hranicí. Foto: ŘSD

Mapa trasy D52 mezi Pernou a státní hranicí. Foto: ŘSD

D52 je jednou z dálnic, kde se státu nedaří získat povolení. Původně ŘSD plánovalo, že letos na podzim bude už žádat pro tento úsek o stavební povolení. Na českém území chybí 23 kilometrů dálnice, rakouská část je prakticky hotová. Čtyřpruh vede až k Poysbrunnu a loni na podzim se otevřel dvoupruhový obchvat Drasenhofenu, s možností rozšíření o další dva pruhy

Soud řešil i možnou podjatost soudců Nejvyššího správního soudu Tomáše Rychlého a zaměstnance Vojtěcha Vomáčky. Stěžovatelé upozornili na komentář soudce ohledně napadeného rozsudku na sociální síti a následné „olajkování“ zaměstnancem soudu Vomáčkou. Podle soudu to ale na rozhodování nemělo vliv, protože případ řešil jiný senát.

Tagy D52 Děti Země Jihomoravský kraj Krajský soud v Ostravě Nejvyšší správní soud obchvat Mikulova Ředitelství silnic a dálnic ŘSD seznam Top VIRUS
117 komentářů