Praha zatěžuje novou Trojskou lávku, otevře ji do konce října

Testování Trojské lávky. Foto: FB Adama ScheinherraTestování Trojské lávky. Foto: FB Adama Scheinherra

Po statických zkouškách budou následovat dynamické. Lávka bude pod nepřetržitou kontrolou.

Nezvyklá podívaná je dnes na nové Trojské lávce, která spojuje pražský Císařský ostrov s Trojou. Na novém přemostění Vltavy dnes probíhá zatěžkávací zkouška.

Během zkoušky najelo na lávku až deset vozidel, jde většinou o multikáry a menší dodávky. „Extrémní zatížení je nezbytnou součástí kolaudace a následného otevření, které plánujeme na přelom října a listopadu,“ uvedl na facebookovém profilu náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

Zkouška potrvá celý den až do 22 hodin. Poté bude následovat vyhodnocení zatížení konstrukce lávky. V dalších dnech je naplánovaná dynamická zkouška vyvolaným kmitáním, zkouška bude trvat tři dny. Kromě zkoušek musí dělníci k dokončení stavby ještě udělat terénní práce nebo dodělat příjezdové a příchozí cesty. „Také se dodělá veřejné osvětlení, elektroinstalace. Do lávky se rovněž dávají speciální senzory, které ji budou monitorovat po celou její životnost,“ řekl agentuře ČTK Scheinherr.

Lávka bude také snáz kontrolovatelná. „Je dělána tak, aby mostní prohlídkář vizuálně dokázal snadno zkontrolovat stav lávky,“ řekl Scheinherr. Konstrukci pak tvoří také natlakovaná trubka. Pokud by v ní tlak klesl, správci lávky se okamžitě dozví, že nastal problém a budou jej moci ihned řešit. Kontrola lávky bude navíc probíhat nepřetržitě online.

Nová lávka nahrazuje původní, která se zřítila v prosinci 2017. Stavba vyjde na 128 milionů korun. Oproti původní je širší: 4 metry. V případě nutnosti po ni bude moci projet i sanitka.

Pád lávky v prosinci řeší už soud. Obžalovaní jsou projektant lávky Jiří Stráský a bývalé vedoucí oddělení mostů TSK Antonín Semecký.

s využitím ČTK

Tagy praha Technická správa komunikací Trojská lávka TSK
8 komentářů