obrazok-zdopravy

Praha zahájí přípravu průzkumných štol tunelů Městského okruhu. Začne se kontrolami budov

Vizualizace vyústění tunelu u křižovatky s Českobrodskou. Foto: http://mestskyokruh.infoVizualizace vyústění tunelu u křižovatky s Českobrodskou. Foto: http://mestskyokruh.info

Hřib připomněl, že pro samotnou dostavbu okruhu bude město potřebovat významnou spoluúčast státu.

Pražští radní dnes schválili vypsání zakázky na geotechnický monitoring pro podrobný geotechnický průzkum dostavby silničního Městského okruhu. Vypsání ještě musí schválit zastupitelstvo.

Jedná se o přípravu tunelů pro soubor staveb úseků Pelc/Tyrolka – U Kříže a Balabenka – Rybníčky.

Tři chybějící úseky severovýchodní části Městského okruhu v Praze. Zdroj: MHMP

Tři chybějící úseky severovýchodní části Městského okruhu v Praze. Zdroj: MHMP

Samotný podrobný průzkum bude podle náměstka primátora Zdeňka Hřiba nultou etapou a předstupněm samotné výstavby tunelů. Nejprve však začne příprava pro tuto nultou fázi.

Jde o pasportizaci budov, které budou do budoucna zasaženy výstavbou a také o hydrogeologický monitoring. Získáme klíčové informace o stavu podloží a okolních stavbách, abychom mohli stavbu bezpečně projektově připravit,“ vysvětlil Hřib na tiskové konferenci po jednání rady.

Investice do monitoringu vyjdou na 381 milionů včetně DPH. Podle Hřiba začne ve 3. čtvrtletí letošního roku a bude pokračovat do roku 2028. Dlouhodobý hydrogeologický monitoring pak bude probíhat až do zahájení stavby.

Tunel Bílá skála. Foto: Satra

Samotná zakázka pro geotechnologický průzkum (tedy průzkumné štoly) bude vypsána až po získání dostatečných informací o budovách a hydrogeologických podmínkách. „Teprve to bude zmíněná etapa nula, vzniknou štoly o průřezu 5 m2, někde až 10 m2. Tunel s nimi poté splyne, jeho plný průřez bude mít 30 m2,” popsal Hřib.

Průzkumné štoly se mají razit pro tunely Bílá skála, Jarovský a Malešický. Současný harmonogram se začátkem prací počítá už pro příští rok. V březnu Praha požádala o technickou aktualizaci posudku vlivu na životní prostředí (EIA) pro dostavbu okruhu.

Spoluúčast státu

Hřib zároveň opět připomněl, že pro samotnou dostavbu okruhu bude město potřebovat významnou spoluúčast státu. „Potřebujeme ale zatím argumenty, že investice je z naší strany připravená pro realizaci,“ doplnil Hřib.

Město stále věří, že v roce 2027 získá povolení záměrů staveb. Geoprůzkum by měl skončit v roce 2029 a rok poté se začne hledat samotný zhotovitel dokončení Městského okruhu. To vše však jen za předpokladu, že na stavbu budou v rozpočtu města peníze.

Dostavba je rozdělena na tři úseky. Úsek Pelc/Tyrolka – U Kříže navazující na tunely Blanka má podle odhadů vyjít na 16,5 miliardy v cenách roku 2022. Následující úsek Balabenka – Rybníčky pak bude stát 69 miliard a Libeňská spojka 27 miliard korun.

Ažbudeokruhismus se mění v Nebudeismus. Spolek napadá změny u okruhu, chybí mu regulace aut v centru

Tagy geotechnický monitoring Městský okruh Praha praha Zdeněk Hřib
34 komentářů