Sdílená kola jako trvalá součást MHD. Praha po zkušebním provozu vypíše soutěž na jejich provozovatele

Sdílená kola v Praze. Foto: ROPIDSdílená kola v Praze. Foto: ROPID

Největší zájem o sdílená kola je v Holešovicích, Dejvicích, Karlíně a na Starém Městě.

Praha hodlá překlopit dosavadní zkušební provoz sdílených kol v rámci pražské MHD do trvalé spolupráce. Vypíše proto v příštích dnech tendr na zajištění služeb na příští čtyři roky. Oznámil to dnes organizátor dopravy ROPID.

Praha se rozhodla pro trvalé zařazení sdílených kol do MHD na základě zkušebního provozu. Služba, kterou zajišťují firmy Rekola a Nextbike, funguje pro držitele předplaceného kuponu PID pro Prahu od 11. října. V jejím rámci mohou cestující využít zdarma sdílená kola až čtyřikrát denně na 15 minut.

Za půl roku pilotního provozu využilo možnost půjčit si kolo zdarma téměř 12 tisíc lidí, celkový počet výpůjček přesáhl 164 tisíc. „Chceme lidem nadále usnadňovat takzvanou první a poslední míli jejich cesty Prahou a ještě více zatraktivnit dlouhodobé kupony MHD,“ uvedl náměstek pro dopravu Adam Scheinherr. Podle něj bude město přidávat další stojany na kola u stanic metra a v přestupních tramvajových uzlech.

Služba se nicméně oproti dnešku mírně omezí. Od 25. dubna bude snížen počet dotovaných výpůjček ze čtyř na dvě denně. Město to zdůvodňuje finančními možnostmi i tím, že většina uživatelů si právě se dvěma výpůjčkami vystačí. Naopak po završení tendru, k čemuž by mělo dojít letos v létě, by se do systému měla zapojit i elektrokola.

Největší zájem o sdílená kola je v Holešovicích, Dejvicích, Karlíně a na Starém Městě. Atraktivní je podle ROPIDu celá oblast podél vltavských břehů. Nejčastěji si lidé půjčují kola v přepravních špičkách, a to ráno kolem sedmé a odpoledne mezi 14. a 17. hodinou.

Jak bude propojení PID a sdílených kol vypadat po vysoutěžení nových provozovatelů:

– tak jako doposud, sdílené kolo si budou moci půjčit zdarma držitelé dlouhodobých kuponů na pražskou MHD
– maximální počet výpůjček za den: 2 (dosud 4)
– dotovaná délka jedné výpůjčky: 15 minut pro klasické kolo a 5 minut pro elektrokolo
– tak jako doposud, po vypršení časového limitu dotované výpůjčky bude další použití kola zpoplatněno dle ceníku příslušného poskytovatele sdílených kol
– provozovatelé umožní využití služby také v okolí 90 % stanic pražského metra

Čísla za období 11. 10. 2021 – 10. 4. 2022

Počet unikátních uživatelů: 11 680
Celkový počet výpůjček: 164 068
Kolik lidí využilo tuto službu vícekrát: 77,5 %
Průměrný denní počet jízd na jednoho uživatele: 1,45
Denní průměr počtu jízd: 924
Nejčastější délka jedné výpůjčky: 5 minut
Maximální počet výpůjček v rámci jednoho dne: 2 427 (28. 3. 2022)

Tagy Hlavní město Praha Lítačka Nexbike Rekola ropid sdílená kola
40 komentářů