Praha vybrala projektanta části „aglomeračního okruhu“ na jihovýchodě metropole

Stavba silnice. Ilustrační foto: ministerstvo dopravyStavba silnice. Ilustrační foto: ministerstvo dopravy

Nová stavba má odlehčit městským částem a menším obcím od dopravy mířící na budoucí úsek Pražského okruhu.

Pražští radní dnes vybrali projektanta, který připraví dokumentaci pro část takzvaného aglomeračního okruhu mezi Pražským okruhem a středočeským Pacovem. Dokumentaci pro územní rozhodnutí zpracuje společnost Pragoprojekt za 4,17 milionů korun.

Nová stavba má odlehčit městským částem a menším obcím od dopravy mířící na budoucí úsek Pražského okruhu v této oblasti (SOKP 511). Oficiálně jde o přeložku silnice II/101. Na úsek pak naváže další část až do Úval, která vede Středočeským krajem. Praha vybrala projektanta na necelé dva kilometry dlouhý úsek.

Úsek Pacov navazuje na stavbu 511 v křižovatce Kolovraty. Středočeský kraj připravuje úsek tohoto okruhu mezi Úvaly a Říčany, který končí před částí Říčan – Pacovem. Podle územních plánů měla silnice projít přes Pacov a pak se stáčet pod Nedvězí s napojením na ulici Přátelství. Už dříve podporu přípravy stavby v celé délce schválila vláda.

Trasa pražské části aglomeračního okruhu. Foto: IPR

Trasa pražské části aglomeračního okruhu. Foto: IPR

Aglomerační okruh je v podstatě třetí okruh okolo Prahy a jeho důležitost má několik rovin. Tou první je odlehčení od tranzitní kamionové dopravy, která díky němu nebude muset ani zajíždět do Prahy a na vnější Pražský okruh. Zároveň stávající vedení trasy aglomeračního okruhu umožní lepší koordinaci se stavbou 511 Pražského okruhu, protože nezasahuje do připravované podoby křižovatky v Kolovratech, a tak nekomplikuje přípravu tolik důležitého dálničního úseku okolo Prahy,“ řekl Adam Scheinherr, náměstek primátora pro dopravu.

Kromě části Pražského okruhu v jihovýchodní oblasti Prahy vznikne ještě obchvat Dolních Měcholup. Praha věří, že vybudováním Pražského okruhu odlehčí řadě obcí na okraji města. Úsek 511 ale zatím marně čeká na povolení, jeho stavbu blokuje i řada městských částí včetně těch, které jsou od okruhu daleko.

Trasa chystané nové silnice II/101 z Říčan do Úval. Foto: VPÚ Deco

Trasa chystané nové silnice II/101 z Říčan do Úval. Foto: VPÚ Deco

Tagy aglomerační okruh II/101 praha Praha-Kolovraty seznam
19 komentářů