LOT 3a leaderboard

Praha sjednotila rychlost na severojižní magistrále na 50 km/h

Magistrála. Foto: Jiří Matějíček / Wikimedia CommonsMagistrála. Foto: Jiří Matějíček / Wikimedia Commons

Po pražské severojižní magistrále se nově v úseku mezi Vinohradskou ulicí a Hlávkovým mostem jezdí obousměrně maximální rychlostí 50 kilometrů

Po pražské severojižní magistrále se nově v úseku mezi Vinohradskou ulicí a Hlávkovým mostem jezdí obousměrně maximální rychlostí 50 kilometrů v hodině. Důvodem je zlepšení plynulosti provozu, zvýšení bezpečnosti a snížení hluku. Sdělila to dnes mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Dosud se v úseku mohlo jezdit až sedmdesátkou. Na změnu upozornil deník Blesk.

„Na základě žádosti města jsme požádali odbor pozemních komunikací a drah magistrátu o změnu rychlosti z důvodu bezpečnosti a plynulosti provozu,“ uvedla Lišková.

Od sjednocení rychlosti na všech úsecích magistrály na padesátku si město slibuje, že doprava v době dopravních špiček bude plynulejší. „Z hlediska bezpečnosti očekáváme, že opatření přinese její zvýšení, případné následky dopravních nehod budou nižší,“ uvedla mluvčí. Rychlost byla snížena také kvůli plánované výstavbě chodníku od Vinohradské ulice k hlavnímu nádraží.

Změna také sníží hladinu hlukové zátěže, a to až o 2,4 decibelu. Kvůli hluku byla rychlost snižována v minulosti například i v ulici V Holešovičkách nebo na ulici 5. května ve směru do centra. Původní sedmdesátka zmizela v minulosti i z Nuselského mostu.

Nové značky na magistrále kvůli snížení rychlosti umisťovány nebudou. „Nachází-li se komunikace uvnitř města, vždy platí nejvyšší povolená rychlost 50 kilometrů za hodinu, pokud není uvedeno jinak,“ uvedla mluvčí.

Jediným úsekem, kde mohou řidiči jet na magistrále rychleji, je ulice 5. května z Pankráce směrem z centra. Tam bylo před několika roky zrušeno úsekové měření rychlosti a byla tam umístěna značka vyznačující silnici pro motorová vozidla. Na ní je v obci povolena rychlost 80 kilometrů v hodině, proto ani tam není třeba umístit značku s nejvyšší povolenou rychlostí.

ČTK

Tagy magistrála praha rychlost
68 komentářů