egoe-plus
Autobusy Doprava ve městě Tramvaje

Praha si přístřešky pro MHD pořídí sama, rozhodli radní

Zastávka pražské MHD v novém designu na Palackého náměstí. Pramen: IPR Praha
Zastávka pražské MHD v novém designu na Palackého náměstí. Pramen: IPR Praha

Hlavní město samo pořídí asi 930 přístřešků pro zastávky MHD. V současnosti mobiliář vlastní a provozuje firma JCDecaux, které v polovině příštího roku skončí smlouva a přístřešky plánuje odvézt. Město původně zvažovalo, že vypíše tendr na soukromého provozovatele, na základě doporučení komise však rozhodlo, že pořídí vlastní přístřešky. Získání mobiliáře dostane na starost některá z městských firem, o detailech bude vedení města ještě rozhodovat. O pořízení zastávek budou hlasovat i zastupitelé.

JCDecaux nyní mobiliář provozuje na základě smlouvy z roku 1994, městu platí poplatek a může na zastávkách umísťovat reklamu. O neprodloužení smlouvy rozhodlo minulé vedení magistrátu pod vedením primátorky Adriany Krnáčové (ANO), která ji označila za nevýhodnou pro město. Tehdejší rada zároveň schválila vypsání nového tendru v podobě koncesního řízení.

Toto rozhodnutí dnes radní revokovali a rozhodli o tom, že město za zhruba 400 milionů korun mobiliář pořídí samo. V plánu je, že po pořízení zastávek a jejich instalaci Praha vyhlásí soutěž o firmu, která na nich bude za poplatek prodávat reklamu a případně zajistí i jejich údržbu. Zatímco koncese by byla zřejmě na 15 let, tyto soutěže by se mohly opakovat například každých pět let. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) dříve řekl, že město se musí vyhnout závislosti na soukromém dodavateli, zároveň tento model podle něj umožní lépe reagovat na situaci na reklamním trhu.

„Koncese byla připravena už někdy v polovině minulého roku, nicméně s ohledem na různé okolnosti nebyla politická vůle ji realizovat,“ řekl dnes radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09). V minulosti uvedl, že by preferoval koncesi, ale kluby Pirátů a Spojených sil pro Prahu prosazovaly vlastní zakoupení. Radní dodal, že na pořízení a výměně mobiliáře se budou podílet dopravní podnik a městské firmy Technologie hlavního města Prahy (THMP) a Technická správa komunikací (TSK). Chabr doplnil, že jelikož půjde o investici nad 50 milionů korun, bude o ní rozhodovat zastupitelstvo.

Město již uskutečnilo soutěž na podobu přístřešku, který se nyní testuje na Palackého náměstí. Zástupci JCDecaux nebo náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) design označili za nevyhovující. Podle JCDecaux město nemá know-how, aby mobiliář mohlo pořídit a spravovat.

Firma uvedla, že v případě prodloužení původní smlouvy o pět let pořídí 300 nových zastávek v designu města k asi 900, které nyní provozuje. Radní Chabr dříve řekl, že prodloužení smlouvy by bylo v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách a že firma má povinnost zajistit fungování mobiliáře až do skončení kontraktu 30. června 2021. Společnost nicméně sdělila, že začne přístřešky odstraňovat již letos na konci srpna. V takovém případě je město podle radního připraveno obrátit se na soud. Budou probíhat další jednání s JCDecaux tak, abychom zajistili jejich součinnost,“ řekl dnes Hřib.

Do případného tendru se podle informací ČTK plánovaly kromě JCDecaux přihlásit také firmy BigBoard, euroAWK a Clear Channel Outdoor. Posledně uvedená firma, která zatím na českém trhu nepůsobí, před časem oznámila, že je ochotna v případě úspěchu v tendru přístřešky pořídit a ihned převést do majetku města. Zástupce firmy Mats Lundquist také uvedl, že radou nyní zvolené řešení není v evropských metropolích běžné. V případě in house řešení vzniká riziko politické korupce, zejména v období voleb, jelikož vedení města bude mít reklamní plochy zcela pod kontrolou a bude si moci určovat, jaké kampaně budou na mobiliář umísťovány, a tím může docházet k ovlivňování voličů,“ řekl.

Plánovaný postup kritizoval předseda klubu ANO v pražském zastupitelstvu Patrik Nacher. Město na to nemá kapacity a způsobí to víc problémů než užitku. Je to jen důsledek amatérismu, jakým je Praha vedená. Je téměř jisté, že se to celé připravit nestihne. A ta stará a pro město nevýhodná smlouva z devadesátých let bude muset být prodloužena,“ sdělil.

ČTK

17 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Démon

Na to, že si Praha neumí nic zorganizovat, všude sedí amatéři, tak budou stavět 930 přístřešků a budou se o ně starat? 🙂

Hen ten oný

Prosklené přístřešky jsou velmi nebezpečné pro ptáky. U jedné takové skleněné zastávky jsem loni viděl tři mrtvé ptáky (brkoslav severní). Smutný pohled. Prosím berme na to zřejel při výběru těchto zařízení.

sch

Někdo to tu již napsal, problém není to pořídit, ale udržovat. Pokud bude mít údržbu na starosti nájemce reklamní plochy, mohlo by to být OK. Potom je jedno, kdo je majitel. Pokud dostane údržbu na starost městská firma s politicky daným rozpočtem, tak se bojím, že to bude zlé.

dopravák

Především by ovšem ty přístřešky měly být FUNKČNÍ, tedy splňovat jejich logickou hlavní úlohu, kterou je DOSTATEČNĚ KAPACITNÍ PROSTOR PRO SKUTEČNOU OCHRANU PŘED NEPOHODOU osob čekajících na spoje MHD – ta reklama je jen zdroj financování PRŮBĚŽNÉ TRVALÉ ÚDRŽBY toho zařízení v takovém stavu, aby bylo HYGIENICKY A KULTURNĚ využitelné UŽIVATELI VHD a nikoli těmi, kdo jich zneužívají (pro potřeby péče o „bezdomáče“ mají fungovat zcela jiné specifické programy a opatření, nikoli investice související s VHD !!!) – a to ten paskvil schválený a „vysoutěžený“ IPR rozhodně NESPLŇUJE, takže nás zjevně žádné zpříjemnění čekání na spoje pražské MHD do budoucna… Číst vice »

kanafasik

a to je další z důvodů, proč volím pro cestu vlastní auto.

Vladimír D.

Odpovědní činovníci Magistrátu se při řešení problému potácí ode zdi ke zdi. Firmě JCDecaux se provozování mělo ponechat s tím, že se dohodnou oboustranně výhodné podmínky. Myslím, že její stávající budky jsou stylově dosti povedené a i funkční.

pozorovatel

„Myslím, že její stávající budky jsou stylově dosti povedené a i funkční.“
No, s výrokem „stylově povedené“ bych byl raději opatrnější, ale oproti všemu, co IPR presentoval, a především proti tomu, co nakonec vybral jako „vítězný návrh“, jsou rozhodně několikařádově funkčnější.
Ve všech přístřešcích (včetně těch dosavadních) zcela chybějí odkládací plochy na zavazadla (aby ta těžší nebylo nutno držet celou dobu v rukou nebo je odkládat na neuklizené zaplivané chodníky), takže je možné je odkládat jen na lavice určené k sedění, kterých přitom také rozhodně žádný nadbytek není – a to NIKDO neřeší vůbec.

Chytrý za 2

myslíte na cestu k zastávce?

Chytrý za 2

A měly by mít oddělený kuřácký koutek. Samozřejmě i wifi.

Jenda

Já jsem si nikdy nezvykl ty přístřešky používat, takže by mi ani nechyběly, kdyby ze dne na den zmizely. Přes reklamy z toho není vidět, sedět se v tom nedá (teda dá, ale stání je pohodlnější než ty „lavičky“) a kvůli vandalům je to navíc většinu času ohyzdné.

kanafasik

Tak schválně, kdo z kamarádů radních bude dodavatelem?:)

Chytrý za 2

Zřejmě firma Dřevoplech. 😃

Novotný

Přístřešek nic moc, střecha je ze skla a vůbec nechrání čekající před slunečními paprsky, až bude léto. Co se týče bočnic, taky to není žádné převratné řešení a dovnitř může pršet / foukat, takže efektivita oproti těm původním se spíš zhorší. Nechápu tu otevřenou zadní stěnu. To už se tam může dát rovnou sloup a boční stříšky namísto přístřešku. Snad to zadavatelé přehodnotí a udělají praktický přístřešek, ne esteticky vypadající.

thegrid

Tak hlavně aby to nedopadlo jako se vším, o co se stará veřejná správa = nakoupí se draze majetek, ale pak se nedává nic na údržbu.
Staré zastávky, o které se Decaux nestará vypadají příšerně. Čekám kdy se na mě jedna u baráku svalí ve větru. Je celá zrezlá a polepená plakáty. Neříkám, že se to nemůže změnit, ale ten starý stav už prosím ne, to radši dát vydělat tomu soukromníkovi. Jinak ta moderní zastávka na obrázku vypadá, že mě před větrem neochrání.

Zdeva

Pristresek v Touzimske mozna pomatuje soudruha doktora Gustava Husáka…

Zdeva

Přístřešek v Touzimske asi pamatuje soudruha doktora Gustaava Husaaka….

Hen ten oný

Milouš Jakeš by si možná vzpomněl kdy byla slavnostně odhalována. 😃